IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Съветът на ЕС потвърди влизането на България и Румъния в Шенген по въздух и море от март догодина

България и Румъния днес трябва да се гордеят, решението е голяма стъпка напред за двете страни и за Шенгенското пространство, написа Урсула фон дер Лайен

00:05 | 31.12.23 г. 2
Снимка: Pixabay.com
Снимка: Pixabay.com

Испанското председателство на Съвета на ЕС потвърди, че България и Румъния ще се присъединят към Шенген с въздушните и морските граници от март догодина.

Решение за отпадането на проверките по сухопътните граници ще бъде взето по-късно, уточнява председателството в социалната мрежа X. Това е последното споразумение в рамките на Испанското председателство, се посочва в съобщението.

Поздравления за България и Румъния, написа в същата социална мрежа председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той определя днешната стъпка като дългоочаквана, пише БТА.

България и Румъния днес трябва да се гордеят, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Решението за отпадането на вътрешните гранични проверки по въздух и море е голяма стъпка напред за двете страни и за Шенгенското пространство. България и Румъния работиха усилено за това и го заслужават. Те ще направят Шенген още по-силен, добавя Фон дер Лайен.

Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас определя решението като "историческо".

ЕК приветства взетото днес единодушно решение за присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство, засега с премахване на проверките по въздушните и морските граници от март 2024 г., пише в съобщение на комисията. Присъединяването на тези държави ще насърчи пътуването, търговията и туризма и допълнително ще укрепи вътрешния пазар. Обсъжданията за допълнително решение за премахване на проверките по сухопътните граници ще продължат догодина, се посочва в съобщението.

Отбелязва се, че от 2011 г. ЕК е потвърдила готовността на двете страни да се присъединят към пространството без гранични проверки. Оттогава България и Румъния продължават да доказват, че изпълняват условията за присъединяване. Това отново бе потвърдено от три проверки по българските и румънските външни граници през миналата и тази година. Комисията започна пилотни проекти с Румъния и България през март, за да подкрепи управлението на външните граници, за повишаване на сътрудничеството със съседните държави и за осигуряване на бързи процедури за предоставяне на убежище и за връщане на мигрантите без основание за престой в ЕС, отбелязва комисията.

Според ЕК Съветът на ЕС се очаква да приеме решение за отпадане на проверките по сухопътните граници "в разумен срок". Допълва се, че България и Румъния ще продължат да получават значителна финансова подкрепа и помощ от Европейската агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс".

По-рано през деня Австрия вдигна ветото за приемане на България и Румъния в Шенген, а седмица преди това нидерландският парламент свали дългогодишното си вето срещу България.

От края на март 2024 година отпада контролът на въздушните и морските граници с държавите от Шенгенското пространство. Това гласува Съветът на Европейския съюз (ЕС) с единодушие на 30 декември късно вечерта, съобщи и пресцентърът на Министерски съвет. 

В решението си Съветът се ангажира да работи за отпадане на проверките и по сухопътните граници в Шенгенското пространство, се допълва в съобщение. 

Правителството опроверга разпространената "дезинформация" през последните дни, че България приема допълнителни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан. "България поема ангажимент да работи съвместно с Австрия и Румъния за ограничаване на вторичните движения в изпълнение на европейското законодателство. Това включва и стриктно прилагане на Регламента Дъблин и приемане обратно на лица, регистрирани като търсещи международна закрила в България и за които България е отговорна. Това задължение по Регламента Дъблин се прилага пряко във всяка държава членка от 2013 година насам и е свързано с правилото за отговорността на държавата на първо влизане в ЕС. Ангажиментът, който се поема, е за засилено сътрудничество с ускорени темпове на работа и без излишни формалности. България няма и не може да приема лица, за които не е отговорна", отбелязват от МС.

Шенгенското пространство е най-голямото пространство за свободно движение в света. То се състои от 27 държави, площта му е над 4 милиона квадратни километра, а населението му е почти 420 милиона. С Румъния и България шенгенското пространство ще нарасне до 4,5 милиона квадратни километра с население от 450 милиона. Това е деветото разширяване на Шенген. 

В съобщение на Съвета на ЕС се уточнява, че България и Румъния прилагат части от Шенгенското законодателство от 2007 г., включително за проверките по външните граници, полицейското сътрудничество и използването на Шенгенската информационна система. Съветът днес решава да се прилагат и останалите части от това законодателство, които включват премахването на проверките по вътрешните граници и свързаните с това мерки, след като е проверено, че се изпълняват необходимите условия.

Днешното решение е взето с единодушие и с писмена процедура, отбелязва Испанското председателство. Испанският вътрешен министър Фернандо Гранде-Марласка изразява задоволство, че с това решение завършват преговори, продължили 12 години. 

От 31 март 2024 г. няма да има проверки на пътниците по вътрешните въздушни и морски граници на ЕС между България и Румъния и останалите страни от Шенгенското пространство. Тази дата съответства на промяната на зимното/лятното разписание, определено от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), се посочва в съобщението.

Приемането ни в Шенген за въздушните и морски граници беше въпрос на възвърнато доверие, въпрос на сигурност и въпрос евроинтеграция. Европа ни дава заслуженото и за трите. Това написа в профила си във Facebook съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков

„Разбирам, че нашите политически и геополитически опоненти не са особено зарадвани от новината за приемането на България в Шенгенското споразумение. Има обаче времена, в които политическите и партийните интереси трябва да отстъпят на националните. И днес е точно такъв ден“, посочва Петков. 

„Няма как успехът да бъде представен като провал. Въпреки многото усилия в тази посока“, пише още той. По думите на Петков страната ни е чакала за този момент от 12 години. Той поздрави премиера Николай Денков и цялото правителство, определяйки постигнатото като "огромна стъпка напред". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:49 | 31.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 11 месеца
До: sosi тоест по евтино от беляНЕ, но с разликата че ще ги има? :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 23
sosi
преди 11 месеца
Това е малко надупване. Като осъзнаете, че двата нови реактора на Уестингхаус в Козлодуй ще ви струват към 80 милиарда лева, тогава ще изревете наистина от болка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още