Парламентът обсъжда извънредно промени в Закона за Българската народна банка след извънредно заседание на Комисията по правни въпроси. На него депутатите приеха на първо четене промени в Закона за БНБ, с които се премахват пречките управителят и подуправителите на БНБ да могат да бъдат назначавани за служебни премиери. Веднага след това законопроектът бе внесен за гласуване в пленарна зала, предаде БНР.
Досега в законовия текст беше записано, че те не могат да заемат друга платена длъжност, с изключение на преподавателски ангажимент.
Промените в Закона за БНБ предвиждат лицата, които са назначени за служебен премиер, да ползват неплатен годишен отпуск за времето, в което изпълняват тази длъжност, а след освобождаването им да продължат мандата, за който са избрани.
По-рано днес подуправителят на БНБ Андрей Гюров заяви след срещата си с президента Румен Радев относно процедурата за назначаване на служебен министър-председател, че включването на управителя и подуправителите на централната банка в тази процедура е решение на законодателя. „Аз съм тук да изпълним конституционната процедура“, посочи той, цитиран от БТА. И уточни, че с държавния глава са обсъдили ролята и задачите на БНБ в процеса на присъединяване към еврозоната.
На въпрос дали би станал служебен премиер, Гюров заяви, че това са хипотетични въпроси, а отговорността е в ръцете на президента да намери решение.
Припомняме, че президентът продължава втори ден срещите си във връзка с процедурата за назначаване на служебен министър-председател. Вчера Румен Радев се срещна с председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков, управителя на БНБ Димитър Радев и председателя на Сметната палата Димитър Главчев.
преди 7 месеца До: Tikva007 в конкретния случай интересите на украйна са и наши интереси, проссст! ... за останалото си прав, но все пак те са деца от твоето партийно котило, не се оплаквай.. ти си същия аматьор! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца България се намира в полето на глупостта, но аматьорщината, в полето на тежката политическа некадърност. Това сътвориха съвършените юристи на *добрите евроатлантически сили* - вписаха в Конституцията неща, които са забранени и от българското законодателство - Закона за БНБ, и от европейското законодателство - правилата за работа на ЕЦБ. Толкова могат тези, които сложиха интересите на украйна пред интересите на България. Това е интелектуалният капацитет на цялата либерална пассммина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Сетила се Мара да се побара. Докато излезе закона трябва вече да са намерили министър председател. А и това че имат право да вземат неплатен отпуск не означава че ще пожелаят да го направят. Така е като се правят спешни промени на конституцията без да има реална нужда, а само за да направят сечено на някой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Колко му е ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар