IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Турция планира нов закон за чуждестранните агенти, с който да ограничава критиците

Съдебни експерти и журналисти са притеснени от широката формулировка на законопроекта, който според тях цели да смазва всяка критика срещу правителството

20:17 | 01.11.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Турция ще въведе закон срещу чуждестранното влияние върху проблеми, които могат да навредят на националния интерес. Това предизвика притеснения сред гражданското общество и медийни групи, че страната ще го използва, за да смазва дисиденти, предава Bloomberg.

Законодателството, което ще бъде обсъдено в парламента на страната членка на НАТО през идните дни, цели да ограничи тези, които работят срещу „сигурността на държавата или местните или външните ѝ политически интереси“ под влиянието или по заповеди на чуждестранна страна или организация. Наказанието може да бъде до седем години затвор, става ясно от законопроекта, видян от Bloomberg.

Ходът е част от по-широк пакет от съдебни реформи, предложен от „Партията на справедливостта и развитието“ на президента Реджеп Ердоган, и наподобява закона за чуждестранните агенти, приет неотдавна в Грузия, който предизвика осъждане от западните страни и масови протести. Русия има сходен механизъм като средство за смазване на вътрешни криики.

Съдебни експерти и журналисти изразиха притеснения от двойствения характер и широката формулировка на закона. Политическите интереси на Турция са обект на промяна и властите може да използват тази неопределеност, за да смазват всяка критика срещу правителството, казват те.

Депутатът Акгун Алп от основната опозиционна Народно-републиканска партия (НРП), заяви, че законопроектът ще подготви почвата за „много по-репресивна среда“.

„Това е много сериозен авторитарен закон. Определението за престъпление чрез неясни изрази открива пътя за наказване на всички опоненти“, коментира Алп.

Свобода на словото

Ердоган и правителството му ограничават свободата на словото през последните години чрез различни закони и хиляди хора са застрашени от задържане или съдебни процеси заради обида на президента, откакто той дойде на власт преди десет години.

Според закона за „дезинформацията“, приет преди две години, разпространението на невярна информация за сигурността, обществения ред и общото благосъстояние на Турция може да доведе до затвор до три години. Критиците, включително основната опозиционна партия, го нарекоха „закона на цензурата“, като твърдят, че широката му формулировка дава на властите правомощията да смазват всеки, който се отклони от официалното говорене.

Десетки медийни групи публикуваха съобщения, в които се противопоставят на закона за чуждестранното влияние и призовават за оттеглянето му.

„Смятаме законопроекта за тревожна заплаха за свободата на словото и гражданското общество“, заяви Мустафа Кулелъ, вицепрезидент на Европейската федерация на журналистите. „Неясната формулировка може да превърне всяка журналистическа или активистна дейност в наказуемо престъпление“, допълва той.

Турция се нарежда сред десетте най-лоши страни в света от гледна точка на журналисти, които се намират в затвора, в доклад на Комитета за защита на журналистите от 2023 г., но много пъти през последните десет години е била и на първо място.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:17 | 01.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още