Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва обича да се хвали, че първата му година, след като отново пое властта в страната, е била успешна. През 2023 г. бразилската икономика се е подобрила, Конгресът е приел отдавна закъснелия проект за данъчна реформа, бунтовниците, които искаха да го свалят, са в затвора, а на неговия предшественик и противник Жаир Болсонаро е забранено да се кандидатира отново до 2030 г.
Въпреки това 78-годишният лидер все още не успява да получи достатъчна подкрепа от гражданите и депутатите. Някои големи спънки, включително серия от гласувания в Конгреса за отмяна на наложено от него вето, са знак, че бъдещето на Лула да Силва може и да не е толкова безоблачно и продуктивно, особено с оглед на почти поравно разпределените негови привърженици и тези на Болсонаро.
"Поляризацията в бразилската политика е такава, че мненията на гласоподавателите на Лула и Болсонаро излизат и извън рамките на икономиката", посочва политическият коментатор Томас Трауман, цитиран от Асошиейтед прес и автор на неотдавна излязъл бестселър за политическите разногласия в Бразилия. "Тези групи имат много различни визии за света като ценностите, които определят идентичността на всяка група, са по-важни от цените на хранителните стоки или лихвите", добавя той.
Луиз Инaсио Лула да Силва пое властта на 1 януари 2023 г. след победа с малка разлика на Болсонаро през октомври 2022 г. В началото на четиригодишния му мандат едва една четвърт от Конгресa застана на негова страна. Бизнесът и опозицията се опасяваха, че Лула е "завил твърде наляво".
Бунтът, воден от привърженици на Болсонаро, разруши правителствени сгради в столицата Бразилия на 8 януари и новите сътресения изглеждаха почти сигурни. Бившият финансов министър Паулу Гедеш прогнозира, че политиката на Лула да Силва ще влоши значително икономиката подобно на обхванатите от финансова криза Аржентина и Венецуела. "За шест месеца ще се превърнем в Аржентина, а за година и половина във Венецуела", заяви тогава Гедеш в интервю.
Случилото се до декември миналата година опровергава подобни прогнози. Бразилската икономика ще нарасне с 3 на сто тази година вместо с очакваните от пазарните анализатори 0,6 на сто. Инфлацията се е задържала на контролирано равнище от около 4,7 на сто на годишна основа, което е малко над предвижданията, но е далеч от двуцифрените стойности през последните години. Нивото на безработицата се е понижило до 7,5 на сто през ноември, един процентен пункт под равнището в деня, в който Болсонаро предаде властта.
Фондовата борса в Сао Пауло удари рекордни нива през декември, като индексите се повишиха над 134 000 пункта за първи в историята й. Бразилският реал също поскъпна спрямо американския долар. Всичко това доведе до завръщането на оптимистичния и жаден за пътешествия в чужбина Лула, който "отсъстваше" почти десетилетие, потънал в лично униние.
"През 2023 г. трябваше да оправим къщата ни, да сложим нещата на място", каза бразилският президент на 12 декември. "И сега мога да кажа - бъдете готови. Идната година бразилската икономика няма да позволи на никого да изпадне в тежко финансово положение", отбеляза той.
И наистина през декември бразилското президентство съобщи в социалната мрежа X, че страната е изпреварила Канада и се е утвърдила като деветата по големина икономика в света, потвърждавайки октомврийските прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).
"Приключваме годината по изключителен начин. Хората са по-щастливи, бразилската икономика отчита растеж, заплатите се увеличават, безработицата намалява. Това е приятна ситуация, като се има предвид, че наследихме една разрушена от предишното правителство страна", написа президентът, цитиран от АНСА.
Бразилия се изкачва с две позиции в класацията спрямо миналата година благодарение на комбинацията от по-благоприятен обменен курс и по-високия от прогнозирания икономически растеж.
Въпреки отчетения подем обаче социологически проучвания сочат, че подкрепата за президента остава на равнище между 38 и 40 на сто от януари 2023 г. Тя не е нараснала дори след съобщението, че минималната работна заплата ще се увеличи през 2024 г., все по-големите законови проблеми, с които се сблъсква Болсонаро, и завръщането на Бразилия като ключов играч на международната сцена при Лула.
Около една трета оценяват управлението му малко над средното ниво, а друга една трета твърдо не одобрява начина, по който той управлява мощната латиноамериканска икономика, която отново е в челната световна десетка след години на спад.
Привържениците на Лула са у дома, но тези на Болсонаро все още са на улицата, отбелязва АП.
Макар и не толкова многобройни, колкото през неотдавнашното минало, няколко хиляди бразилци поискаха импийчмънт за Лула по обвинения в корупция и показаха устойчивата политическа основа, върху която с стъпил Болсонаро.
Инженерът Едуардо Карлос Сантос, на 73 години, вярва, че бразилската икономика се е възстановила благодарение на работата на Болсонаро. Набожен евангелист, каквито са мнозина от привържениците на бившия президент, той твърди, че срещу консерваторите се води "културна война", а левите нямат място в правителството.
"Независимо дали го харесвате, или не, Болсонаро остави една по-добра икономика, а Лула само бере подовете от това", заяви Сантос, който обвинява за икономическите трудности по-време на мандата на Болсонаро пандемията от КОВИД -19 и здравните ограничения.
Трудностите на Лула по улиците се проявяват и в Конгреса, който няколко пъти отхвърли вето, наложено от президента, най-вече в екологичното законодателство, както и върху законопроекта за милиарди долари, изключващ редица сектори на икономиката от плащане на данъци. Той бе въведен през 2011 г. и загуби давност в края на 2023 г., като ще остане в сила до 2027 г., година след края на президентския мандат на Лула.
Привържениците на Лула, от своя страна, са разочаровани от по-бавния подход на левия президент към предоставянето на повече ресурси за социални програми и приобщаване.
Такъв е случаят с Даниела Фернандес, която работи в правителствена агенция в Сао Пауло. "Вярвам, е можем да подобрим икономиката, но се надявам също и че приходите ще бъдат използвани за бедните, а не, за да станат богатите още по-богати, с високи лихви и строителни дейности, които устройват само някои законодатели", каза тя.
Според Трауман бъдещето на Лула зависи от това как ще действа между тези две антагонистични групи в бразилското общество. "Да се справи с тази разединена страна със сигурност ще е най-голямото предизвикателство за администрацията на Лула през тази година", заключава той.
(БТА)
преди 9 месеца При положение,че Канада има 40 млн жители, а Бразилия 210 милиона, не виждам особен повод за гордост в това,че икономиката и успяла да я изпревари ОТНОВО...Подобно сравнение само показва каква огромна пропаст има между двете държави... отговор Сигнализирай за неуместен коментар