Германският канцлер Олаф Шолц е подложен на нарастващ натиск да приеме провеждането на предсрочни избори през януари, като според ново проучване две трети от гласоподавателите искат парламентарен вот възможно най-скоро, а бизнес групите призовават за край на политическите сътресения, пише Bloomberg.
Социологическото проучване за обществената телевизия ARD осигурява нов арсенал за дясноцентристкия опозиционен лидер Фридрих Мерц, който обвини Шолц, че иска да отложи изборите до март, само за да осигури по-устойчива база за своята партия.
Мерц, който оглавява водещия в анкетите алианс на Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), каза, че тактиката на канцлера е „безотговорна“, като се има предвид, че най-голямата икономика в Европа спешно се нуждае от допълнителни мерки за възстановяване на растежа.
Опозицията е готова да обсъди сътрудничество в парламента през следващите седмици, но само ако Шолц приеме възможно най-скоро на вот на недоверие, изтъква Мерц в интервю за радио Deutschlandfunk.
„Вярваме, че германските гласоподаватели имат право на стабилен парламент и преди всичко на стабилно правителство“, подчертава той.
Говорейки пред журналисти в Будапеща, където присъства на неформалната среща на върха на Европейския съюз (ЕС), Шолц не обърна внимание на кризата, парализираща вътрешната политика на своята страна.
Канцлерът прекрати трипартийната управляваща коалиция със Зелените и фискално консервативната Свободна демократическа партия в сряда, когато освободи финансовия министър Кристиан Линднер, губейки мнозинството на алианса в долната камара на парламента.
Шолц каза, че иска следващите избори - които са насрочени за края на септември - да се проведат през март, за да се осигури одобрението на парламента за няколко планирани законопроекта.
Но за да получи достатъчно гласове в Бундестага, той ще се нуждае от подкрепата на опозиционните депутати, а Мерц и Линднер настояват изборите да се проведат възможно най-скоро.
Това повишава перспективата за продължителен период на стагнация - ситуация, която Германия не може да си позволи предвид мащаба на предизвикателствата, пред които е изправена икономиката ѝ.
Германският канцлер Олаф Шолц. Снимка: Bloomberg L.P.
Планът на Шолц е да предизвика парламентарни избори, като умишлено загуби вота на недоверие на 15 януари и поиска от президента да разпусне парламента. Тогава изборите ще трябва да се проведат в рамките на 60 дни.
Германските индустриални лобита повториха призивите си за бързи избори с аргумента, че страната има остра нужда от политическа стабилност предвид настоящите геополитически катаклизми.
„Вместо да преведе страната ни през тези бурни морета, канцлерът се отказва от щурвала“, изтъква Дирк Джандура, президент на търговското лобито в Германия. „Всеки допълнителен ден с това правителство е загубен ден“, добавя той.
Алиансът на Мерц води в социологическите проучвания с повече от 30% от гласовете, което го поставя в удобна позиция да си върне канцлерството, след като загуби от партията на Шолц преди три години.