IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои да са водещите приоритети на ново българско правителство

В анкета на Bloomberg TV Bulgaria експерти коментират как да се намери формула за стабилен кабинет с дългосрочно управление

21:20 | 28.10.24 г.
Снимка: Investor.bg
Снимка: Investor.bg

След поредните предсрочни парламентарни избори очакванията са за формиране на ново редовно правителство. Петима водещи експерти определиха кои ще са най-големите предизвикателства и отговориха на въпроса в Bloomberg TV Bulgaria: „Какви трябва да са приоритетите на едно ново българско правителство“?

Росен Стоянов, политолог и преподавател по политически комуникации в НБУ

Първо правителството трябва да бъде създадено и то да бъде редовно с максимално дългосрочен хоризонт на действие. По всичко личи, че трябва да бъде коалиционно. Подкрепата на едно по-стабилно мнозинство в парламента ще даде хоризонт за действие, съответно ще развърже ръцете на правителството да взима решения. Те ще бъдат възприемани като равностойни партньори в Европа и по този начин ще могат да конструират визия за България и отношение от външната среда, така че да се подобри и инвестиционния климат у нас. Това ще даде успокояване във вътрешно политически и най-вече в обществен план, защото последните четири години минахме – не само през тези седем предсрочни избори, а и през други. Това успокоение е необходимо, за да се възстанови връзката между партиите и техните избиратели и да започне една сериозна партийна дейност по места, за да се възстанови скъсаната връзка между представителите на българските граждани в различните властови структури и реалността.“

Любомир Дацов, член на Фискалния съвет и бивш заместник-министър на финансите

Въпросът е за промяна на поведение, защото ако нещо липсва е хоризонтът. Едно от основните неща, освен съставянето на правителство, е хората, които създават това правителство, да сложат на масата една по-дългосрочна визия за развитието на държавата и адресиране на всички предизвикателства, които стоят пред икономиката. Като това как ще адресират доклада на Марио Драги. Бюджетът е голямо предизвикателство, защото следващият министър на финансите и премиерът ще трябва предложат и наложат една доста по-консервативна политика. Някой трябва да плати цената на последните три години разточителство и безумие, което цареше при гласуването на определени разходи и определянето на бюджетната политика. Това може да стане само по един начин, защото за мен, вдигането на данъците не е решение. Правителството ще трябва да предложи с ясна визия – как се връщаме към по-нормално управление на бюджета и да започне значителни бюджетни реформи, свързани с начините за съставянето му. Някой трябва да се замисли, че социализмът от последните 3 години трябва да си замине и да се смени целият стил на работа.

Доц. Татяна Буруджиева, политолог

Трябва да имаме два задължителни приоритета. Единият, който е по-актуален и краткосрочен -  начинът, по който ще се формира бюджетът на България, защото трябва да излезем от спиралата на бюджети, които ни натискат към задлъжнялост и трябва да влезем в бюджети, които дават перспектива на икономиката, нейното развитие и инвестициите. Вторият приоритет е стратегически – да минем към нова основа на управлението, да минем към така нареченото информирано управление, което предполага стратегическо планиране. Трябва да имаме няколко стратегии, около които да бъдат обединени приоритетите на България. И всяко следващо правителство да знае крайната цел, която трябва да постигне, а не просто в кой камък да се спъне днес. Тридесет години си говорим за съдебна реформа, защото като общество нямаме яснотата какво точно трябва да представлява нашата съдебна система след примерно 30 години. За това всеки ден на парче и както му хрумне на всеки - прави някакви промени, говорейки за това, че прави реформи, но в крайна сметка българите не получават справедливост и инвеститорите, и икономиката не получават съдебна система, в която Темида да е сляпа пред закона.

Повече от коментарите и мнението на Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи, и Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията, може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 28.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още