Новоизбраният американски президент постепенно започва да попълва екипа си и според източници на Ройтерс е избрал сенатора Марко Рубио за свой държавен секретар. Според агенцията вероятно това е една от най-агресивните възможности сред кандидатите за този пост.
Рубио нерядко е изказвал своите критики и е настоявал за твърди действия срещу геополитическите опоненти на САЩ, включително Китай, Куба и Иран. Той беше един от основните гласове в Сената за санкции срещу Пекин през 2020 г. и проверката на TikTok. В последно време сенаторът малко смекчи тона, но позициите му са много близки до тези на Тръмп по този въпрос.
По отношение на Украйна в предишни интервюта той е заявявал, че Киев трябва да преговаря с Русия, а не да се опитва да си върне всички окупирани през последните 10 години територии. Той беше един от 15-те републиканци в Сената, които се обявиха против помощта за Украйна, която Конгресът все пак успя да прокара след седем месеца забавяне през април.
"Не съм на страната на Русия, но, за съжаление, реалността е такава, че войната в Украйна върви към споразумение", коментира той пред NBC.
Рубио е част от група републиканци, които настояват САЩ да "показва мускули" и твърда външна политика. По отношение на Европа обаче мнението им е съвсем различно - в партията като цяло са съгласни с констатациите на Тръмп, че страните от континента трябва да правят повече за собствената си отбрана.
Доналд Тръмп често мени позициите си по казуси, но според източниците на Ройтерс изборът на Рубио е окончателен. Републиканецът спечели вота на 5 ноември отчасти с помощта на гласовете на американците с латиноамерикански произход. Ако Рубио действително бъде назначен на поста, то той ще бъде първият латиноамериканец начело на Държавния департамент.
Роденият във Флорида Рубио беше един от тримата кандидати на Тръмп за вицепрезидент. Тогава той избра Джей Ди Ванс, който има по-"изолационно" виждане за външната политика на САЩ. За Рубио еднакво важни изглеждат и вътрешните, и външните за САЩ предизвикателства, допълва още Ройтерс.
Преди ден Тръмп посочи Елис Стефаник за постоянен представител на САЩ в ООН, замествайки Ники Хейли, припомня Bloomberg. Тя също е позната с твърдите си позиции срещу Китай - като сенатор призоваваше за защитата на националната сигурност от икономическата заплаха, идваща от "китайското комунистическо правителство". Обграждането на Тръмп с толкова агресивни спрямо Китай служители започва да тревожи Пекин, смятат още анализатори.
Това може да накара китайския президент Си Дзинпин да "покаже сила", което отново да влоши започналите леко да се затоплят отношения между Китай и САЩ.
Парадоксално, но Илън Мъск може да се окаже балансиращата фигура по повод Китай в администрацията на Белия дом, посочва още Bloomberg.
преди 1 седмица До: Tikva007 Що? Православен ли искаше? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Поредният католик. отговор Сигнализирай за неуместен коментар