IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа ще посрещне в много лоша форма желаното от Тръмп разделение със САЩ

Лидерите трябва да намерят сили и да подкрепят Украйна, защото предизвикателствата пред сигурността на континента тепърва предстоят

14:56 | 10.11.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

С идването на власт на Доналд Тръмп Европа и САЩ ще се окажат на най-голяма дистанция от времето на Пърл Харбър (американската база на Хаваите, атакувана от Япония, с което САЩ влиза във Втората световна война - б.р.), пише в коментар анализаторът на Bloomberg Макс Хейстингс. Той отбелязва, че Европа десетилетия е гледала на САЩ като щит, но вероятно Джо Байдън ще е последният американски президент, който смята сигурността на Европа като ключова за националната сигурност.

Привържениците на Тръмп явно не смятат за актив световното лидерство, макар че икономистите са категорични, че разходите, които прави САЩ за НАТО в никакъв случай не са в ущърб за Вашингтон, допълва още Хейстингс.

Анализаторът прогнозира, че в следващите години погледът на Вашингтон ще е насочен към заплахите, идващи от Китай. Което означава, че Европа ще бъде оставена сама да се погрижи за своята безопасност, а критиките на Тръмп относно разходите за отбрана не са толкова голословни - Испания например харчи 1,8% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана, а Италия - под 1,5%.

Дори и Великобритания, която вече не е част от ЕС, но армията ѝ е сред най-боеспособните и ефективните в Европа, харчи 2,3% от БВП за армията си. В тези средства обаче се включват и пенсиите, както и другите придобивки за военните, а не само разходите за бойната готовност. Единствено страните от Източна Европа изглежда се  придържат към ангажимента си за разходи в размер на 2% от БВП за отбрана, каквито са изискванията на НАТО.

Европа посреща и в много лоша политическа форма предстоящите предизвикателства, смята още анализаторът. Той посочва срива на доверието във френския президент Еманюел Макрон (до 23% според последните проучвания във Франция - б.р.), който дори и в добрите си времена се колебаеше пред важните реформи, както и кризата в Германия след  разпада на управляващата коалиция.

Въпреки това, според анализатора, Европа трябва да намери сили и да подкрепи Киев, дори и САЩ да се изтеглят по-бързо от очакваното от войната в Украйна. В следващите десетина години се очаква възход на авторитарните режими и Европа трябва да се подготви за заплахите, които следват.

В Европа вече знаят, какво предстои, става ясно обаче от интервю за френския министър на отбраната Себастиен Лекорню пред Le Journal du Dimanche.

"Нека да помислим малко и да се поставим на мястото на американците: трябва ли данъкоплатците от Аризона или Невада да финансират безопасността на поляците или германците? В рамките на цялостния световен ред и пред лицето на новите заплахи е напълно естествено европейците да поемат отговорността за своята сигурност", категоричен е той.

Лекорню припомня думи още на Шарл де Гол, според когото Европа прекалено наивно е делегирала своята безопасност на САЩ.

Колкото за помощта за Украйна френският министър съобщи, че е одобрил доствката на ракети Scalp за Украйна, както и на Mistral, с които да се извършват удари зад фронтовата линия. Допълнително Франция инвестира в развитието на военно-промишления комплекс на Украйна, за който президентът Володимир Зеленски намекна, че скоро ще бъде в състояние да произвежда масово и собствени ракети.

Каква ще бъде политиката на Белия дом във втория мандат на Доналд Тръмп ще видим през януари. Колумнистът на Bloomberg Андреас Клут се опасява, че в Украйна и Европа има защо да се тревожат - руският президент Владимир Путин досега е показвал, че знае как да манипулира Тръмп, който освен Украйна има да се справя още с военни конфликти в Близкия изток и заплахите на Китай за Тайван. Като цяло повечето лидери са на мнение, че бъдещият американски президент не разбира идеята за ООН като глобална институция и вероятно няма да се съобразява с принципите на нейната работа.

Неговите критици като цяло го определят като националист, изолационалист, меркантилен и унилатералист. Всичко е и вярно, и непълно, допълва още Клут и цитира един от бившите съветници на Тръмп по националната сигурност - действията му са без философия и политика, а спрямо случая, разпръснати на картата и без връзка помежду им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:05 | 10.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

2
rate up comment 11 rate down comment 6
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 2 дни
До: гранясъл, не е повече от тебе, ти си ненадминат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 17
grainis
преди 2 дни
Е не е ли отвратителен ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още