Първата инициатива на новата Европейска комисия (ЕК) ще бъде компас за конкурентоспособността, за да се преодолее изоставането в областта на иновациите на Европа спрямо САЩ и Китай, да се повиши сигурността и независимостта, и да се постигне декарбонизация. Това каза председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, преди Европейският парламент (ЕП) да утвърди състава ѝ.
Членовете на Парламента одобриха с 370 гласа „за“, 282 „против“ и 36 „въздържал се“ състава на ЕК начело с Урсула фон дер Лайен. За да бъде утвърден, колегиумът на членовете на Комисията се нуждаеше от мнозинство от подадените гласове, съобщава пресслужбата на ЕП.
В нея българският еврокомисар Екатерина Захариева ще оглави ресор „Стартъпи, изследвания и иновации”.
Това ще бъде вторият мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Комисията, след като през юли 2019 г. членовете на ЕП избраха нейната първа Комисия.
След официалното си назначаване от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство се очаква новата Европейска комисия да започне да изпълнява задълженията си на 1 декември 2024 г.
Преди гласуването Урсула фон дер Лайен представи екипа и програмата си, като потвърди промените в ресорите, поискани от членовете на ЕП в хода на процеса на оценка. „Готови сме да започнем работа веднага“, каза тя и подчерта, че Комисията винаги ще се бори за свобода, суверенитет, сигурност и просперитет.
По отношение на Европейския зелен пакт тя заяви, че „ние трябва и ще запазим хода на изпълнение на неговите цели“. Фон дер Лайен се ангажира да представи споразумение за чиста промишленост, да започне стратегически диалог за бъдещето на европейската автомобилна индустрия, да продължи да работи за конкурентоспособна кръгова икономика и за създаването на европейски съюз за спестявания и инвестиции.
Относно продължаващите войни в Украйна, Близкия изток и някои части на Африка Фон дер Лайен заяви, че „Европа трябва да играе по-силна роля във всички тези региони“, като подчерта, че това е „необходимо повече от всякога“. Укрепването на нашата сигурност е от решаващо значение, каза тя, призовавайки Европа да отделя повече средства за отбрана. „Сигурността на Европа винаги ще бъде приоритет на тази Комисия“, добави тя.
По време на последвалия дебат някои членове на ЕП подчертаха, че е необходимо новата Комисия бързо да започне да се справя с предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Те призоваха Комисията да подобри европейската конкурентоспособност в светлината на засилващата се глобална конкуренция, да приложи Европейския зелен пакт, да осигури енергийна независимост и да изгради отбранителен съюз в отговор на продължаващата война в Украйна. Други сигнализираха за своето неодобрение на новия колегиум на членовете на Комисията.
Предложеният състав на ЕК беше оценен от евродепутатите по време на специални публични изслушвания проведени между 4 и 12 ноември. Кандидатите се явиха на изслушвания в комисиите на Европейския парламент, за да се оцени тяхната пригодност да изпълняват задълженията, свързани с възложените им ресори.
На 27 ноември Председателският съвет на Парламента обяви изслушванията за приключили и публикува писмата за оценка на всички кандидати за членове на Комисията.
преди 4 седмици дезориентираните в климата ги чакат тъмни времена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици *Първата инициатива на новата Европейска комисия (ЕК) ще бъде компас за конкурентоспособността, за да се преодолее изоставането в областта на иновациите на Европа спрямо САЩ и Китай, да се повиши сигурността и независимостта, и да се постигне декарбонизация. Това каза председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, преди Европейският парламент (ЕП) да утвърди състава й.* - Същото каза това фондер и при встъпването в предишния си мандат, но те и депутатите в ЕП са си същите леммури. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици А комисията - то за комисията българите имат една приказка: Ако искаш една работа да не бъде свършена, създай комисия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици *Първата инициатива на новата Европейска комисия (ЕК) ще бъде компас за конкурентоспособността, за да се преодолее изоставането в областта на иновациите на Европа спрямо САЩ и Китай, да се повиши сигурността и независимостта, и да се постигне декарбонизация. Това каза председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, преди Европейският парламент (ЕП) да утвърди състава отговор Сигнализирай за неуместен коментар