Конституционният съд на Румъния е поискал в четвъртък от висшия изборен орган в страната да преброи и провери отново всички бюлетини от първия тур на президентските избори, който се проведе миналата седмица.
Централното избирателно бюро предстои да заседава по-късно, за да дискутира искането, съобщава Politico.
Сътресения обхванаха Румъния, тъй като съдът също така реши да отложи до петък сеизмичното решение дали да удостовери, или да отмени първия тур на президентските избори в страната. Отлагането, идващо след заседание на съда в Букурещ в четвъртък сутринта, означава, че двамата кандидати, които трябва да се състезават на балотаж на 8 декември 2024 г., не могат да започнат кампанията.
Двама от 13-те първоначални кандидати за президент в сряда поискаха от съда да анулира първия тур, който се проведе в неделя, като обвиниха в измама партията на кандидатката Елена Ласкони, Съюзът за спасяване на Румъния, и кампанията на независимия Калин Джорджеску. Джорджеску – известен с позициите си срещу НАТО и Европейския съюз (ЕС) и в подкрепа на Русия ултранационалист, спечели най-много гласове, а Ласкони остана на второ място, като им предстои балотаж.
Един от ищците, Кристиан Терхес, член на Европейския парламент, който получи около 1 процент от гласовете, твърди, че някои от гласовете за друг кандидат, който е отпаднал седмица преди изборите и е подкрепил Ласкони, са били незаконно прехвърлени към нея.
Кандидатът Людовик Орбан, бивш румънски премиер, се отказа твърде късно, за да бъде изваден от изборите.
Искането на съда за повторно преброяване е в отговор на жалбата на Терхес.
Вторият ищец, Себастиан Константин Попеску, който получи 0,15 процента от гласовете, обвинява Джорджеску, че е укрил източниците на финансиране на кампанията си. Джорджеску твърди, че не е харчил пари за кампанията си. Съдът отхвърли искането на Попеску като твърде закъсняло.
Румънските изборни органи вече подадоха жалба до полицията и прокуратурата заради предизборни плакати на Джорджеску, на които не се вижда ясен източник на финансиране.
Европейската комисия (ЕК) междувременно обяви, че е готова да проведе среща на върха с румънските власти и TikTok, тъй като регулаторите в Букурещ заплашиха да спрат притежаваната от Китай социална медийна платформа заради ролята ѝ в победата на Джорджеску.
Приложението е подложено на нарастващ натиск да обясни как е обработвало политическо съдържание в Румъния. Букурещ поиска от Европейската комисия да започне официално разследване на приложението съгласно правилата за социалните медии на блока, а висш депутат от ЕС поиска във вторник главният изпълнителен директор на TikTok да се яви пред Европейския парламент, за да отговаря на въпроси.
Павел Попеску, вицепрезидент на Националния орган за управление и регулиране на комуникациите на Румъния (ANCOM), каза в сряда, че ще стартира „официалния процес“ за блокиране на TikTok в Румъния. Попеску твърди, че „хиляди акаунти“ в TikTok, „спонсорирани от източници, външни за румънската държава“, са работили за разширяване на посланието на Джорджеску.
Президентът на страната Клаус Йоханис провежда среща в момента с висши служители в сферата на националната сигурност, за да обсъди възможните рискове, „генерирани от действията на държавни и недържавни киберучастници“. Йоханис не споменава TikTok по име.
В писмо, видяно от Politico, TikTok - собственост на китайския технологичен гигант ByteDance, опровергава твърденията, че платформата е използвана за влияние върху румънските избори. „Към днешна дата не сме открили доказателства за операция за скрито влияние върху нашата платформа през последните няколко седмици за протичащите президентски избори в Румъния, нито доказателства за чуждо влияние“, посочва се в писмото, адресирано до румънските власти.
Компанията твърди, че е премахнала над 150 акаунта за самоличност, свързани с Джорджеску, и повече от 650 акаунта, свързани с други кандидати.
Говорителят на Европейската комисия Томас Рение потвърждава, че изпълнителната власт на ЕС е получила искане за започване на „официално разследване на ролята на TikTok в румънските избори“ съгласно водещия закон за социалните медии, Закона за цифровите услуги.
преди 1 месец До: 0pk Правилно, петокласник.... само българската и руската демокрации са по развити от румънската! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Така е в държавите с развита демокрация - ако не мине правилния кандидат, се прави повторно гласуване или поне преброяване на бюлетините от правилните хора. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Леле .. Аууу .... Тик Ток? ... ще го изтрия бързо! ... не !!! .. търся човек срещу заплащане да ми го изтрие преди да ме е .. хипнотизирал и превърнал в китаец ... чувствам вълните му .. не не неееееее ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец не мога вече, насирaм се от смях! сега тик ток им бил виновен!? тази медия ли е за изостанали в умственото развитие или собствениците и са такива? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Заради изборния резултат властите в Букурещ заплашват да спрат TikTok - основната платформа за изява на изненадващо победилия Калин Джорджеску, заради предполагаема намеса* - Или *кой ми ссрра в гащите?* ТикТок им е виновен, че румънците не ядат доматите с колците. И тук на следващите избори посолствата ще спират интернет, че и тук един не го пускаха по телевизиите, а той влезе в парламента и на следващите избори ще обърка много сметки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар