Дори с подкрепата на 34 от 37-те депутати от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Силви Кирилов не беше избран за председател на Народното събрание от седмия опит. Първото заседание на парламента продължава повече от две седмици, като отново за поста бяха номинирани Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Наталия Киселова от „БСП – Обединена левица“, Петър Петров от „Възраждане“ и Силви Кирилов от „Има такъв народ“.
След дадени пет почивки за разговори парламентарно представените партии не успяха да постигнат съгласие около фигурата на който и да е от четиримата и при гласуването се повтори ситуацията от предходните опити за избор.
На балотаж отново отидоха Рая Назарян и Силви Кирилов, като след първото гласуване беше дадена почивка от 15 минути. След нея Божидар Божанов посочи, че ПП-ДБ ще подкрепи „еднократно“ кандидата на ИТН, като допълни, че това не означава мнозинство, или че той може отсега да бъде избран за министър-председател. Божанов допълни, че още в рамките на деня формацията му ще внесе предложения за промени, свързани с избора на председател на Сметната палата, за да бъде попълнена т.нар. „домова книга“ с варианти за следващ служебен премиер. Божанов аргументира решението на партията с изтичането на срока за блокиране на избора на Борислав Сарафов като главен прокурор.
В крайна сметка обаче по време на гласуването един от депутатите на ПП-ДБ се въздържа, а друг гласува „против“. Така от общо 238 гласували Кирилов получи подкрепата на 118 депутати, 103 бяха против, а 17 – въздържали се. От ИТН възразиха, че според приетите правила при кворум от 234 депутати той би трябвало да бъде избран. В крайна сметка се направи прегласуване, при което гласовете „за“ Кирилов се свиха с 1 – двама от ПП-ДБ гласуваха против, а един – въздържал се. Впоследствие се оказа, че Надежда Йорданова е гласувала „против“ по погрешка.
След това беше дадена поредна 15-минутна почивка.
В началото на заседанието Атанас Зафиров от „БСП – Обединена левица“ припомни, че е призовал всяка от партиите да оттегли кандидата си. Той посочи, че е поискал да бъде свикан председателски съвет, за да се обсъди вариант за избор на председател. Председателстващият заседанието като най-възрастен Силви Кирилов обаче е отказал с оглед на това, че няма избран председател и съответно – не е приет правилник.
Ултимативният подход вече не работи, трябва да се намери консенсус и да бъде избран най-подходящият кандидат, каза Зафиров и призова политическите сили да преосмислят подхода си.
Силви Кирилов даде 30 минути почивка, след която обаче партиите потвърдиха кандидатите си.
По време на парламентарните дискусии Станислав Балабанов от ИТН припомни на БСП, че през 2022 г. са подкрепили Вежди Рашидов като най-възрастен. Драгомир Стойнев го репликира, че тогава целта е била да се избегнат предсрочни избори, което не се е получило.
„За да не повтаряме тази грешка сега, търсим подход, който да не ни доведе до предсрочни избори. Ако тук залата иска предсрочни избори, кажете го ясно“, каза той.
Явор Божанков от ПП-ДБ посочи, че когато е избиран Вежди Рашидов, не е имало опция той да стане служебен министър-председател и припомни ролята на ИТН за връщането на хартиената бюлетина и за свалянето на кабинета на Кирил Петков.
Това доведе до продължителна поредица от груби реплики от страна на „Възраждане“ и ИТН към ПП-ДБ. Впоследствие Силви Кирилов даде 30 минути почивка. След завръщането си в залата депутатите преминаха към гласуване за четирите кандидатури и председател не беше избран. Преди гласуването на втори тур за Рая Назарян и Силви Кирилов отново беше дадена почивка, в рамките на която „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ постигнаха съгласие за подкрепа за Кирилов, но гласовете им отново не стигнаха.
Заради гласуването им днес – съответно, с „въздържал се“ и „против“ от „Продължаваме промяната“ поискаха оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков. От партийния пресцентър съобщиха, че Лорер е изключен от партията и всички нейни органи.
Първото парламентарно заседание ще продължи от 11:00 ч. в петък, 29 ноември, с пореден опит за избор на председател.
Текстът е обновен към 15:42 ч. на 28 ноември.
преди 1 месец До: evlogi Уплаши ги, като във вица... то тук и заплата ли се взима? :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Както избора на папа - запират ги и после чакаме дима от бюлетините :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Според мен е крайно време да се въведе правило депутатите в новоизбран парламент да не получават заплати, докато не изберат председател заместници комисии и да започнат реално да работят.Вече един месец не вършат нищо, а заплата ще се наредят да получат, обзалагам се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар