IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На 35-та годишнина от трагедията на площад "Тянанмън" над Китай се стели тишина

Пекин отдавна е загърбил всякакъв спомен за убийствата, когато китайското правителство нареди на армията да сложи край на продължилите месеци наред протести

16:01 | 04.06.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: EPA/TINGSHU WANG/POOL
Снимка: EPA/TINGSHU WANG/POOL

Контролно-пропускателни пунктове и редици от полицейски автомобили бяха разположени  по булеварда, водещ към площад "Тянанмън" в китайската столица Пекин във вторник – когато се отбелязва 35-та годишнина от кървавото потушаване на продемократичните протести в китайската столица, съобщи БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че Китай отдавна е загърбил всякакъв спомен за убийствата, когато китайското правителство нареди на армията да сложи край на продължилите месеци наред протести и да подкрепи комунистическото управление. Приблизително 180 хил. китайски военнослужещи и въоръжени полицаи тогава навлязоха с танкове и бронирани автомобили и стреляха по събралите се, докато се придвижваха към площад "Тянанмън".

Броят на жертвите не е известен и до днес. Смята се, че стотици, ако не и хиляди, са били убити при операцията, започнала предната вечер и приключила на 4 юни 1989 г. сутринта.

Тогавашните репресии се превърнаха в своеобразна повратна точка в съвременната история на Китай, слагайки край на кризата в полза на хардлайнерите от Китайската комунистическата партия, които се застъпваха за по-голям контрол вместо политически реформи.

През следващите десетилетия китайската икономика процъфтя, превръщайки бедната някога страна във втората по големина икономика в света, но след идването на партийния лидер Си Цзинпин на власт през 2012 г. контролът върху обществото се затегна.

В цял Китай събитията отпреди 35 години продължават да бъдат чувствителна и забранена тема, която е силно цензурирана, а всяко споменаване за тях в социалните мрежи бива изтрито.

В китайската столица Пекин днес е просто един обикновен ден, стотици туристи са се наредили по улиците, водещи към входа на площад "Тянанмън" и Забранения град, бившия императорски дворец, който се намира срещу северната страна на площада. На онези, които са загубили членове на своите семейства по време на репресиите, обикновено се забранява да се събират или да изразяват скръбта си публично.

Помолена от чуждестранен журналист да коментира 35-та годишнина от събитията на площад "Тянанмън" по време на ежедневния брифинг на китайското външно министерство вчера, говорителката Мао Нин вдигна рамене.

"Китайското правителство отдавна е стигнало до ясно заключение относно политическите безредици, които станаха в края на 80-те години", заяви тя.

Организацията "Майките от Тянанмън", създадена от семействата на жертвите, отправи призив онлайн към китайското правителство да публикува имената и броя на загиналите, да предостави обезщетение на жертвите и техните роднини и да потърси съдебна отговорност на виновните.

Възпоменанията за събитията на площад "Тянанмън" бяха отменени също и в Хонконг - от години единственото място в Китай, където те можеха да се провеждат. Карнавал, организиран от пропекински групи, се проведе във вторник в парк, който в продължение на десетилетия е бил място на масово бдение със свещи, отбелязващо годишнината.

През изминалата седмица полицията използва новия закон за националната сигурност, за да арестува осем души заради публикации в социалните мрежи, посветени на репресиите, включително бившия организатор на бдението Чоу Хан-тун. Няколко продемократични активисти съобщиха на Асошиейтед прес, че полицията е питала за днешните им планове.

Полицията бе в пълен състав при "Козуей бей", оживен търговски район в близост до парка, където бе организирано бдението по-рано. Предишната вечер в същия квартал полицията задържа за кратко уличен изпълнител.

Активистката Александра Уан е задържана от полицията на 4 юни при "Козуей бей". Снимка: EPA/LEUNG MAN HEI Активистката Александра Уан е задържана от полицията на 4 юни при "Козуей бей". Снимка: EPA/LEUNG MAN HEI

Ръководителят на изпълнителната власт в Хонконг Джон Ли не отговори пряко на въпроса дали жителите на града все още могат публично да отбележат репресиите. Той призова жителите да не намаляват своята бдителност срещу всякакви опити за създаване на проблеми.

"Заплахата за националната сигурност е реална", каза Ли на седмичния си брифинг. "Такива действия могат да започнат изведнъж и отделни хора могат да използват различни оправдания, за да скрият намеренията си", добави той.

В чужбина се разраснаха възпоменателните прояви в отговор на заглушаването на гласността в Хонконг. В американската столица Вашингтон, окръг Колумбия, тази година са планирани да се състоят бдения. Сходни прояви ще има и в Лондон, Бризбейн и Тайпе, както и дискусии, митинги, изложби и пиеси, отбелязва Асошиейтед прес.

От своя страна, новият тайвански президент Уилям Лай коментира, че репресиите на площад „Тянънмън“ в Пекин, извършени от китайското правителство, няма да изчезнат в „потока на историята“.

„Ние ще продължим да работим упорито, за да запазим жив този исторически спомен“, за „всички онези, които са привързани към китайската демокрация“, написа във Facebook Лай, цитиран от БТА, който встъпи в длъжност през май.

В Тайпе бе отбелязана годишнината. Снимка: EPA/RITCHIE B. TONGO В Тайпе бе отбелязана годишнината. Снимка: EPA/RITCHIE B. TONGO

„Тъй като това ни напомня, че не е лесно да постигнеш демокрацията и свободата, трябва (…) да отговорим на автокрацията със свобода и смело да се опълчим на нарастването на авторитаризма“, добави тайванският лидер.

„Истински уважавана страна е тази, в която хората говорят открито“, написа още Лай в публикацията си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:02 | 04.06.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още