IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Крайната десница изостря имигрантската дилема на Европа

Нуждата от чужди работници тласка правителствата към все по-голямо лицемерие

07:40 | 14.06.24 г. 11
Автор - снимка
Създател
Мелони. Снимка: Bloomberg
Мелони. Снимка: Bloomberg

Прахът след изборите за Европейски парламент повече или по-малко се слегна и последиците стават ясни. Имаше значителен завой надясно, но не и такъв, който ще постави крайната десница на власт в институциите на ЕС, пише колумнистът на Financial Times Алън Бийти.

Истинското въздействие, разбира се, е на национално ниво, където центристките френски и германски правителства са изправени пред нарастваща заплаха от популистки антиимигрантски партии отдясно. Дори и настоящите администрации да останат на власт, Нидерландия под ръководството на министър-председателя Марк Рюте и Обединеното кралство (както във, така и извън ЕС) под ръководството на консерваторите биха могли да свидетелстват, че тормозът от страна на популистка опозиция може да тласне дясноцентристко правителство към враждебност спрямо имиграцията.

Възходът на десницата прави по-трудно за Европа да се справи с истинската си миграционна криза: нуждата от чуждестранни работници. Италианският министър-председател Джорджа Мелони досега успя да адресира проблема, като отвлече вниманието от широкомащабната имиграция чрез показна враждебност към търсещите убежище. Но за партията на торите в Обединеното кралство, която заслужено е напът към електорален крах на 4 юли, тази стратегия се изчерпа.

ЕС създаде бежанска система, ако изобщо можем да я наречем така, която успява да бъде жестока, незаконна и неефективна едновременно. Когато не връщат незаконно хора обратно през границите или в морето, държавите-членки на ЕС плащат на северноафриканските автокрации да ги затварят в брутални затвори или да ги обричат на смърт в пустинята. Системата дори не работи: повече от 150 хил. мигранти достигнаха бреговете на Италия през Средиземно море миналата година, което е със 73% повече, отколкото през 2022 г.

Политическият тон в политиката на ЕС за предоставяне на убежище е очевиден от кариерата на Фабрис Леджери, бивш ръководител на граничната агенция на ЕС Фронтекс, който беше обвинен в прикриване и дори насърчаване на връщането на мигранти. След като беше принуден да подаде оставка поради скандал относно човешки права и лошо поведение, Леджери се появи като кандидат на френския крайнодесен Национален сбор (RN) на Марин льо Пен на изборите за Европейски парламент.

Междувременно нуждата на Европа от работници мигранти става все по-очевидна. Процентът на незаетите работни места в ЕС, който се повиши през 2010-те, скочи след пандемията от Covid-19 и все още не се е върнал към тенденцията си отпреди пандемията. Проблемът е особено остър в някои страни - Белгия, Холандия, Австрия, Германия - където антиимигрантските партии са силни. В целия ЕС има недостиг в строителството, науката, технологиите, инженерството и математиката, които са необходими за подпомагане на зеления преход.

Опитите на ЕС да създаде наднационални схеми за подобряване на ефективността на трудовия пазар чрез свързване на имигрантите с работните места често са също толкова неефективни, колкото и плановете му за убежище, макар и по-малко злонамерени. ЕС създаде общоевропейска схема „Синя карта“ за висококвалифицирани работници, но само 82 хил. такива разрешителни са издадени през 2022 г., като 77% от тях се падат на една държава - Германия. Заетостта си остава основно национална отговорност.

При липсата на какъвто и да е съгласуван план, най-добрата надежда за страни както с недостиг на работна ръка, така и с политическа чувствителност към имиграцията е да практикуват силно лицемерие и да се надяват на най-доброто.

Правителствата отдавна следват стратегия на показна враждебност към незаконните имигранти и/или търсещите убежище, докато тихомълком допускат голям брой чуждестранни работници. Възходът на нативистките настроения засили това противоречие. Но освен да бъдат честни с избирателите си или да позволят на цели сектори от техните икономики да спрат, правителствата не могат да направят нещо друго.

Нещастна поредица от консервативни премиери в Обединеното кралство се опита да „яха и двата коня“, преследвайки нехуманния, утопичен и досега напълно провален план за изпращане на търсещи убежище в Руанда, като същевременно издаваха голям брой работни визи, особено в сектора на грижите, и разрешителни за обучение в университет. В отговор на критиките относно имиграцията отдясно, британското правителство се почувства принудено да ограничи броя на студентите и болногледачите, въпреки щетите за университетите в Обединеното кралство, които са от световна класа. В крайна сметка торите не спечелиха доверие нито относно икономиката, нито относно имиграцията.

Мелони се справи по-добре с двулика стратегия. Тя остава високо в социологическите проучвания - и нейната партия „Италиански братя“ се представи добре на изборите за Европейски парламент - въпреки удвояването на броя на разрешителните за работа на хора от страни извън ЕС между 2022 (годината, в която беше избрана) и 2025 г. За разлика от популистките антиимигрантски партии на други места, като RN във Франция и Алтернатива за Германия (AfD), които черпят подкрепа от по-млади избиратели в икономически затруднени райони, основната подкрепа на Мелони е богатата индустриална северна Италия, чийто силно конкурентен бизнес се нуждае от работници. Но тя все още е изправена пред критики за имиграцията и наскоро призна, че схемата за работни визи на Италия е била използвана от престъпни банди.

Ако възходът на твърдата и крайната десница в Европа се разпространи, това ще влоши политическото предизвикателство на недостига на работна ръка. RN и AfD представят решението като проблем. Поддаването на нативистките предразсъдъци само ще направи предизвикателството пред растежа на Европа и възприятията за икономически провал още по-неразрешими, завършва Бийти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:42 | 14.06.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 12
khao
преди 5 месеца
До: evlogi 3 часа по късно, само по плюсовете и минусите може да разбереш че си казал/написал/разпространил опорка! :):) за да не кажеш че винаги съм на контра, айде със здраве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 8
zelka007
преди 5 месеца
До: Tikva007 ... тошко , загряваш ли ?! лукче или виолетка ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 17
khao
преди 5 месеца
До: Tikva007 ".... или до скоро идваха на Запад основно от Китай и Индия," хахахахахаха, ето това е вица на деня! мале от северна корея и афганистан идват...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 17
zelka007
преди 5 месеца
До: evlogi ... имигрантската дъфффка е най-лесна за даване на мат'риалът . обяснението и решенията , които трябва да се вземат обаче след това , са друга бира ... :))) ... ще изчакаме 3-4 годинки , ще видиш какво ще се случва в икономиката на съюза ... и какво ще остане от крайно-десните след това ... примери бол в историята ... дори и у нас ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
Tikva007
преди 5 месеца
От #4 - Не за друго, а защото донори на наистина ценните и дефицитни кадри за *науката, технологиите, инженерството и математиката* идват, или до скоро идваха на Запад основно от Китай и Индия, но вече не идват, или поне не в ЕС, защото или се реализират у дома, където условията стават с дни все по-привлекателни, или под *Запад* разбират още по на запад от Европа - има-няма 7 хил. км.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 14
zelka007
преди 5 месеца
До: evlogi ... ам не знам колко е здрав разума , ама наля едни бързи няколко десетки милиарда в лепене на стиропор и климатици , а още не могат дори да отпочнат ковид гранда за възстановяване от 190млрд от ЕК ... :))) ... уж да стимулира тия дет не искат да работят , като спря на 160хил помощите и щяха да я изнесат в Неапол от стачки ... :))) ... то едно е да се плямпа по площади и телевизията , друго е кат требе да се прави ... има некои разлики ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 4
Tikva007
преди 5 месеца
Или казано иначе, ще дойде Видовден - ПарАта ще бие Фукарата! *Междувременно нуждата на Европа от работници мигранти става все по-очевидна. . . В целия ЕС има недостиг в строителството, науката, технологиите, инженерството и математиката, които са необходими за подпомагане на зеления преход.* - Като махнем строителството, ясно е каква полза ще има от мигрантите, и с какво ще се занимават в свободното си от получаване на помощи време и как ще цъфне и върже зеленият преход към зелен хайвер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 4
Tikva007
преди 5 месеца
*Имаше значителен завой надясно, но не и такъв, който ще постави крайната десница на власт в институциите на ЕС* - Де полека с ракиятя! Никой не очаква *институциите на ЕС* да се самопроменят - те са наднационални комунистически комисии и комисари, които се самовъзпроизвеждат в условията на охолно гурме от ЕЦБ и националните бюджети. Промяната и шамарите за евро-кастата ще дойдат от народите на националните държави-членки и донори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 25
khao
преди 5 месеца
До: evlogi айде без опорки, моля... вноса на евтина работна ръка се прави заради едрия бизнес, който не иска да плаща нормални заплати.. това е дясна политика от където и да го погледнеш... нобвинявай левите за квото искаш, но не и заради това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
evlogi
преди 5 месеца
Не е лошо все пак да си припомним кой създаде тази дилема на първо място.Представителите на мултикултурната ляволиберална аристокрация са царе да забъркват каши и после да се цъклят на непредвидените последствия и да плашат с ужасяващата крайна десница.Между другото,ако крайната десница е такива като Мелони, нямам нищо против да са повече в управлението на европейските държави....Повече ми прилича на здрав разум, отколкото на нещо крайно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още