Над 700 представители на държавата ще бъдат командировани за изборите на 9 юни, за да помагат в работата на секции в чужбина. Секциите зад граница са близо 770 в 60 държави. В около една трета от тях ще има и машина за гласуване.
Най-много секции има в Турция – 166. В четири от тях ще има избори „две в едно“, съобщи на Светлан Стоев, постоянен секретар на Министерството на външните работи, на брифинг за организацията на изборите в чужбина, предава БТА.
Във Великобритания ще има 118 секции, в четири от тях ще има възможност за гласуване и на двата вида избори. И в двете държави това са дипломатическите и консулските представителства.
В Германия ще има 103 избирателни секции, където ще може да се гласува и за представители в Народното събрание и за Европейски парламент. Следват Испания, САЩ, Гърция, Италия, Нидерландия, Белгия, Канада, Австрия, Франция.
В 245 избирателни секции ще има машинно гласуване. В Турция са 109; в Германия – 36; в Обединеното кралство – 31; в Испания – 13; в САЩ – 10. После се нареждат другите държави: Австрия – шест; Франция – пет; Белгия и Канада – четири; Гърция, Кипър и Швейцария – три; Италия и Сърбия – две. По една машина ще има в Дания, Ирландия, Люксембург, Обединените арабски емирства, Португалия, Чехия и Швеция, съобщи още Стоев.
Той обясни, че през следващи дни предстои окомплектоването и изпращането на бюлетините и изборните книжа до дипломатическите и консулски представителства.
След като излезе решението на Централната избирателна комисия за машинното гласуване в тези 245 секции, предстои изготвяне на логистична схема за доставянето на устройствата. Стоев увери, че всяка машина ще бъдат описана в протокол, снимана и придружена с дипломатически печат, за да може да се гарантира, че това е правилното устройство за определеното място. Ще бъде организирано и онлайн обучение за всички, които са определени за заминаване в секционните избирателни комисии.
Боряна Стойнова, директор на Дирекция „Информационни и комуникационни системи“ и заместник-ръководител на работна група „Избори“, уточни, че при гласуването в чужбина преференции ще има само в избора за членове на Европейския парламент. Това показва колко важно ще бъде обучението на членовете Секционните избирателни комисии. Те ще работят в два отделни списъка, като съдържанието на списъците в доста голяма част от случаите не е еднакво, защото не всички избиратели отговарят на условията за уседналост.