Бюлетините в една пета от секциите ще бъдат преброени отново. Хиляди чували с книжа от вота от 27 октомври ще бъдат отворени от 18 вещи лица, както постанови Конституционният съд (КС), след като обедини в едно общо дело петте дела, образувани по жалби, с които се атакуват резултатите от парламентарните избори, съобщава БНТ.
Предмет на проверката обаче няма да бъдат нарушенията свързани с видеонаблюдението.
За първи път КС разпорежда проверка в такъв мащаб - чувалите с бюлетини в 1777 секции ще се отворят и броят наново, ще се сравнява и какво пише във флашпаметта на машините. В 442 секции пък ще се сравнява дали вписаните в протоколите недействителни бюлетини наистина са такива. С тази задача се захващат 18 вещи лица - основно бивши председатели и членове на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Един от тях е Александър Андреев. Той предполага, че ще бъдат разделени на групи, за да покрият цялата страна. Както и че ще спазят срока 10 януари.
"Като съответно се проверят протоколите и бюлетините в зададените в определението секции и да се установи дали наистина има разминаване в данните, които са вписани в протоколите на секционните избирателни комисии с това, което ще бъде установено при преброяването на действителните и недействителните гласове. До момента в такъв обем не е имало преброяване", каза Андреев, юрист, бивш председател на ЦИК.
Във всеки случай експертите се готвят за дълги часове броене подобно на това, което се случи пред телевизионните камери през ноември 2023 г. Тогава бяха касирани изборите за общински съветници в Каварна, но от Административния съд в Добрич.
През 2010 година КС касира изборните резултати в 23 секции в Турция и нареди заличаването на всички гласове, подадени в тях. Резултатът - един мандат беше отнет от ДПС. Две бяха делата тогава, по които КС излезе с решение. По това време Андреев е член на ЦИК.
"Там се установи, че са гласували в определени секции повече гласоподаватели, отколкото е възможно, оттам нататък това доведе до разместване в един район в България", посочи Андреев.
"КС имаше две дела след изборите през 2009 г. По първото дело бяха поправени грешно записани 24 гласа за тогавашната "Синя коалиция" в една русенска секция. Т.е. виждаме и двата възможни подхода - или поправя конкретен изборен резултат, защото има достатъчно елементи за това, или касира, изцяло премахва гласовете от дадени секции. Какво предстои - ще видим", коментира Стефан Манов, зам.-председател на ЦИК.
Най-много секции, в които ще има повторно преброяване, са в Благоевградско.