IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Си Дзинпин заяви на среща с Байдън, че ще работи с екипа на Тръмп

Китайският и американският президент проведоха двучасова среща в кулоарите на форума Азиатско-Тихоокеанско икономическо сътрудничество в Лима

11:53 | 17.11.24 г.
Снимка: EPA/БГНЕС
Снимка: EPA/БГНЕС

Китайският президент Си Дзинпин обеща да работи със следващата администрация в САЩ  на Доналд Тръмп в последните си разговори с отиващия си президент Джо Байдън по теми, вариращи от конфликтите до киберпрестъпленията и търговията, Тайван, Южнокитайско море и Русия, предава Ройтерс.

Байдън разговаря със Си около два часа в хотела, където е отседнал китайският ръководител. Срещата им се състоя в кулоарите на форума Азиатско-Тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) в Лима, Перу. Това беше първият разговор между китайския и американския президент от седем месеца насам.

„Целта на Китай за стабилни, здравословни и устойчиви китайско-американски отношения остава непроменена“ след избирането на Тръмп, заяви Си на срещата си с Байдън, но призна за „върхове и спадове“ в отношенията между двете страни. „Китай е готов да работи с новата американска администрация за запазване на комуникацията, разширяване на сътрудничеството и управление на различията“, допълни той.

Байдън каза пред Си, че двамата ръководители не винаги са били на едно мнение, но обсъжданията им винаги са били „откровени“ и „честни“.

Два месеца преди Тръмп да се върне в Белия дом американски представители виждат нарастващи рискове от конфликт по време на прехода. Байдън заяви пред Си, че запазването на разговорите на лидерско ниво ще бъде от жизненоважно значение дори след като той напусне поста си, каза съветникът на американския президент по националната сигурност Джейк Съливан.

Новоизбраният президент заяви, че ще наложи мита от 60% върху целия американски внос на китайски стоки като част от пакета от мерки в областта на търговията „Америка на първо място“. Пекин е против тези стъпки. Републиканецът планира също да назначи редица остри противници на Китай на високи постове, включително американския сенатор Марко Рубио като държавен секретар и конгресмена Майк Уолз за съветник по въпросите на националната сигурност.

Байдън целеше да намали напрежението с Китай, но няма значителни признаци за пробив по големите проблеми. Все пак американският и китайският президент се съгласиха, че хора, а не изкуствен интелект трябва да вземат решения относно използването на ядрени оръжия, съобщи Белият дом. За първи път двете страни повдигат този въпрос.

Байдън и Си обсъдиха също Северна Корея, която е съюзник на Китай, но задълбочаващите се връзки на КНДР с Русия и изпращането на военни за войната на Москва с Украйна предизвикаха притеснения във Вашингтон, Пекин и европейските столици.

„Президентът Байдън посочи, че публично заявената позиция (на Народна република Китай) относно войната в Украйна е, че не трябва да има ескалация, разширяване на конфликта, а внасянето на военни (на Корейската народнодемократична република) явно противоречи на това“, отбеляза Съливан.

„Той също така коментира, че КНР има влияние и възможности и трябва да ги използва в опит да предотврати още по-голяма ескалация и разрастване на конфликта с внасянето на още повече сили на КНДР“.

Големи проблеми

Други големи проблеми, обсъдени на срещата, включваха свързваното с Китай хакване на телефонни комуникации на представители на американското правителство и на предизборните щабове, нарасналият натиск от Пекин въру Тайван и в Южнокитайско море и китайската подкрепа за Русия. Байдън е отбелязал и случаите на американци, които според него са неправилно задържани в Китай.

За Тайван ръководителите са провели остър разговор. Байдън е призовал за край на „дестабилизиращата“ военна дейност на Пекин около острова, съобщи Белият дом.

Си е заявил, че „сепаратистките дейности за независимост на Тайван“ на тайванския президент Уилям Лай са несъвместими с мира и стабилността там, съобщи китайското външно министерство. Лай планира спирки в американския щат Хавай и може би в Гуам в чувствително посещение, което със сигурност ще разгневи Пекин през следващите седмици.

Тайванското външно министерство благодари на Байдън за коментарите му и заяви, че Китай е раздорникът.

„Постоянните военни провокации на Китай около Тайвън са най-големият източник на щети за регионалния мир и стабилност и голяма заплаха за световния икономически просперитет“, съобщи то в комюнике.

Китай смята демократично управлявания Тайван за собствена територия. САЩ са най-значимият международен поддръжник и оръжеен доставчик на Тайван въпреки липсата на официално дипломатическо признаване. Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет.

В същото време икономиката на Китай понася тежък удар от стъпките на Байдън в областта на търговията, включително план за ограничаване на американските инвестиции в китайски изкуствен интелект, квантовите изчисления и полупроводниците, както и от ограниченията на износа на висококачествени компютърни чипове. Байдън определени тези стъпки за необходими по съображения за националната сигурност на САЩ и заяви, че те не пречат на по-голямата част от търговията.

По време на срещата Си е заявил, че няма данни в подкрепа на твърдението за китайско участие в кибератаки, съобщиха китайските държавни медии. Той също така е заявил пред Байдън, че Вашингтон не трябва да участва в спорове за островите Спратли между Китай и съюзника на САЩ Филипините.

Пекин отхвърли решение от 2016 г. на базирания в Хага Постоянен арбитражен съд, който постанови, че обхватните морски претенции за Южнокитайско море нямат правно основание. Делото беше заведено от Манила.

„Когато двете страни се отнасят една към друга като партньор и приятел, търсят разбирателство, като обръщат гръб на различията и си помагат да успеят, тогава нашите отношения ще постигнат значителен напредък“, заяви Си пред Байдън. „Но ако се приемаме за опоненти или противници, следваме порочна конкуренция и се стремим да си навредим взаимно, ще размътим отношенията или дори ще ги върнем назад“, допълни той.

Лидерите на тихоокеанските страни, които се събраха на срещата на върха на АТИС, оценяват последиците от завръщането на Тръмп на власт на 20 януари. Южноамериканската среща на върха предлага нови признаци на оспорване на властта на САЩ в собствения им заден двор, където Китай предприе офанзива за омайване.

Си, който пристигна в Лима в четвъртък, планира едноседмични дипломатически усилия в Латинска Америка, които включват променено споразумение за свободна търговия с Перу, откриване на голямото дълбоководно пристанище Чанкай там и държавно посещение в бразилската столица следващата седмица. Китай обяви също планове да бъде домакин на срещата на върха на АТИС през 2026 г.

Китай се стреми към полезните изкопаеми, соята и други суровини в Латинска Америка, но американски представители се притесняват, че страната може да търси и нови военни и разузнавателни пунктове в съседство със САЩ. Китайските държавни медии определят тези твърдения като клевета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 17.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още