Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за счетоводството, с които предприятията се задължават да включват в доклада за дейността си и отчет за устойчивостта.
С промените се определят нови, по-високи стойности на показателите за балансова стойност на активите и нетни приходи от продажби при категоризиране на предприятията и групите според размера им. По време на гласуването в бюджетната комисия в парламента вчера бяха приети и по-високи прагове за задължителен финансов одит на малките предприятия.
Предложението на Асоциацията за индустриален капитал в България (АИКБ) беше припознато в Комисията от депутата от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. Той предложи прага за задължителен одит да бъде увеличен от 4 на 8 млн. лева за нетни приходи от продажби, както и за балансова стойност на активите от 2 на 4 млн. лева. Предложението му беше одобрено от всички членове на комисията без ПП-ДБ и „Възраждане“. Според АИКБ така ще се облекчи административната и финансова тежест за над 4 хил. малки предприятия.
Депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев отправи предложение за завишаване на критерия на 6 млн. лв. за нетните приходи от продажби и 3 млн. лв. за балансовата стойност на активите, но предложението му не беше прието.
С промените се изпълнява задължението за хармонизиране на националното законодателство с европейското по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и по отношение на изменение на показателите за размер за микро-, малките, средните и големите предприятия.
Задължение да изготвят отчет за устойчивостта ще имат големите предприятия и малките и средните предприятия (с изключение на микропредприятията), чиито прехвърлими ценни книжа са допуснати до търговия на регулирания пазар в държава членка на ЕС (предприятия от обществен интерес), както и от предприятията майки на големи групи предприятия. Задължението е и за дъщерните предприятия и клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трета държава, да публикуват отчет за устойчивостта на предприятието от трета държава при определени условия, припомня БТА.
Задължението за изготвяне на доклад за дейността, съдържащ отчет за устойчивостта, е предвидено да влезе в сила за отчетната 2024 г. за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и които към З1 декември на отчетния период надвишават критерия за среден брой през финансовата година от 500 служители, както и предприятия от обществен интерес, които са предприятия майки в голяма група, която към З1 декември надхвърля на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души. Задължението за изготвяне и публикуване на доклада за останалите предприятия в обхвата на европейската директива възниква поетапно в следващите отчетни години – до 2028 година.
преди 4 месеца Така нареченият "Отчет за устойчивостта" е блестящ пример за явлението "кипи безсмислен труд". Единствено полза от него ще имат разни безполезни консултанти, с готови типови стандартизирани доклади, които ще ги понагласят към отделните бизнеси и ще смучат от реалната икономика...Която разбира се, няма къде да избяга от безумията на административният произвол и единственият и изход е тези допълнителни разходи в крайна сметка да ги струпа върху крайният потребител. отговор Сигнализирай за неуместен коментар