От началото на седмицата в Брюксел тече една от най-важните процедури в Европейския парламент - изборът на членовете на новата Европейска комисия (ЕК). Европейското издание Politico следи внимателно процеса и събра коментари за представянето на кандидатите, които преминаха досега, и очакванията дали ще получат окончателното одобрение и в парламентарната зала. Очакванията са, че финалното гласуване ще бъде в сесията на ЕП на 25 - 28 ноември.
Оценката на анализаторите за българката Екатерина Захариева е "да", като стратегията ѝ пролича още в самото начало - избери това, което депутатите искат да чуят, и го повтори няколко пъти, пише европейското издание. Като отговарящ за иновациите и стартъпите българският кандидат заяви, че ще работи за намаляване на бюрокрацията и облекчаването на условията за разпределянето на европейските фондове за наука.
Отделно Захариева заяви, че ще работи и за това страните от ЕС да изпълнят ангажиментите си за финансиране на иновации.
Това са теми, за които европейските депутати отдавна настояват и думите на Захариева се приеха добре и беше силно представяне. Или поне в първите 60 минути. След това тя повтаря едни и същи реплики и не даде много разяснения по планираните политики, но и европейските депутати не се "заядоха". "Не знам какво повече да добавя", каза в един момент Захариева, неволно обобщавайки по-голямата част от изслушването си.
Един от депутатите се опита да я провокира с въпрос за финансиране на проекти в Израел, но тя избегна конфронтация, посочва още Politico.
Като цяло след първите "препитвания" кандидатите за комисари са получили позитивна оценка и вероятно ще получат и одобрението в пленарната зала. На "поправителен" обаче ще трябва да се яви унгарецът Оливер Вархей.
Още преди да се изправи пред парламентарните комисии, беше ясно, че кандидатът да ръководи политиката по здравеопазването ще се изправи пред негативно отношение от страна на европейските депутати заради връзките му с премиера Виктор Орбан.
Не чак толкова отдавна Вархей нарече членовете на ЕП "идиоти", припомня още Politico.
И все пак изслушването не премина толкова зле, смятат още анализаторите на изданието. Той говори за преразглеждане на Регламента за медицинските изделия, закона за лекарствените резерви и забрната за клетъчно отглеждане на животните. Но получи и остри въпроси за правата на жените, за ваксините и абортите, за които Верхай заяви, че не е въпрос в правомощията на ЕС.
Очаквано внимание привлича и представянето на първия комисар, който ще отваря за отбрана и сигурност в общността. Литовецът Андриус Кубилиус има силен политически опит - два пъти е бил премиер на страната си, използва хумор и показа ясна визия за военните разходи.
След победата на Доналд Тръмп тя звучеше така: през 2025 година Русия ще похарчи за войната повече, отколкото всички 27 държави в ЕС, а САЩ ще бъдат разсеяни от Китай и все по-малко загрижени за общността.
Това означава, че е време ЕС да се подготви, и то без да се бави, стана ясно от думите на Кубилиус. Той препоръчва повече бюджетни средства за отбрана и приоритет за трансгранични, многонационални проекти. Той предупреди още и че ЕС и НАТО трябва да се подготвят Русия да тества тяхната "решителност" до края на това десетилетие и че е време за истински Европейски отбранителен съюз.
Силна е кандидатурата на Португалия за комисар по въпросите на финансите Мария Луис Албукерке въпреки "някои сенки от миналото", пише Politico. Тя обаче умело избегна и парира всички въпроси за конфликт на интереси. Нейното изслушване беше първото в сряда (6 ноември), часове след обявяването на Доналд Тръмп за новия президент на САЩ. Албукерке отговаряше уверено на техническите въпроси и отклоняваше питания, свързани с политката, докато не заеме поста, за който кандидатства.
Кандидатът за комисар по въпросите на търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович има опит след години в ЕК, който му помогна да мине през хлъзгава почва при въпросите за политиката спрямо Китай и митническата война. Шефчович е кандидат на Словакия, а премиерът Робърт Фицо има различна позиция за Пекин от повечето останали държави в ЕС.
В петък Фицо ще се срещне с китайския президент Си Дзинпин и кандидатът за комисар опита да покаже баланс на позициите си - и в подкрепа на националните политики, и разграничавайки се от правителството на страната си.
Шефчович отговори задоволително и на други чувствителни въпроси за отношенията с търговски блокове като Меркосур, както и с Украйна.
преди 25 минути *Оценката на анализаторите за българката Екатерина Захариева е "да", като стратегията й пролича още в самото начало - избери това, което депутатите искат да чуят, и го повтори няколко пъти, пише европейското издание* - Точно така просперираха в кариерата и коммуннетата при соца - говореха каквото трябва, не правеха нищо и събориха къщата. На Путин военните правиха с години същото и изядоха бахура в украйна, та сега са на тежък поправителен. И ЕС твърдо върви по този път. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 26 минути *Оценката на анализаторите за българката Екатерина Захариева е "да", като стратегията отговор Сигнализирай за неуместен коментар