Общо пет са вече заведените в Конституционния съд дела за пълно или частично касиране на проведените на 27 октомври избори за народни представители. След като две жалби бяха подадени на 8 ноември и на 11 ноември от „Има такъв народ“ (ИТН) и депутати от „Величие“ в 50-ото НС, днес иск за частично касиране подадоха представители на БСП-Обединена левица, а „Продължаваме промяната – Демократична България“ подадоха два иска – от свое име и от името на гражданско сдружение БОЕЦ.
Докладчик по три от делата е съдия Янаки Стоилов, а по две от тях – Соня Янкулова. Днес беше и последният ден, в който Конституционният съд можеше да бъде сезиран във връзка с предсрочния вот.
В искането, внесено от депутатите от „БСП-Обединена левица“ се очаква съдът да се произнесе относно законността на изборните резултати в конкретни изборни секции, като са приложени 366 протокола на секционни комисии, записани на флаш-памет.
Жалбите от страна на ПП – ДБ бяха подадени днес сутринта, малко преди клетва да положат тримата нови конституционни съдии – проф. Сашо Пенов и д-р Невин Фети от квотата на президента и Галина Тонева от квотата на върховните съдии.
В искането на БОЕЦ се оспорва изцяло законността на вота от 27 октомври и се настоява изборите да бъдат обявени за незаконни.
От ПП-ДБ призовават за повторно преброяване на бюлетините от всички секции в страната и чужбина, а след това Централната избирателна комисия (ЦИК) да извърши на базата на новото разпределение на действителните гласове по партии и коалиции преизчисляване на изборния резултат съгласно приета от ЦИК методика.
От Комисията се очаква да посочи и дали ще настъпят промени в персоналния състав на 51-вото Народно събрание. При констатация на закононарушения в изборния процес с решението си Конституционният съд ще касира избора на конкретни народни представители или резултатите в определени секции.
Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов обясни, че Конституционният съд има практика да допуска вещи лица, които имат опит в изборния процес, да направят повторно преброяване.