Депутатите от 51-вото Народно събрание не успяха да изберат председател на парламента в гласуване с два тура, като изборът се сведе до Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ. Така се повтаря ситуацията от 50-ото Народно събрание, когато председател не беше избран в първия ден от работата на парламента след сходно гласуване. След председателски съвет депутатите решиха да прекъснат днешното заседание и да продължат с работата си в сряда от 11 ч.
При днешното гласуване ГЕРБ-СДС предложи Назарян, като по-рано днес лидерът на партията Бойко Борисов заяви, че подкрепата за нейната кандидатура ще бъде основа за преговори за коалиционно правителство.
„Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ предложиха Андрей Цеков, а „Възраждане“ номинира Петър Петров. ИТН предложи Николета Кузманова, а Борислав Гуцанов от БСП номинира Наталия Киселова.
На първи тур на гласуване не беше избран кандидат, а на балотаж се оказаха Рая Назарян (68 гласа „за“) и Андрей Цеков (67 гласа „за“). И двамата обаче получиха по равен брой гласове подкрепа, недостатъчни за избора им.
За Назарян гласуваха единствено депутатите от ГЕРБ-СДС със 68 гласа „за“, 121 – против и 50 – въздържал се.
За Андрей Цеков „за“ гласуваха депутатите от ПП-ДБ, АПС и МЕЧ – 68, против – 86 и въздържал се – 85.
Тошко Йорданов предложи за председател на Народното събрание да бъде временно избран най-възрастният член на парламента, а при конституиране на мнозинство той да бъде заменен от друг избран, за да не се спира работата на институцията.
В началото на парламентарното заседание изказвания от парламентарната трибуна направиха представители на всички политически сили без „ДПС-Ново начало“, тъй като депутатите от формацията напуснаха пленарната зала, за да се присъединят към организирания от тях протест пред Народното събрание.
В своето изказване Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че партията ще бъде интегрална част от българския политически живот и повтори виждането на формацията за формулата на управление – редовно коалиционно правителство с четиригодишен политически хоризонт, съставено от ярки политически фигури, разпределени според разпределението на силите в Народното събрание. Последва председателски съвет, на който беше решено заседанието да бъде прекратено за деня и продължено в сряда.
Според него програмно, експертно или друг вид управление само би размило отговорността и задълбочило политическата криза.
Ще очакваме подкрепа от всички формации, които определят себе си като системни, демократични и уважаващи вота на избирателите, каза той.
В своята реч акад. Николай Денков от ПП-ДБ поиска да бъде сформирана временна парламентарна комисия за изборните нарушения от 27 октомври и припомни записите от видеонаблюдението на изборите, които показват организирани и системни нарушения на изборните правила в различни секции в полза на резултата най-вече на „ДПС – Ново начало“.
Той пропомни основните приоритети на коалицията, сред които „санитарен кордон“ около партията на Делян Пеевски, приемането на България в Шенген и еврозоната, прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат, антикорупционни реформи, прозрачни процедури за избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов използва времето за изказване, за да нападне посланиците на САЩ и държавите от ЕС.
„Стабилно правителство без „Възраждане“ не би могло да има“, каза той.
Атанас Зафиров, който изпълнява функциите на председател на БСП, призова партиите да направят „крачка назад и три напред“.
„Ако стоим един срещу друг, всеки в своята кохорта дрънкаща с оръжия, няма как рамката на чистата държава и чистата съдебна система да се случи“, каза той.
Джевдет Чакъров от „Алианс за права и свободи“ (АПС) подкрепи декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Делян Пеевски.
Той посочи, че коалицията му ще предложи създаването на временна комисия за ролята на Делян Пеевски във фалита на КТБ и ролята му в Българската банка за развитие.
Според нас изключително важно настоящият парламент да стартира процедурата за избор на омбудсман, зам.-омбудсман и т.нар. домова книга да бъде допълнена, каза той.
Чакъров посочи, че АПС ще подкрепи всяка инициатива за повторно преброяване на бюлетините от вота и цялостното му касиране.
Според него правителство трябва да има и не биха подкрепили единствено вариант с участието на „ДПС-Ново начало“.
Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ заяви, че партията ще настоява за промени в Изборния кодекс за изчистване на „мъртвите души“ от изборните списъци.
Радостин Василев от МЕЧ призова за широка коалиция с ярки политически лица срещу ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски.
Текстът е обновен към 13:19 ч. на 11 ноември 2024 г.