Генералният секретар на галисийската организация на испанската Народна партия (НП) Паула Прадо вчера разкритикува на пресконференция националистите и социалистите за поведението им след изборите за регионален парламент в северозападната автономна област Галисия на 18 февруари, предаде испанската агенция Europa Press.
Изявлението на Прадо беше насочено най-вече към партията Галисийски националистически блок (ГНБ).
Пресконференцията бе по повод победата на консервативната Народна партия на местните избори. Вотът узакони Галисия като „бастион на Народната партия“, както я нарече Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 23 европейски новинарски агенции, сред които попадат Europa Press и БТА.
На 29 февруари изтече срокът за общото преброяване на гласовете от областната избирателна комисия.
В последните 35 години Народната партия не е управлявала областта само в четири години, а нейният национален лидер Алберто Нунес Фейхоо е бил президент на регионалното правителство в Галисия.
„Галисийците ни наградиха с доверие и ние ще се отплатим, като защитим Галисия“, заяви Прадо, цитирана от Europa Press. Според нея управляващата Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП) на премиера Педро Санчес не е в състояние да бъде „конструктивна опозиция“ и не е склонна да даде „сто дни толерантност“ на ръководителя на НП в Галисия Алфонсо Руеда, който бе партийният кандидат за областен президент. Същото се отнася и до Галисийския националистически блок, оглавяван от Ана Понтон. „Радикализмът се завърна“, каза Прадо по адрес на ГНБ.
Нарасналата популярност на националистите
След години в политическата периферия националистическият блок на Понтон се затвърди като втора сила в областта, отбеляза британският в. „Гардиън“. „Галисия се промени и тези избори промениха всичко“, заяви лидерът, цитиран от изданието. „Има ясна разделителна линия между „преди“ и „сега“ и няма връщане назад“, добави Понтон.
Според Guardian нейната предизборна кампания е била отражение на засилващата се тенденция сред испанските националистически партии да се концентрират върху социалните проблеми (жилищните неуредици и безработицата например) и емиграцията на младите хора, както и върху въпроса за независимостта.
Подобреното представяне на ГНБ на местните избори – шест места повече в регионалния парламент в сравнение с предишните избори, показва и нарасналата популярност на организацията сред градското население в автономната област. За това говори и фактът, че в най-населения град в Галисия – Виго, ГНБ събра повече гласове и от консерваторите от НП, и от социалистите на Санчес.
Победа въпреки вътрешното напрежение
Народната партия на Алберто Нунес Фейхоо опроверга прогнозите на базата на социологическите проучвания, според които можеше да загуби абсолютното си мнозинство, което притежава от 15 години.
Според публикувано на 11 февруари проучване на общественото мнение на агенцията „40 де Бе" за в. "Паис", на което се позова Ройтерс, 46% от избирателите биха предпочели коалиция на националистите от ГНБ и социалистите от ИСРБ пред запазването на властта от Народната партия.
Основание за тези настроения бе вътрешното напрежение в НП, породено от това, че галисиецът Фейхоо – лидерът на партията, една седмица преди регионалните избори се обяви в подкрепа на условна амнистия за каталунските сепаратисти. Това е мярка, която е насърчавана от лявото коалиционно правителство на премиера Санчес и на която НП дълго време активно се противопоставяше.
В крайна сметка обаче след оспорваните регионални избори НП запази абсолютното си мнозинство в Галисия, отбеляза Ройтерс.
Оценката на Guardian е, че изборните резултати „укрепват позициите“ на лидера на НП Фейхоо, като „са опровергали проучванията“. След официалното обявяване на крайните резултати консерваторите спечелиха 40 мандата от 75-те в 12-ия регионален парламент, само с два по-малко в сравнение със ситуацията преди четири години. Те обаче отново имат мнозинство, за което са необходими поне 38 места.
НП събра 47,36 процента от гласовете, като за блока са гласували 700 491 от избирателите.
Британското издание отбелязва „лошия ден“ за социалистите, които сега имат пет места по-малко, губейки гласове от националистите, които увеличават присъствието си от 19 на 25 места. Резултатът на ГНБ е 31,59 процента от вота, или 467 074 гласоподаватели.
Нито едно място не остана както за лявото движение „Сумар“, оглавявана в национален мащаб от Йоланда Диас, така и за крайнодясната партия „Вокс“, начело със Сантяго Абаскал. Един мандат в регионалния парламент спечели партията „Демокрацията на Уренсе“, основана от Гонсало Перес Хакоме, кмет на град Уренсе, който по време на предизборната кампания се обличаше като различни супергерои от комикси.
Нежеланието на галисийците да простят на Санчес за Каталуния
Социалистите в Галисия останаха на трето място, както бе и на предишните избори, но паднаха от 14 на 9 места в парламента. За партията на Санчес са гласували едва 14,04 процента от тези, които са отишли до урните на 18 февруари.
Ройтерс отбеляза, че позициите на испанския министър-председател Санчес са отслабени от неуспеха в Галисия. Според „Гардиън“ избирателите в областта са били по-склонни да простят на Фейхоо, отколкото на Санчес, чието споразумение с каталунските сепаратисти на Карлес Пучдемон за амнистията е посочено като основната причина за слабото представяне на изборите на северозапад.
Британският вестник подчерта, че неуспехът на Санчес е дошъл при първия вот, в който партията му е участвала, след като той получи нов мандат като министър-председател. НП събра най-много гласове на предсрочните общонационални избори през юли, но в края на септември Алберто Нунес Фейхоо не успя да си осигури достатъчно гласове в парламента, за да състави правителство. Така на 16 ноември кандидатурата за премиер на Испания на социалиста Педро Санчес, който е на власт от 2018 г., бе одобрена от депутатите.
Ройтерс също отбеляза, че в Галисия са били произведени първите значими избори, след като Санчес си е осигурил нов мандат като министър-председател. Според агенцията той се е надявал, че по-добрите икономически резултати ще компенсират отрицателното отношение към политическите отстъпки, направени на каталунските сепаратисти в замяна на тяхната подкрепа за поста му начело на правителството.
„Резултатите показаха ясно: социалистите записаха най-слабия си изборен резултат в историята“, отчитат експертите от политическата консултантска компания „Нитид“, цитирани от Ройтерс.
„Галисия се превърна в още един симптом за териториалния срив на ИСРБ. Постигнатият успех в съставянето на правителството не прикрива отстъплението на социалистите на областната и общинската политическа карта на Испания“, коментира на свой ред Анабел Диес Наварете от испанския в. „Паис“.
„В Европа Испания и Португалия са признати за страни, които са се справили с крайнодесните влияния. Това е политически модел, който лидерът на социалистите Педро Санчес може с основание да впише в актива си. Изборните резултати в Галисия, където неговата партия понесе осезаем удар, обаче могат да се тълкуват като отражение на териториалната слабост на ИСРБ“, заключава Диес.
/БТА/