ООН се подготвя за завръщането на Доналд Тръмп и възможното съкращаване на финансирането и ангажираността на САЩ със световната организация, които вероятно ще настъпят при втория му президентски мандат.
Имаше усещане за „дежа вю и известно безпокойство“ в 193-членната световна организация, каза високопоставен азиатски дипломат, след като републиканецът Тръмп спечели изборите в САЩ във вторник срещу вицепрезидента Камала Харис.
"Съществува и известна надежда, че новата администрация в Белия дом ще покаже прагматизъм и ще си взаимодейства с ООН в конкретни области дори и да прекрати финансирането по някои направления. В края на краищата, има ли по-голяма и по-добра международна платформа за решаване на проблеми от Организацията на обединените нации?", каза дипломатът при условие да остане анонимен.
Отдръпването на САЩ в ООН може да отвори вратата за Китай, който засилва влиянието си в световната дипломация.
Тръмп не даде никаква конкретика за външната политика, която смята да води през втория си мандат, но поддръжниците му казват, че силата на личността му и подходът му на принципа "мир чрез сила" ще помогне чуждестранните лидери да се подчинят на волята му. Той обеща да разреши войната в Украйна и се очаква да окаже силна подкрепа на Израел в конфликтите с "Хамас" и "Хизбула" в Газа и Южен Ливан.
Сред основните притеснения в ООН е дали САЩ ще решат да предоставят по-малко средства на световната организация и да се оттеглят от ключови многонационални институции и споразумения, включително Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата.
Финансирането от страна на САЩ е непосредственото притеснение. Вашингтон е най-големият донор на ООН (Китай е на второ място) и осигурява 22% от основния бюджет на ООН и 27% от бюджета за мироопазващи операции.
Една държава може да просрочи задълженията си до две години, преди да се изправи пред възможни последици - загуба на глас в Общото събрание.
Изключително трудна година
Когато дойде на власт предишния път Тръмп предложи да съкрати с около една трета от бюджетите на САЩ за дипломация и международно подпомагагане, което включваше и рязко намаляване на финансирането на мироопазващите операции на ООН и международните организации. Но Конгресът, който определя американския федерален бюджет, се противопостави на предложението на Тръмп.
Говорител на ООН заяви тогава, че предложените съкращения щели да направят невъзможно продължаването на всички основни дейности.
"Секретариатът на ООН знаеше, че може да се сблъска с предложението на Тръмп през цялата година. Имаше благоразумно планиране зад кулисите как да се справят с потенциалните съкращения на бюджета на САЩ“, каза Ричард Гоуън, директор на ООН в Международната кризисна група.
"Така че (генералният секретар на ООН Антониу) Гутериш и неговият екип не са напълно неподготвени, но знаят, че следващата година ще бъде изключително трудна“, каза той.
Екипът на Тръмп засега не е отговорил на запитване за коментар каква ще бъде политиката му към ООН след встъпването му в длъжност през януари.
По време на първия си мандат Тръмп се оплака, че САЩ поемат несправедливо бремето на разходите за ООН и настояваше за реформи. Вашингтон традиционно се бави с плащането и когато Тръмп напусна поста си през 2021 г., САЩ бяха просрочили внасянето на около 600 млн. долара за основния бюджет и 2 млрд. долара за поддържане на мира.
Според данни на ООН администрацията на президента Джо Байдън понастоящем дължи 995 млн. долара за основния бюджет на ООН и 862 млн. долара за бюджета за мироопазване.
"Не искам да изпреварвам нещата или да говоря за политически мерки, които може да се случат или да не се случат, но ние работим с държавите членове по начин, както винаги сме работили с тях“, заяви говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик пред репортери в сряда.
През 2026 г. Съветът за сигурност на ООН ще избере наследник на Гутериш - решение, върху което администрацията на Тръмп ще има право на вето.
Добра новина за Китай
По време на първия мандат на Тръмп той беше критичен към ООН и се отнасяше предпазливо към многостранните отношения. Той обяви плановете си да напусне Световната здравна организация и се оттегли от Съвета на ООН по правата на човека, културната агенция на ООН ЮНЕСКО, световното споразумение за климатичните промени и ядреното споразумение с Иран.
Когато Байдън го наследи през 2021 г., той отмени решението за оттегляне от СЗО и върна САЩ в ЮНЕСКО и споразумението за климата. Кампанията на Тръмп заяви, че той отново ще напусне споразумението за климата, ако спечели поста.
"То ще оцелее. Но, разбира се, вероятно ще оцелее силно подкопано“, каза Гутериш пред Ройтерс през септември пред Ройтерс през септември във връзка с второто оттегляне на Тръмп от споразумението за климата.
Преди изборите в САЩ високопоставен европейски дипломат заяви, че победа на Тръмп ще бъде "чудесна новина за Китай", като припомни, че по време на първия мандат на Тръмп "китайското влияние в ООН се увеличи много, тъй като организацията се беше превърнала в разграден двор за китайците“.
Дипломатът, който говори при условие на анонимност, заяви, че ако Тръмп отново намали финансирането на ООН и се оттегли от международни пактове, "това просто ще даде на Китай възможност да се представи като поддръжник номер едно на мултилатерализма".
Финансирането от страна на САЩ за някои други агенции на ООН също е под въпрос. Една от първите стъпки на администрацията на Тръмп през 2017 г. беше да се намали финансирането на Фонда на ООН за населението (UNFPA), агенцията на международната организация, фокусирана върху семейното планиране, както и здравето на майките и децата в повече от 150 държави.
Администрацията на Тръмп заяви, че UNFPA "подкрепя програма за принудителни аборти и стерилизация". ООН заяви, че това е било неточно схващане. Байдън възстанови финансирането от страна на САЩ за UNFPA.
Ако Тръмп отново намали финансирането, предупреди UNFPA, "жените ще загубят животоспасяващи услуги в някои от най-тежко пострадалите от кризи" райони на света като Афганистан, Судан и Украйна.
През първия мандат на Тръмп САЩ също така се противопоставиха на отдавна договорени международни формулировки относно сексуалните и репродуктивните права и здраве в резолюциите на ООН поради загриженост, че това ще даде тласък на правото на аборт.
Високопоставен африкански дипломат, говорещ при условие за анонимност, обобщи предстоящото завръщане на Тръмп за мултилатерализма и Организацията на обединените нации: "Бог да ни е на помощ".
/БТА/
преди 2 седмици До: Tikva007 - Тикво, Слава Украины ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици До: graniasis: Викаш, Антиацидът не помага - като ппиккаеш, ламарина режеш? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици До: Tikva007 - За разлика от тебе тикво, на мен лично ми е през оная работа. Рано или късно това клето нищожество ще си намери майстора - вторият път снайперът не пропуска . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици До: гратис: Образува ти киселини ? Пий Антиацид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Само колко е отвратителен, нали ? Противен, нагъл и арогантен осъден престъпник с 34 прокурорски обвинения. Янките са напълно изтрещели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар