Какъв по-добър начин да покаже на унгарците, че техният лидер все още е силен, от това да дефилира по световната сцена, в глобална обиколка "за постигане на мир"?
Мисията му беше насочена и към международната общественост в седмицата, в която новата му група "Патриоти за Европа" (ПФЕ) в Европейския парламент привлече 84 евродепутати от предимно крайнодесни партии от 11 държави.
"Патриоти за Европа" се превърна в третата по големина фракция в парламента.
Посещението на Орбан в Москва му донесе възторжени похвали от страна на руснаците: "Приемаме го много, много положително. Смятаме, че то може да бъде много полезно", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
В САЩ бяха по-малко впечатлени.
"Бихме приветствали, разбира се, действителна дипломация с Русия, за да стане ясно на Русия, че трябва да зачита суверенитета на Украйна, че трябва да зачита териториалната цялост на Украйна", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър. "Но това съвсем не е това, което изглежда, че представлява тази визита на Орбан".
В същото време САЩ приветстваха първото посещение на Орбан в съседна Украйна след началото на пълномащабната руска инвазия.
Унгарският лидер не разкри почти нищо за действителното съдържание на разговорите си в Киев, Москва или Пекин. Изтеклата версия на писмото му до Шарл Мишел, изпратено от Азербайджан, предлага някои насоки.
Путин е готов за прекратяване на огъня, каза Орбан на председателя на Европейския съвет, при условие че това не дава възможност на Украйна да реорганизира армията си на фронтовата линия.
Три дни по-рано, на 2 юли в Киев, украинският лидер използва подобен аргумент, като каза на Орбан, че руснаците ще злоупотребят с всяко прекратяване на огъня, за да прегрупират нахлуващите си сили.
Орбан очевидно е бил "изненадан", че президентът Зеленски все още вярва, че Украйна може да си върне загубените територии.
Според изтекло писмо Владимир Путин е казал на Орбан, че "времето е в полза на руските сили".
Пристигайки във Вашингтон няколко дни по-късно, Орбан публикува още един видеоклип във Facebook, в който заявява, че ще отстоява позицията, че НАТО "трябва да се върне към първоначалния си дух: НАТО трябва да печели мира, а не войните около него".
За разлика от съюзниците си от НАТО Виктор Орбан разглежда продължилата две години и половина война на Русия в Украйна като гражданска война между две славянски нации, удължена от подкрепата на САЩ за едната от тях.
Едно нещо, с което вероятно е съгласен е, че тази есен конфликтът само ще се задълбочи.
Победата на Тръмп на президентските избори през ноември, смята Орбан, ще принуди украинците и руснаците да седнат на масата за преговори.
/БГНЕС/
преди 4 месеца До: aldy ти не си ли пАдела, който обясняваше, че Южна Корея неизпраща оръжие на Украйна понеже я е страх :D толкова и за коментара, който си писал за кОчката на кремисълкия бункер :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца Колко требе да ти е пипето, та сериозно да смяташ, че Орбан е тръгнал ей така, сам решил да действа? За местните е ясно. Ама и гюропейците и те с толкова акъл. Как да не ги манипулираш с кеф? Няма да ви отварям очите, ама май единствените против Орбан са БЕСовиците. Но тях никой не ги пита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар