IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще оцелее ли правителството на Румъния до изборите през декември?

Либералите засега остават част от правителството само за да попречат на социалдемократите да извършат още "злоупотреби"

11:01 | 09.10.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка:  Kay Nietfeld/picture alliance via Getty Images
Снимка: Kay Nietfeld/picture alliance via Getty Images

Два месеца преди президентските и парламентарни избори в Румъния управляващата коалиция на социалдемократите и либералите изглежда е изправена пред сериозна криза. А поводът за разногласията е на пръв поглед изненадващ - решението на Конституционния съд да отхвърли кандидатурата на крайнодясната евродепутатка Диана Шошоака за президентските избори. 

Както премиерът и лидер на Социалдемократическата партия (СДП) Марчел Чолаку, така и лидерът на Национално-либералната партия (НЛП) и председател на Сената Николае Чука са кандидати за президент.

В понеделник вечерта Чука неочаквано обяви, че коалицията се разпада, но либералите няма да се оттеглят от правителството, за да попречат на социалдемократите да извършат още "злоупотреби" в стремежа си да спечелят изборите. 

СДП и НЛП - двете най-големи парламентарни партии в Румъния - управляват заедно от ноември 2021 г. и осъществиха успешна ротация на премиерския пост от Чука към Чолаку през юни 2023 г. Напрежението между тях обаче периодично ескалира.

"Нашата управляваща коалиция със СДП спира дотук. Оставаме в правителството само за да попречим на пълната ескалация на злоупотребите, които могат да направят, за да спечелят изборите", заяви Чука в понеделник, след като в събота Конституционният съд обяви решението си за кандидатурата на Шошоака.

Либералите обвиняват социалдемократите, че са използвали Конституционния съд, в който мнозинството от съдиите са назначени от СДП, за да отстранят един от конкурентите на Чолаку в надпреварата за президентския пост - бившата сенаторка и настоящ евродепутат Диана Шошоака, известна с националистическите си и антисистемни възгледи. 

Според НЛП премиерът Чолаку, който е първи или втори (след бившия заместник генерален секретар на НАТО Мирча Джоана) в повечето от социологическите анкети, би бил облагодетелстван от отпадането на Шошоака от битката за президентското кресло. 

Анализатори, цитирани от телевизия Диджи 24, обясняват това с пренасочването на гласовете на националистическия електорат към лидера на Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, който би бил по-удобен опонент за Чолаку на втория тур на президентските избори.

На същото мнение е и опозиционният Съюз за спасение на Румъния (ССР) - партия, която преди раждането през 2021 г. на коалицията на СДП и НЛП, управляваше съвместно с либералите. Депутатът от ССР Виктор Илие казва, че блокирането на кандидатурата на Шошоака е стратегия на социалдемократите, за да може Чолаку да има по-слаб противник на втория кръг на изборите, посочва Евронюз Румъния.

Надпреварата за президентския пост се очертава оспорвана, сочат последните социологически проучвания.

Анкета на компанията "Авангард" от периода 15-27 септември поставя Чолаку на първо място с 30 процента, следван от Чука със 17 процента, Джоана с 15 процента и лидерката на ССР Елена Ласкони с 14 процента. Следват Джордже Симион с 11 процента и Диана Шошоака със 7 процента. 

Бюрото за социални изследвания дава още по-близки резултати между лидерите на двете управляващи партии: Марчел Чолаку с 19,6 процента, Николае Чука с 16,9 процента и Мирча Джоана с 13,1 процента, съобщава в началото на октомври новинарската телевизия Щириле Про ТВ.

С проведено малко по-рано проучване, в периода 11-16 септември, компанията ИНСКОП дава по-различни резултати: Мирча Джоана води с 21,4 процента, Марчел Чолаку е втори с 20,3 процента, следван от Елена Ласкони с 14,2 процента. След нея се нареждат Диана Шошоака с 13,6 процента и Джордже Симион с 12 процента.

На фона на възникналите сътресения в управляващата коалиция опозиционният ССР обяви, че планира да внесе вот на недоверие срещу кабинета на Чолаку и покани либералите да се присъединят.

"Хайде да видим дали думите чест, смелост, уважение се отнасят за вас. Превърнете тези думи в дела! Подпишете вота на недоверие на ССР. Иначе оставате лицемери и лъжци, (...) които остават в управлението заради пари и привилегии", заяви в призива си към либералите Елена Ласкони, която също е участник в борбата за президентския пост.

За да бъде приет вотът на недоверие, са необходими гласовете на 234 парламентаристи. Законодателният орган има 466 членове - 158 от Социалдемократическата партия (СДП), 110 от Национално-либералната партия (НЛП), 59 от Съюз за спасение на Румъния (ССР), 43 от Алианс за обединение на румънците (АУР), 29 от Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), 17 - от националните малцинства, и 50 независими, отбелязва новинарският сайт Хотнюз.

Либералите обаче засега изглежда не са готови да подкрепят вота на ССР, към който вече се присъединиха националистите от АУР.

Според Чука вотът на недоверие, обявен от Ласкони, е просто едно "несериозно упражнение", тъй като настоящата парламентарна конфигурация не позволява дясно правителство, каквото тя би искала, съобщава Диджи 24. Все пак Чука покани Ласкони и ССР в централата на НЛП , за да обсъдят "бъдещето на страната". По-късно лидерката на ССР отговори във Фейсбук, че отхвърля предложението.

Междувременно премиерът Марчел Чолаку заяви за същата телевизия, че е готов да подаде оставка, ако либералите се оттеглят от правителството. 

Тази година в Румъния се провежда пълната серия от избори - местни и европейски, които се състояха едновременно на 9 юни, президентски на 24 ноември (първи кръг) и 8 декември (втори кръг) и парламентарни на 1 декември. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 09.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още