Унгарският президент Виктор Орбан няма свой собствен мирен план, но през последните две седмици обиколи Киев, Москва, Азербайджан, Пекин, Вашингтон и дори Мар-а-Лаго с еднолична мисия, която разгневи лидерите на ЕС и САЩ, пише Ник Торп за BBC.
"Мирът в руско-украинската война няма да дойде от само себе си, някой трябва да го направи", обявява той във видеоклипове, които публикува ежедневно на страницата си във Facebook.
Той е остро атакуван както от Брюксел, така и от Вашингтон за това, че нарушава единството на ЕС и НАТО и се присламчва към Владимир Путин и китайския лидер Си Дзинпин.
Малцина оспорват основния му аргумент, че не може да има мир без миротворци. Но близките му икономически отношения с руския президент го уличават в това, че действа като марионетка на Путин.
Десният унгарски премиер твърди, че прекратяването на огъня, обвързано с конкретен краен срок, би било начало.
"Аз не преговарям от името на никого", каза той пред унгарското радио по време на кратка спирка в Будапеща между посещенията при Владимир Зеленски в Киев и Путин в Москва.
През следващите шест месеца Унгария ще бъде ротационен председател на Европейския съюз.
Орбан последва първото си посещение в Киев след началото на войната с първото пътуване на лидер на ЕС до Русия от април 2022 г. насам. Това посещение в Кремъл явно разгневи европейските му партньори.
Шарл Мишел, ръководител на Европейския съвет на 27-те правителства от ЕС, заяви, че ротационното председателство не дава мандат за ангажиране с Русия от името на ЕС.
Орбан призна, че случаят е такъв, но настоя: "Изяснявам фактите... Задавам въпроси".
В Киев той зададе "три или четири въпроса" на президента Зеленски, "за да можем да разберем неговите намерения и къде е червената линия, границата, до която той може да стигне в интерес на мира".
Той също така беше щедър в похвалите си към други двама съюзници - Си Дзинпин и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Срещайки се с Ердоган при пристигането си на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, той говори за него като за "единствения човек, който досега е контролирал споразумение между Русия и Украйна", визирайки вече несъществуващото споразумение за зърно в Черно море.
"Китай не само милее за мира, но и е предложил редица конструктивни и важни инициативи [за преодоляване на войната]", казва той за усилията на президента Си Дзинпин, според китайските държавни медии.
Последното посещение в рамките на вихрената му обиколка беше при кандидата за президент Доналд Тръмп, друг близък съюзник, когото той силно подкрепя, за да спечели отново през ноември, и когото нарича човек на мира.
В едно интервю той заяви, че по време на четиригодишния мандат на Тръмп като президент "той не е инициирал нито една война".
Това беше забележително пътуване в светлината на международното внимание за лидера на малка източноевропейска държава с 9,7 млн. жители. Но кого цели да впечатли и може ли да има някакъв ефект?
Досега Виктор Орбан имаше сравнително лоша година, като през февруари загуби двете най-изявени жени политици в партията си заради скандал и стана свидетел на появата на първия си сериозен претендент от повече от десетилетие - Петер Магяр.
През юни партията "Фидес" на Орбан спечели впечатляващите 45% на европейските избори срещу 30% за тримесечната партия "Тиса" на Магяр.
Но той загуби повече от 700 хил. гласа (един на всеки четири) в сравнение с последните парламентарни избори през 2022 г.
За първи път Орбан не изглежда непобедим.
преди 4 месеца До: aldy ти не си ли пАдела, който обясняваше, че Южна Корея неизпраща оръжие на Украйна понеже я е страх :D толкова и за коментара, който си писал за кОчката на кремисълкия бункер :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца Колко требе да ти е пипето, та сериозно да смяташ, че Орбан е тръгнал ей така, сам решил да действа? За местните е ясно. Ама и гюропейците и те с толкова акъл. Как да не ги манипулираш с кеф? Няма да ви отварям очите, ама май единствените против Орбан са БЕСовиците. Но тях никой не ги пита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар