Каталунският сепаратистки лидер Карлес Пучдемон съобщи, че се намира в Белгия и че никога не е възнамерявал да се предава или да съдейства за арестуването си, предаде БТА.
"Във Ватерло съм след изключително тежки дни", написа той в социалната мрежа Х.
В четвъртък Пучдемон се завърна за кратко в Испания след седем години в самоналожено изгнание, въпреки издадената заповед за ареста му, за да говори на митинг на свои привърженици, след което отново се укри. Последвалите сцени при бягството му наподобяваха криминале и предизвикаха недоволството на опозиционни политици и представители на правосъдната система.
Едуард Салент, ръководител на каталунските органи на реда, каза, че служителите му са изчакали да приключи митинга и тогава да задържат Пучдемон, за да не се стига до напрежение. Но след края на речта си сепаратисткият лидер отиде зад сцената и се изплъзна от погледите, минавайки зад шатра, където си е сложил бейзболна шапка на главата и след това се е качил в чакащ го наблизо автомобил, посочи полицейският шеф.
"Това беше операция, която не постигна целта си Пучдемон да бъде арестуван, което може да бъде определено като грешка, но не са ни направили да изглеждаме като глупаци. Каталунската полиция направи това, което беше поискано от нея", каза Салент.
Преди това ръководителят на каталунските органи на реда се усъмни във версията, че Калерс Пучдемон е напуснал Испания, и обяви, че операцията за залавяне на сепаратиския лидер продължава.
"Не изключвам този човек все още да се намира в Барселона", каза Салент. "Не разполагам с никакви обективни доказателства, че господин Пучдемон е в Белгия, а по-скоро смятам, че те искат да ме накарат да смятам това. Но ние не работим с предположения, още по-малко с изявления на заинтересовани страни."
Съдията от Върховния съд, който ръководи разследването по случая "Пучдемон", поиска от каталунската полиция и централното правителство в Мадрид да обяснят зрелищния гаф при операцията по задържането му.
Макар и испанският парламент да амнистира всички замесени в неуспешния референдум за отделянето на Каталуния през 2017 г., Върховният съд постанови, че мярката не се отнася за Карлес Пучдемон. Срещу него и още двама души са повдигнати обвинения за незаконно отклоняване на публични средства с цел финансиране на референдума, който беше обявен за незаконен от испанските съдилища.
Според Пучдемон всичко е било законно, от което следва, че обвиненията срещу него са невалидни.
Отзвукът и взаимните упреци около бягството му крият риск от нова политическа нестабилност в Испания. Случаят подразни силно консервативната опозиция, която поначало изразяваше остро недоволство срещу договорената от премиера социалист Педро Санчес амнистия в замяна на подкрепа от каталунските сепаратисти за неговото правителство на малцинството.
Генералният секретар на партията на Пучдемон "Заедно за Каталуния" (ЗК) Жорди Турул каза, че формацията обмисля оттегляне на подкрепата за правителството заради решението на Върховния съд амнистията да не важи за Пучдемон и другите двама обвинени заедно с него, ако Мадрид не поиска настоятелно тя да обхване всички.
Санчес и кабинетът му засега запазва мълчание по случая. Те отказват да коментират и заплахите на ЗК и критиките от опозицията.
Вчера опозиционната Народна партия заяви, че министрите на вътрешните работи и отбраната трябва да бъдат уволнени заради бягството на Пучдемон.
преди 3 месеца До: LUBA6A2014: И ти ли си професорче по демокрация, та си слагаш бузките на пангара? Или си по история? Тази лакърдия, в която скочи от вратата за краката, също си има история, но ти не я знаеш. Аз съм тиква, но тук повечето са крратуни и ти току що побърза да се запишеш между тях. И независимо, че се изффляка като чееккия на сгурия, надушвам и в теб нещо женско, както и в повечето ми опоненти тук - все борци срещу Путин и Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца верно си тиква ;) каталуния съществува като държава много преди *** испания,която почти като вас,чалгарийците,изкара седемвековен мавърски робски стаж! Каталуния има своя писменост и език и иска да бъде независима Република- омръзна им да хрантутят мързеливите испанци,анадъмну...Това,че не позволиха да има референдум,не означава,че е било провал-просто полициата преби невинни хора,които си мислеха,че могат да променят нещата по демократичен път.Даже Христо Стоичков беше изгонен за гневните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Професорчето по демокрация, експерт по териториите на изток от Будапеща, няма ли да цвъкне нещо за пример от западните територии? Дали не беше преследван този каталунец за опит за насилствено посегателство върху испанската конституция, или иначе казано - за държавен преврат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар