IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейците имат "коз" от 300 млрд. долара, за да спечелят Тръмп за Украйна

ЕС и САЩ могат да използват замразените руски средства под формата на репарационен заем

20:57 | 25.11.24 г.
Снимка: President.gov.ua
Снимка: President.gov.ua

По време на своята предизборна кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обеща бързо да сложи край на войната в Украйна, пише в коментар за Ройтерс колумнистът Хюго Диксън. Според него една от причините е нежеланието на милиардера САЩ да продължават да плащат за войната. Опасенията не само в Киев, но и сред европейските съюзници са, че решение за 24 часа, каквито заявки прави Тръмп, означават принуждаването на Украйна да приеме условията на Русия за край на войната.

Но Европа има шанс да привлече новоизбрания американски президент на страната на Украйна - ако извади достатъчно пари в подкрепа на Киев. Един от източниците са средствата от замразените  още в първите дни на войната руски активи, чиято стойност е 300 млрд. долара.

Доналд Тръмп отдавна обвинява Европа, че не харчи достатъчно за собствената си защита. Много по-вероятно е амерканската военна промишленост да се възползва от средствата, които ще отдели Европа, защото индустрията на Стария континент така и не може да се активизира близо три години след началото на пълномащабната война в Украйна.

Досега руският президент Владимир Путин разчиташе, че ще спечели войната на изтощение, но отпускането на 300 млрд. долара - например по 100 млрд. долара в продължение на три години поставя под въпрос дали Украйна ще е в губеща позиция. Това ще даде възможност на Тръмп да принуди руския президент да се съгласи на приемлива сделка сега, или би загубил всичко .

Как да бъдат осигурени 300 млрд. долара?

На теория ЕС и Великобритания могат да осигурят тези пари за следващите три години - това е под 0,4% от общия им брутен вътрешен продукт (БВП). Но във времена на бюджетни съкращения държавите трудно ще подпишат такъв чек, се казва още в публикацията.

Затова и варианът за ползването на руските активи изглежда по-лесен, макар и много европейски държави, както и Европейската централна банка (ЕЦБ) да се въздържат, защото изземването на руските активи може да подрони устойчивостта на еврото.

От правна гледна точка има устойчиво решение - чрез репарационен заем. Това означава средствата да бъдат изплатени сега, а в замяна Киев да прехвърли своите искания за репарации от Русия за разрушенията от войната. Така, ако Москва откаже да плати, което е много вероятно, то страните, които са гаранти, могат да придобият вземанията, съответно и замразените руски активи да станат тяхна собственост.

Този сценарий може да стане още по-вероятен след предсрочните избори в Германия, ако очакванията, че лидерът на християндемократите Фридрих Мерц действително стане канцлер на най-голямата европейска икономика. Мерц демонстрира по-голяма решителност от Олаф Шолц по отношение на подкрепата за Киев.

Според Хюго Диксън, ако Европа действително намери начин да "извади" 300 млрд. долара,  това ще се хареса на Тръмп, защото ще му даде възможност действително да прекрати войната за дни, показвайки сила и изпращайки сигнали и на други конкуренти като Китай, че не могат да предизвикват САЩ.

Заплахата Китай

На срещата на министрите на външните работи на Г-7, която ще се проведе днес (25 ноември) и утре в Италия, ще бъде разгледана ролята на Китай във войната с Украйна, пише Bloomberg. Агенцията има достъп до проекта за заключителното комюнике, което разбира се ще търпи корекции.

В него се настоява Пекин да спре да подкрепя Русия, предоставяйки ѝ стоки с възможна двойна употреба. Bloomberg припомня, че преди време имаше данни за съвместна руско-китайска разработка на дрон, конкурентен на иранските Shahed.

Ако бъде одобрен този  текст, то това ще бъде съществено втвърдяване на позициите на Г-7 от предишната среща на това ниво през април, пише още агенцията. Целта е да бъдат притиснати държавите, които подкрепят войната на Русия, преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом в края на януари.

Анализатори отчитат в изявленията на различни европейски институции, че в Брюксел ще се опитат да обърнат внимание на ролята на Китай във войната в Украйна, за да задържат подкрепата на Тръмп, който вижда в Пекин основен конкурент. Според източници на Dinancial Times част от плана за подсилване на Украйна, представен от президента Володимир Зеленски, е разработена по вкуса на Тръмп - например частта за украинските войски, които след войната могат да заменят американските контингенти в защита на Европа.

Гаранции за сигурност

Един от въпросите, който засега няма решение, е сигурността на Украйна след прекратяването на бойните действия. Киев настоява за безусловни гаранции - членство в НАТО или разполагане на ракети Tomahawk. Така, ако огънят бъде прекратен в сегашните фронтови линии, макар и загубила 20% от  територията си, Украйна има шанс да остане независима държава и да възстанови икономиката си.

В условията на Владимир Путин обаче е предвидено Украйна да предаде четири свои области и Крим, както и да не бъде част от военен съюз. В този вариант по-скоро Украйна ще остане в руини, с разбита икономика и в сферата на влияние на Москва.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:00 | 25.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още