IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сачева: Ако се стигне до редовно правителство, премиерът трябва да е от ГЕРБ

ПП-ДБ иска равноотдалечен кандидат за премиер, който не е ярка политическа фигура, заяви Божидар Божанов

13:35 | 01.12.24 г.
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

Ако се стигне до редовно правителство, премиерът задължително трябва да е от ГЕРБ. Това коментира пред БНТ народният представител от ГЕРБ-СДС Деница Сачева. Коментарът ѝ е по повод предложението на ДСБ към „Да, България“ и „Продължаваме Промяната“ да издигнат кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на 51-вото Народно събрание (НС). 

Това, което се търси, не е председател на Народното събрание или служебен премиер, търси се мнозинство за редовно правителство. И ние това предложихме – нашето предложение беше да седнем на масата за преговори за управленско мнозинство с председател на НС ген. Атанас Атанасов и премиер Бойко Борисов. Явно отнема време при колегите от ПП-ДБ да узреят, че няма как да направят каквото и да било без действащо Народно събрание, а няма как да има действащо Народно събрание, ако няма мнозинство за правителство, коментира Деница Сачева. 

Тя заяви, че ГЕРБ иска да говори за правителство и за мнозинство за управление. 

Като първа политическа сила ние имаме нашите основания и ангажимент към избирателите да предложим министър-председател, който от наша гледна точка е Бойко Борисов. Когато седнем на масата за преговори и видим предложенията на отсрещната страна, както казват в европейските институции - нищо не е договорено, докато не е договорено, добави Сачева. 

Депутатът заяви, че ГЕРБ-СДС ще седне на масата на преговори, само ако има ясна заявка за управленско мнозинство „и на този етап не отстъпваме от това, което сме предложили в началото“.

Тя припомни, че ако се беше случила ротацията, именно ген. Атанасов щеше да е председател на Народното събрание. Това, което ние правим, е да продължим неща, които вече сме обсъждали, каза Сачева по повод възможността Атанас Атанасов да стане председател на парламента.

Божидар Божанов, народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), коментира пред БНР, че през цялата предизборна кампания са говорили за равноотдалечен кандидат. За да имаме взаимно доверие в този премиер, той не трябва да е ярка политическа фигура, посочи Божанов. 

По думите на народния представител това, което от ГЕРБ са питали Конституционния съд относно декларацията за санитарен кордон около "ДПС - Ново начало", не е това, което ПП-ДБ предлагат. Ние предлагаме гласуване от мнозинството народни представители, които да се обединят около това да не бъдат дадени ръководни позиция на "ДПС – Ново начало", обясни Божанов.  

Въртим се в кръг, многократно казвахме, че разговори за мандатите бихме водили с всички без "Възраждане" и "ДПС – Ново начало", каза народният представител от ПП-ДБ. Той уточни, че все още търсят формата, в която това да се случи. За нас най-важно е изолирането на Пеевски и неговото влияние. Нашата декларация е инструмент за установяване на наличие на такова мнозинство и отстраняването на Пеевски ефективно, посочи Божанов.

От ПП-ДБ смятаме, че е важно първо да имаме лидерска среща, за да уточним съгласието ни по приоритети, посочи Божанов. Той обясни, че от коалицията търсят проевропейско, антикорупционно мнозинство, което изключва "Възраждане" и "ДПС - Ново начало". 

Божанов каза, че трябва да се извършат някои законови промени, като спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор в рамките на седем години. Това не би решило трайните проблеми, смята Божанов и допълни, че след махането на Сарафов ще се "инсталира следващ Сарафов". В Комисията за противодействие на корупцията нямаме основание да си мислим, че ако сменим Антон Славчев, останалите членове няма да съдействат на Пеевски, каза още Божанов. 

По думите му трайното решение е смяна на Висшия съдебен съвет (ВСС), които не са квота на Пеевски, както и ревизиране на Закона за съдебната власт. Но за всичките тези неща се изисква редовно управление, добави още Божанов.

България трябва да има прозападно правителство, насочено към нашите стратегически приоритети, с участието на политически сили, които ясно се разграничават от Делян Пеевски и неговия модел, заяви евродепутатът (ДПС/“Обнови Европа”) Илхан Кючюк пред БНТ. 

Вече няколко месеца обясняваме, че начинът, по който трябва да се конструира властта, минава през отношението на политическите сили към Делян Пеевски и неговия модел. Друго условие ние не сме поставяли, каза Кючюк. Той добави, че „Алиансът за права и свободи“ (АПС) е бил създаден, за да се яви на парламентарните избори след „кражбата на нашето име от Делян Пеевски и неговата група“.

Когато държавата е завладяна, има огромен натиск както върху изпълнителната власт, така и върху другите власти, тук вече се прекрачват основни принципи на българската демокрация. Това означава, че трябва да бъдат направени всички усилия това да бъде спряно, заяви Кючюк.

На въпрос защо АПС подкрепя номинацията на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, Кючюк заяви, че депутатите от Алианса гласуват за това България да има Народно събрание и да започне същинската работа на парламента. Не гласуваме с „Възраждане“. Ние си имаме ясни червени линии по отношение на „Възраждане“, нито ще правим коалиция с тях, нито подкрепяме стратегическите им решения за държавата, заяви евродепутатът. 

Когато имаме ендемично нарушаване на демокрацията в България, когато гражданите поставят под съмнение изборните решения, своя собствен избор, означава, че проблемът е още по-дълбок. Обществото не вярва на своя собствен глас, коментира Кючюк. Когато институциите са се превърнали в джобни на един човек, трябва всички да се съберем и да решим дали демокрацията е приоритет, или отиваме към авторитаризъм под управлението на един човек, добави той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:35 | 01.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още