Румъния и България си подсигуриха сделка, която павира пътя им към пълния достъп до безвизово пътуване в рамките на Европейския съюз (ЕС) близо две десетилетия след присъединяването им към блока, съобщава Bloomberg. Това може да се случи още от януари 2025 г., допълва Ройтерс.
Двете държави подписаха в петък споразумение с Австрия – единствената държава, която блокираше присъединяването им, поради опасения, свързани с миграцията, заяви говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач в социалната мрежа X (Twitter). Споразумението е подписано от министрите на вътрешните работи на трите държави след среща в Будапеща с посредничеството на Унгария, която в момента е ротационен председател на ЕС.
❗️BREAKING! Interior ministers of Austria, Bulgaria and Romania signed a joint agreement in Budapest for Bulgaria and Romania to join the Schengen Area. #HU24EU pic.twitter.com/3EH7s76izu
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) November 22, 2024
„Двете държави направиха значителни стъпки, за да получат пълноправно членство“, каза унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер, цитиран от Ройтерс, по време на пресконференция след среща с колегите си от Румъния, България и Австрия.
„Ние сме... една стъпка по-близо до това България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенген“, каза още той.
България и Румъния все пак трябва да изчакат окончателното гласуване в Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС, преди присъединяването им към Шенген да стане официално. По думите на Пинтер на срещата ще бъде представен пакет от мерки в сферата на сигурността, който включва най-малко 100 гранични служители да пазят границата между България и Турция.
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план, каза пред журналисти премиерът Димитър Главчев.
„Тази среща в Будапеща беше, за да покажем напредъка на България и усилията, които положиха не само България и Румъния, но и всички в ЕС, както и Турция“, посочи той. Главчев допълни, че след пълноправното членство в Шенген мерките ще се засилят още, като ще има съвместни екипи на България, Австрия и Румъния по българо-турската граница.
Румъния ще успее да се присъедини напълно към Шенген от 1 януари 2025 г., заяви румънският премиер Марчел Чолаку, цитиран от БТА. Той отбеляза, че румънците вече са усетили ползите от частичното влизане в Шенгенското пространство, които са „много осезаеми“.
Румъния и България, които се присъединиха към блока през 2007 г., чакат оттогава за пълно членство в т.нар. Шенгенско пространство, което европейците редовно посочват като една от най-големите ползи на Европейския съюз и основен стимул за търговията и инвестициите, припомнят от Bloomberg.
Тяхното влизане, което вероятно ще се случи в даден момент следващата година, ще стане във време, в което безвизовият съюз е подложен на предизвикателства от страна на все по-националистическите правителства, които търсят начин да овладеят мигрантските потоци. През септември Германия наложи временен граничен контрол като част от борбата с незаконната миграция – ход, който беше критикуван от партньорите ѝ в ЕС.
Европейските страни смекчиха позицията си относно разширяването на Шенген миналата година, позволявайки на двете балкански държави присъединяване по въздух и вода от март 2024 г. Граничните проверки обаче останаха за пътуванията с шосеен и железопътен транспорт, което предизвика дълги опашки по граничните пунктове и нанесе финансови щети.
България и Румъния очакват членството в Шенген да даде значителен тласък на икономиките им. Според изчисления, направени от правителствата на двете страни, продължаващото изключване от достъпа до Шенген по суша коства между 2% и 5% от брутния им вътрешен продукт (БВП) годишно.
Властите в Букурещ и София спечелиха на своя страна австрийските си колеги, обещавайки да подсилят защитата на границите си, за да ограничат миграцията. Под натиска на крайнодясната Партия на свободата, канцлерът Карл Нехамер постави имиграцията на първо място като тема по време на парламентарните избори през есента.
Той обаче отстъпи след отминаването на изборите, докато неговата Народна партия се опитва да сформира коалиция с две центристки партии, за да изолират крайнодесните. Нидерландия, която също първоначално беше против членството на двете държави, вече се отказа от предишното си възражение.
преди 4 седмици До: grainis, ами вземи да четеш наистина, а не с треперещи пръсти да се стремиш да напишеш поредната проZZтотия пръв. Имаш западни технилогии на разположение, да та е.. в копейката измислена. Ето ти EN, примерно https://***.euronews.com/my-europe/2024/11/22/austria-lifts-long-held-veto-on-the-schengen-accession-of-romania-and-bulgaria отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Четох, четох и не видях никъде Австрия да вдига ветото - напротив, добавя цял нов пакет условия и изисквания. Не ми е ясно тогава откъде идва този телешки възторг в медиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар