IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Разделенията в руската опозиция в изгнание стават все по-тежки

Скандалът подкопава и без това нелеките усилия да се изкове обединен фронт срещу Кремъл и рискува да постави под въпрос надеждността на опозицията

18:45 | 16.09.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Леонид Волков. Снимка: Bloomberg LP
Леонид Волков. Снимка: Bloomberg LP

Разделенията в руската опозиция в изгнание силно се задълбочават, което отклонява нейното внимание от политическия активизъм към вътрешни борби, след като съюзници на покойния лидер Алексей Навални обвиниха друга опозиционна фигура в поръчване на атаки срещу техни активисти. Това пишат Андрю Осбърн и Люси Папахристу в материал за Ройтерс, цитиран от БТА.

Скандалът подкопава и без това нелеките усилия да се изкове обединен фронт срещу Кремъл, рискува да постави под въпрос надеждността на опозицията в очите на нейните привърженици и Запада и изправя двете най-значими опозиционни групи една срещу друга, предизвиквайки потенциално трайно противопоставяне.

Двете опозиционни движения - едното, ръководено от съюзници на покойния Навални, а другото - от критика на Кремъл Михаил Ходорковски, са влизали в публични спорове и преди, но поредната им крамола е най-острата досега. Лагерът на Навални публично обвинява Леонид Невзлин, базиран в Израел магнат и съюзник на Ходорковски, че е поръчал атаки срещу високопоставените съюзници на Навални - Леонид Волков и Иван Жданов, както и срещу съпругата на базиран в Аржентина активист.

При най-сериозния инцидент Волков беше нападнат пред дома си във Вилнюс, Литва, през март тази година, само месец след смъртта на Навални в арктическа наказателна колония. Въоръженият с чук нападател му счупи ръката и нарани крака му.

В близо едночасово видео разследване, публикувано в четвъртък в канала в YouTube на Навални, неговият екип твърди, че това нападение и още две други са били поръчани не от руската държава, а от Невзлин.

Както Невзлин, така и Ходорковски, който прекара едно десетилетие в руски затвори по обвинения, които Западът смята за политически мотивирани, отхвърлиха тези твърдения като безпочвени.

След смъртта на Алексей Навални руската опозиция остана без ясен лидер. Неговата вдовица Юлия Навална изрази решимост да продължи делото му и настоява руския президент Владимир Путин да напусне Кремъл, докато високопоставени сътрудници на Навални продължават да разследват обстоятелствата около смъртта на съпруга ѝ.

"Това наистина е сериозен удар срещу (антикремълското) протестно движение", каза в четвъртък вечерта по видеовръзка Иван Жданов, един от нападнатите активисти на Навални.

"Трудно е да си представим как той (Невзлин) е могъл да направи нещо по-сериозно. В бъдеще всеки път, когато има нападение, хората ще се чудят дали Путин, руското разузнаване или някоя опозиционна фигура стои зад него", допълни той.

Фондът за борба с корупцията (ФБК) на Навални заяви, че е споделил данните от своето разследване с правоприлагащите органи в страните, където пътува Невзлин. Канцеларията на литовския главен прокурор отказа да съобщи дали е получила някакви материали от ФБК, но допълни, че разследването на атаката срещу Волков продължава.

В отговор в социалната мрежа X Невзлин каза, че обвиненията изглеждат така, сякаш са скалъпени в Москва и са същите, които тиражират руските държавни медии.

"Нека независимо разследване първо оцени тези така наречени "материали", и ако разследващите преценят, нека ги предадат на съд в една демократична държава", написа той.

Ходорковски осъди атаките срещу активисти, но защити Невзлин, като каза, че обвиненията изглеждат изфабрикувани от руските разузнавателни служби.

"Ако ФБК иска да ме обвини в нещо, нека го направи в съда. А не подмолно да ми руши репутацията", каза Ходорковски.

Мнозина в руските дисидентски кръгове изразиха шока си в социалните мрежи с често съпроводени с ругатни реакции на новините. Някои обаче предупредиха, че разкритията не променят почти нищо и отклоняват вниманието от главната задача да се победи Путин.

"Без значение колко вреди нанасят споровете, тези вреди не са определящи", каза икономистът от Университета в Чикаго, Константин Сонин, който е в списъка с издирваните лица в Русия заради критиките си към войната в Украйна.

"Опозицията в никакъв случай не предлага решение на някой от важните проблеми", написа той в X. По думите му нейната истинска задача е "да се върне към основните въпроси - как да се спре войната, как да се победи Путин и да се премахне неговият режим".

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:37 | 16.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още