Днес подадох оставка като министър-председател и тя вече е внесена в Народното събрание, съобщи премиерът Николай Денков на брифинг в Министерски съвет.
„Това не е политическа игра, това е спазване на дадена дума, израз на последователност, политически феърплей и уважение към гражданите. Днес изпълнявам ангажимента, който поехме със съвместната декларация на 6 юни 2023 г.“, допълни той.
И припомни какво беше записано в нея. „Първо, ще излъчим стабилно правителство с национален мандат, около което ще се формира конституционно мнозинство. Второ, министър-председател за първите девет месеца ще бъдат аз, а Мария Габриел – вицепремиер и външен министър, а за следващите девет месеца министър-председател ще бъде Мария Габриел, аз ще бъда вицепремиер“, каза Денков.
Трето, в края на всеки девет месеца министър-председателят ще подава оставка, двете парламентарни групи трябва да я гласуват и да подкрепят за следващ премиер номинацията на другата парламентарна група.
Четвърто, правителството ще изпълнява съгласувани законодателна и управленска програма. Пето, ще се подготвят и приемат промени в Конституцията в диалог с всички парламентарни групи, напомни още Денков.
„Дотук изпълняваме всяка точка и всеки ред, въпреки че диалогът понякога беше взривяван и вкарван в задънени улици“, изтъкна той.
След това припомни „ключовата“ шеста точка да бъде създаден механизъм за предварително съгласуване между парламентарните групи на номинациите за регулаторните органи, избирани от парламента, с оглед гарантиране на най-добрия подбор на личности с високи професионални и морални качества.
„Нека да удържим на думата си. През следващите девет месеца трябва да извървим докрай реформаторския път, който начертахме през юни“, заяви Денков и добави, че е нужна политическа смелост, за да има независими съдии и прокурори, „а не осем джуджета и фалшиви нотариуси в правосъдието“.
Регулаторите трябва да бъдат извадени от кланово-семейните отношения, за да регулират обществените отношения, а не да бъдат използвани като бухалки за завземане на бизнеси - за да е ясно кой вдига цените в държавата и по чия заръка, каза премиерът.
„Предложеният преди две седмици меморандум беше точно това – подробна паметна бележка, която да напомни какво се разбрахме преди девет месеца и какво още остава да свършим“, заяви Денков. „Затова сложихме за обсъждане на масата реформи, а не имена“, допълни той.
Денков определи депозираната днес оставка като още една покана за преговори по важните за хората теми.
„Дължа изрично успокоение за българските граждани, правителството ще продължи да изпълнява задълженията си и да работи както и до момента за повишаване на доходите, за създаване на устойчива бизнес среда, за засилване сигурността на държавата и за утвърждаване на позицията на България в международните отношения, докато бъде избрано следващото правителство“, изтъкна той.
Очаква се парламентът да гласува утре проект на решение за приемане на оставката на министър-председателя. Това е точка първа в проектопрограмата за работа на парламента, публикувана на сайта на Народното събрание.
Лидерите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), начело с Николай Денков, ще преговаряме с екипа на ГЕРБ-СДС, каза по-рано днес Кирил Петков в парламента във връзка с проекта на споразумение на ГЕРБ-СДС за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание и механизма за вземане на решения.
Готови сме да седнем на масата за преговори с представителите на ГЕРБ, както са излъчени, от наша страна ще бъдем начело с Николай Денков и политическите лидери на коалицията, посочи Петков, цитиран от БТА.
Той добави, че с колегите му ще направят всичко възможно максимално бързо да се запознаят в детайли с проекта на ГЕРБ-СДС. Има неща в предложенията на ГЕРБ-СДС, които са конструктивни, но има и неща, за които имаме различия, коментира още той.
"За нас е отговорната позиция да опитаме всичко възможно да не ходим на избори, защото на никой не му трябва, но да направим така, че следващите месеци да бъдат изпълнени с реформите, които иска цялото общество", каза още Петков.
Малко по-късно, преди началото на заседанието на парламентарната група на ПП-ДБ в централата на ул. "Кърниградска", Кирил Петков коментира, че вижда документа, предложен от ГЕРБ, като "конструктивен отговор" на предложения преди това от ПП-ДБ меморандум.
Мога да похваля това, което ми хареса в техния документ, че те са припознали нашата идея да има взаимно вето и взаимен контрол при определянето състава на регулаторните органи. Поемаме отговорно техните предложения, видяхме, че са припознали много от нашите идеи, виждам че имаме различия по някои точки, но тях ще ги коментираме, след като седнем и говорим с тях, добави Петков.
преди 7 месеца Аман от Театър. Някакъв "български" проблем беше ли решен от този благ човечец? отговор Сигнализирай за неуместен коментар