IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде в Европа може да отиде Нетаняху след международната заповед за арест?

Нидерландия, Ирландия, Белгия, Словения, Австрия, Испания заявиха, че ще изпълнят заповедта, макар и някои от страните да не са съгласни с нея

09:40 | 23.11.24 г. 3
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Снимка: EPA/Nir E Lias
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Снимка: EPA/Nir E Lias

Международният наказателен съд (МНС) хвърли правна бомба в четвъртък, когато издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант за предполагаеми военни престъпления в ивицата Газа.

Съдът каза в изявление, че Нетаняху и Галант носят наказателна отговорност за „военното престъпление на глада като метод на война, убийства, преследване и други нечовешки действия и други престъпления срещу човечеството“, както и „умишлено насочване на нападение срещу цивилното население“, пише Politico.

Израел води война в ивицата Газа повече от година, след като действащата на територията на анклава групировка „Хамас“ нападна страната на 7 октомври 2023 г. При нападението загинаха над 1200 души, а стотици бяха отведени като заложници в анклава. Около 100 души продължават да бъдат държани от бойците на „Хамас“, останалите бяха или освободени, или открити мъртви.

Кабинетът на Нетаняху коментира, че обвиненията на МНС са „абсурдни и неверни лъжи“ и че съдиите, издали заповедта, са „мотивирани от антисемитска омраза към Израел“. Президентът на САЩ Джо Байдън определи решението като „възмутително“ и обеща „винаги да стои до Израел срещу заплахите за неговата сигурност“.

Теоретично заповедта на МНС означава, че Нетаняху и Галант могат да бъдат арестувани, ако пътуват до някоя от над 120-те държави, които са страни в съда. Няколко правителства в Европа вече сигнализираха, че може да не арестуват израелския лидер, ако стъпи на тяхна земя.

Когато руският президент Владимир Путин през септември посети Монголия, страна по МНС, той не беше арестуван, въпреки че също е обект на заповед за арест заради принудителното прехвърляне на украински деца в Русия.

Нидерландия ще арестува Нетаняху

Нидерландският външен министър Каспар Велдкамп коментира, че страната му ще изпълни заповедта на МНС и ще арестува Нетаняху, ако той влезе в страната. „Нидерландия прилага на сто процента Римския статут“, посочва той, като има предвид учредителния договор на базирания в Хага съд.

Велдкамп трябваше да посети Израел следващата седмица, но пътуването му беше отменено от израелския външен министър Гидеон Саар заради коментарите му в подкрепа на решението.

Ирландия ще арестува Нетаняху

Ирландският премиер Саймън Харис отговори „Да, абсолютно“ на въпрос дали Ирландия ще арестува Нетаняху. „Ние подкрепяме международните съдилища и прилагаме техните заповеди“, добавя той.

Белгия ще арестува Нетаняху

„Борбата срещу безнаказаността, където и да са извършени престъпления, е приоритет за Белгия, която напълно подкрепя работата на МНС“, посочва се в изявление на белгийското външно министерство.

„Отговорните за престъпленията, извършени в Израел и Газа, трябва да бъдат преследвани на най-високо ниво, независимо кой ги е извършил“, добавят от ведомството.

Белгийският вицепремиер Петра де Сутер коменитра, че „Европа трябва да се съобрази“ с решението на МНС и „да поддържа тези заповеди за арест“.

Испания ще арестува Нетаняху

„Испания уважава решението на Международния наказателен съд и ще спази ангажиментите и задълженията си във връзка с Римския статут и международното право“, коментират представители на правителството пред испанските медии.

Испанският министър на труда Йоланда Диас също приветства решението на МНС, като коментира, че Мадрид винаги е „на страната на справедливостта и международното право“. „Геноцидът над палестинския народ не може да остане ненаказан“, добавя тя.

Австрия ще арестува Нетаняху

Австрийското външно министерство определи решението на съда като „напълно неразбираемо“. Въпреки това властите признават, че няма да имат друг избор освен да арестуват Нетаняху.

Австрийският външен министър Александър Шаленберг заклейми решението като „абсурдно“, но добави, че „международното право не подлежи на обсъждане и се прилага навсякъде“.

Словения ще арестува Нетаняху

„Словения уважава решението на Международния наказателен съд по отношение на заповедите за арест за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството и ще го изпълни напълно“, коментира премиерът Роберт Голоб.

Унгария няма да арестува Нетаняху

Унгарският премиер Виктор Орбан обяви, че не само ще се противопостави на съда, но и ще постели червения килим за Нетаняху, като покани израелския лидер в Будапеща. „Това е погрешно само по себе си“, каза Орбан в интервю за унгарското държавно радио, като има предвид решението на съда.

Чехия е с неясна позиция

Множество чешки политици, включително министър-председателят, министърът на отбраната и външният министър, критикуваха решението на МНС.

„Злополучното решение на МНС подкопава авторитета му в други случаи, когато приравнява избраните представители на една демократична държава с лидерите на ислямистка терористична организация“, коментира чешкият премиер Петр Фиала. Министърът на отбраната Яна Чернохова каза, че обвиненията „трябва да бъдат подкрепени с доказателства“.

Въпреки че се съгласява с мненията, изразени от тях, първият дипломат Ян Липавски каза, че Чехия „винаги ще се застъпва за спазването на международното право“.

Германия е с неясна позиция

Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок каза, че Берлин „проучва какво точно означава [решението на МНС] за изпълнение в Германия“. Главният говорител на правителството Щефен Хебестрейт каза пред репортери, че е „трудно да си представим, че могат да бъдат извършени арести в Германия на тази основа“.

„Всякакви допълнителни действия ще бъдат предприети само когато се предвиди престой на премиера Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант в Германия“, добавя той в изявление.

Италия е с неясна позиция

Италианският външен министър Антонио Таяни казва, че Италия „подкрепя МНС“, но той „трябва да играе юридическа, а не политическа роля“, като добавя, че Рим обмисля как да „тълкува“ решението.

„Ако Нетаняху и Галант дойдат в Италия, ще трябва да ги арестуваме“, посочи италианският министър на отбраната Гуидо Крозето, като добави, че „присъдата на МНС е грешна“.

Вицепремиерът на Италия Матео Салвини изрази пълната си подкрепа за израелския премиер, като каза, че ако Нетаняху дойде в Италия, „той ще бъде добре дошъл“. „Военнопрестъпниците са други“, посочва той.

Франция е с неясна позиция

Решението на МНС „не е присъда, а формализиране на обвинение“, казва в изявление говорител на френското министерство на външните работи.

„Франция взема под внимание това решение. В съответствие с дългогодишния си ангажимент за подкрепа на международното правосъдие заявяваме ангажимента си към независимата работа на Съда в съответствие с Римския статут“, посочва се в изявлението.

Великобритания е с неясна позиция

Говорител на британския премиер Киър Стармър потвърждава, че Великобритания ще „изпълни законовите си задължения“, но добавя, че „няма да навлизаме в хипотези“, когато е попитан дали Нетаняху ще бъде арестуван, ако дойде в страната.

„Международните наказателни съдебни разследвания рядко се превръщат във въпрос за британските правни или правоприлагащи процеси или за британското правителство“, посочва вътрешният министър Ивет Купър.

Емили Торнбъри, лейбъристка председателка на комисията по външни работи в парламента, е по-категорична: „Ако Нетаняху дойде във Великобритания, нашето задължение съгласно Римската конвенция ще бъде да го арестуваме съгласно заповедта на МНС“. По думите ѝ не може да става въпрос дали трябва, защото „ние сме длъжни да го направим, защото сме членове на МНС“.

Мнозинството израелци не вярват на Нетаняху

Най-малко 64% от израелците казват, че не вярват на кабинета на премиера. Това сочат резултатите от проучване, проведено от 12-ия телевизионен канал на Израел. Други 30% от анкетираните посочват, че все още имат доверие в правителството на страната.

Отделно 79% от анкетираните изразяват подкрепа за създаването на държавна комисия за разследване на грешките на политическото и военното ръководство на Израел по време на нахлуването на радикалното палестинско движение „Хамас“ в страната на 7 октомври 2023 г. Само 8% от анкетираните са заявили, че са против подобно разследване, а 13% от анкетираните се колебаят по въпроса, съобщава БГНЕС.

Израелците са попитани и за възгледите им относно сключването на споразумение за прекратяване на огъня с ливанското шиитско движение „Хизбула“. Общо 54% казват, че ще подкрепят такова споразумение, докато други 24% се противопоставят на идеята.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:06 | 23.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

2
rate up comment 10 rate down comment 2
0pk
преди 1 месец
Опаа, МУС най-накрая мина от обвинения в спасяване на деца от война към обвинения в реални убийства на деца. Поздравявам ги с правилната, макар позакъсняла реакция. Сега очаквам да излезнат новини, за това как прокурорите по делото са шляпали камериерки без тяхно желание и те да подават оставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
*През 2018 година САЩ заплашва да арестува и санкционира съдиите, ако американци бъдат признати за виновни относно военни престъпления в Афганистан. Тогавашният съветник на национална сигурност на САЩ Джон Болтън заявява: *Ако съдът преследва нас, Израел, или други съюзници на САЩ, ние няма да седим със скръстени ръце* - Чакаме развитие в новия мандат на Тръмп. Ще хвърчи евро-перушина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още