IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Избирателната активност на парламентарните избори във Франция е най-високата от 1981 г.

Победа на "Национален сбор" може да разстрои политиката на страната към ЕС и войната в Украйна

18:27 | 30.06.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Френските избиратели участват активно на първия тур на предсрочните парламентарни избори в неделя, които може да доведат на власт първото крайнодясно правителство от Втората световна война насам, потенциална огромна промяна в сърцето на Европейския съюз, предава Ройтерс.

Президентът Еманюел Макрон изненада страната, когато насрочи изборите, след като центристкият му съюз беше разбит на европейските избори този месец от „Национален сбор“ на Марин льо Пен. Нейната евроскептична, антиимиграционна партия е по-близо от всякога до властта.

Избирателните секции отвориха в 8 ч. местно време и ще затворят в 18 ч. в малките градове и в 20 ч. в по-големите, когато ще бъдат обявени първите екзит полове и прогнози за разпределянето на местата за решителния втори тур седмица по-късно.

Избирателната активност е висока, показвайки как завихрящата се политическа криза във Франция вдъхва енергия на избирателите. До обяд бяха гласували 25,9% от имащите право на  глас спрямо 18,43% две години по-рано, най-високото ниво от парламентарните избори през 1981 г., съобщи директорът на френския институт Ipsos Матийо Гаяр.

Избирателната система във Франция може да затрудни сметките за точното разпределение на местата в 177-местното Национално събрания и окончателните резултати няма да бъдат известни до края на гласуването на втория тур на 7 юли.

„Ще спечелим абсолютно мнозинство“, заяви Льо Пен в интервю за местно издание в сряда, прогнозирайки, че протежето ѝ, 28-годишният Жордан Барсела ще бъде премиер.

Тя се опита да промени имиджа на партията, известна с расизма и антисемитизма си, тактика, която проработи на фона на гнева на избирателите срещу Макрон, високите разходи за живот и нарастващите притеснения заради имиграцията.

Ако „Национален сбор“ получи абсолютно мнозинство, френската дипломация може да се насочи към безпрецедентен период на сътресения – с Макрон, който заяви, че ще продължи президентския си мандат до края през 2027 г., и Бардела, с когото ще се борят за правото да говорят за Франция.

Страната е имала три периода на „съжителство“, когато президентът и правителството са от противоположни политически лагери, в следвоенната си история, но нито един с толкова радикално различни възгледи за света, които се състезават за ръководните постове в страната.

Бардела казва, че ще предизвика Макрон по световни проблеми. Франция може да се превърне от стълб на ЕС в трън в петата му с искане за намаляване на вноската си в бюджета на ЕС, спорове с Брюксел за ръководни постове в Европейската комисия и отмяна на призивите на Макрон за по-голямо единство на ЕС в областта на отбраната.

Ясна победа на „Национален сбор“ ще донесе и несигурност за позицията на Франция относно войната между Русия и Украйна. Льо Пен е имала проруски нагласи в миналото и макар сега партията да твърди, че ще помогне на Украйна да се брани срещу руските нашественици, тя също така очерта червени линии като отказ от предоставяне на ракети с голям обсег.

Обществени допитвания дават убедителна преднина на „Национален сбор от 33%-36% от гласовете на избирателите, а „Нов народен фронт“ е на второ място с 28%-31%. Центристкият съюз на Макрон е едва трети с 20%-23%.

„Нов народен фронт“ включва широк спектър от партии – от умерените левоцентристи до твърдолинейната лява, евроскептична и анти-НАТО партия „Непокорна Франция“ на един от най-ожесточените противници на Макрон, Жан-Люк Меланшон.

Как резултатите от изборите ще повлияят на местата в Националното събрание е трудно да се прогнозира заради начина на провеждане на изборите, казва Венсан Мартини, преподавател по политология в университета в Ница и Ecole Polytechnique.

Кандидатите могат да бъдат избрани на първия тур, ако получат абсолютно мнозинство от гласовете в избирателните си окръзи, но това се случва рядко. Повечето избирателни окръзи ще трябва да организират втори тур с участието на всички кандидати, които са получили най-малко 12,5% от регистрираните гласове на първия тур. Кандидатът с най-висок резултат печели изборите.

„Ако имаме много високо ниво на участие, може да имаме трета или четвърта партия, която се включва в борбата. После има, разбира се, риск от раздробяване на гласовете, а знаем че то е от полза за „Национален сбор“, отбелязва Мартини.

Десетилетия наред, когато „Национален сбор“ печелеше популярност, избиратели и партии обединяваха сили, за да ѝ попречат да спечели властта, но този път това може да не се случи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:33 | 30.06.24 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още