IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новият първи дипломат на ЕС ще трябва да балансира на множество фронтове

Една от първите задачи на Кая Калас ще бъде да предложи в рамките на първите 100 дни от мандата си мерки за укрепване на отбранителната индустрия в Европа

21:00 | 27.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Четиридесет и седем годишната естонка Кая Калас поема ръководството на дипломацията на Европейския съюз (ЕС) на фона на надеждите в Брюксел, че е точният човек на точното място в момент, когато съдбата на Украйна и руската заплаха доминират в европейския дневен ред.

Бивш министър-председател на съседна на Русия прибалтийска държава, тя неуморно подчертава, че инвазията в Украйна е екзистенциална заплаха за цяла Европа.

„Израснах зад Желязната завеса без избор, без свобода“, напомни тя на евродепутатите по време на изслушването си в Брюксел на 12 ноември.

И историята на семейството ѝ също не я е насърчила да намали бдителността си спрямо Москва.

През 2022 г. тя разкри, че баба ѝ и майка ѝ, тогава на шест месеца, са били депортирани в Сибир в началото на Втората световна война. Самата Калас е в списъка на издирваните от Русия лица заради подкрепата си за унищожаването на паметници от времето на Съветския съюз в Естония.

„На европейския континент бушува мащабна война. Русия воюва срещу Украйна. Виждам, че около нас се формират коалиции от автократи и че в целия свят се задават геополитически катаклизми“, предупреди тя Европейския парламент.

В този контекст Калас е „безспорно правилният човек, който да държи ЕС фокусиран върху единственото предизвикателство за неговата сигурност през следващите пет години: Русия“, казва Даниел Хегедюш от мозъчния тръст Германски фонд „Маршал“.

Политическият ѝ опит също натежа. Тя ще бъде първият правителствен ръководител, който ще заеме поста Върховен представител на ЕС по въпросите на външната политика и политиката за сигурност – това е официалното име на длъжността ѝ. Тя заменя на поста досегашния бивш испански външен министър Жозеп Борел.

Бойно кръщение

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще бъде нейното бойно кръщение.

Европейците се опасяват, че ще бъдат оставени сами да подкрепят Украйна или ще понесат последствията от мирно споразумение, постигнато в ущърб на украинците. Американският милиардер обеща да спре войната в Украйна „за 24 часа“ и намекна, че повече няма да подкрепя Киев във военно отношение.

Ето защо Кая Калас ще трябва да се опита да убеди следващия американски президент, а според някои експерти тя не е лишена от козове, като се започне от страстта ѝ към голфа, която споделя с Доналд Тръмп.

„Тя винаги се е срещала с републиканците (партията на Тръмп - бел. АФП) всеки път, когато е посещавала САЩ, което е добра отправна точка“, посочва Мария Мартисюте, експерт в Центъра за европейска политика.

Калас също така „по всяка вероятност ще се присъедини към исканията на Тръмп за увеличаване на разходите за отбрана в Европа – „наратив“, който може да ѝ помогне да установи контакт“ с бъдещите ръководители на американската дипломация, добавя Даниел Хегедюш.

Една от първите ѝ задачи ще бъде да предложи в рамките на първите 100 дни от мандата си мерки за укрепване на отбранителната индустрия в Европа в сътрудничество с новия европейски комисар по отбраната Андрюс Кубилюс.

 „Тя се подготви много добре и направи силно впечатление“, когато се срещна с екипите на Европейската служба за външна дейност, заяви за АФП един от нейните служители.

„Тя пристига в критичен момент, с нова енергия. Хората също искат да видят някой нов“ след годините на Борел, каза европейски дипломат.

„Начело на европейската дипломация имаме нужда от истински дипломат“, допълни той, намеквайки за бившия испански министър, който раздразни много държави членки с позициите си, които невинаги отразяваха консенсуса между тях.

Кая Калас е „подходящият човек за европейската дипломация“, заяви днес Урсула фон дер Лайен, председателка на Европейската комисия.

Тя продължи да подчертава мащаба на предстоящата задача: в условията на „войни, конфликти и страдания“ в Украйна, Близкия изток и части от Африка – „Европа трябва да играе по-голяма роля“, отбеляза Фон дер Лайен.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:09 | 27.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още