Джамбазки посочи, че при засилване на контрола по границата между България и Румъния се забавят превозите на фирмите и камионите ще чакат с дни. Според него всяка стока, която идва от Австрия, трябва да бъде подложена на много силен контрол.
"На вход в България, на изход от България, на вход в Румъния, на изход от Румъния. Тези хора искат контрол, значи нещата трябва да се контролират. Интересно е стоките, които излизат от Австрия и отиват към Азия, дали случайно не стигат до Русия през Турция", попита реторично Джамбазки и добави, че според него една такава проверка ще покаже доста изненадващи резултати на реекспорта.
Евродепутатът се опасява, че мигрантите, които се регистрират в България, ще бъдат върнати от други граници, като страни от ЕС могат да използват този аргумент за повишен миграционен натиск и това да отдалечи страната ни от сухоземния Шенген.
Евродепутатът Петър Витанов от ПАСД/БСП смята, че приемане на България в Шенген по въздушни и морски граници „не е чутовен успех, но е стъпка напред“.
"Половинчата история. Успяхме да преодолеем риска да бъдем отделени от Румъния, имаме някакво развитие и разчупване на блокадата на Австрия и Нидерландия. Икономически не ни носи почти нищо. Джамбазки е прав, че основният обмен идва по суша. Нямаме дата за влизане по суша – това е големият неуспех", обясни той.
Евродепутатът напомни, че България е заложник на вътрешнополитически процеси в някои страни и много трудно можем да предвидим какво ще се случи, ако нямаме пътна карта. "Имаше още какво да се желае от гледна точка на българската дипломация. Няма как в обозримо бъдеще да станем член на Шенген. Изключено е по време на белгийското председателство“, заяви Витанов пред Bulgaria ON AIR и предупреди, че българските евродепутати ще работят, за да не се превърнем във „втора категория европейски граждани и втора категория за свободно пътуване“.
Евродепутатът вижда отиграване на ситуацията от българското правителство с чисто пиар ефект, но смята, че в същото време липсва икономическият ефект. "В Румъния са по-активни, бяха предприели по-крути мерки, за да увеличат натиска върху австрийското правителство. Те нямаха проблем с Нидерландия. Използваха целия политически инструментариум, за да оказват натиск върху Австрия. Ние не можем да бъдем в позицията на някой, който моли, ние сме си изпълнили критериите. Благодарение на Румъния все пак имаме някакъв напредък", отчете Витанов.
Той определи като притеснително изискването за трикратно увеличение на служителите, които обслужват границата. "Това не може да бъде подсигурено от "Фронтекс" и не знам дали няма да послужи като аргумент на Австрия да блокира процеса“, отбеляза евродепутатът.
През юни предстоят избори за представители в Европейския парламент. „Не мога да кажа, че Европа е в най-добрата си кондиция. Приближаваме се към рецесия. Има икономически проблеми. Европа се трансформира в геополитически съюз, което променя фундамента на ЕС“, коментира Петър Витанов и добави, че изборите са изключително важни, за да не се върнем към „Европа на национализмите“, което това ще попречи на интеграционните процеси.
Само стотина мигранти ли се регистрират в България и защо не са изпълними Дъблинските споразумения? Защо са проблематични някои промени в Конституцията?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.