В продължение на десетилетия военната мощ на САЩ бе неоспорима, коментира в анализ изданието Business Insider.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. САЩ бяха единствената военна суперсила в света, като силите им бяха разположени по целия свят, за да защитават съюзниците си и да възпират агресията. Но с наближаването на края на 2023 г. по света се разпалват конфликти, а Русия и Китай стават все по-агресивни в общия си стремеж да изместят САЩ като най-голямата световна сила, отбелязва изданието.
Техните авторитарни лидери, Си Дзинпин в Китай и Владимир Путин в Русия, се стремят да се възползват от глобалната нестабилност, за да навредят на САЩ и техните съюзници, твърдят наблюдатели, и се приближават към евентуалното създаване на военен съюз, който би представлявал най-голямата заплаха за САЩ от десетилетия насам.
"Ясно е, че двете държави възприемат себе си като военни партньори и това партньорство става все по-дълбоко и по-опитно, дори и да не е официален съюз в западния смисъл на думата", каза пред Business Insider Джонатън Уорд, главен изпълнителен директор на Atlas Group.
Си и Путин се приближават към внушителен военен съюз
В конфликтите по целия свят се вижда съперничеството между САЩ и партньорството между Русия и Китай.
Китай предостави на Русия жизненоважна икономическа и дипломатическа подкрепа при нейното непровокирано нахлуване в Украйна, докато САЩ дадоха милиарди долари като помощ на Киев.
В Близкия изток Русия и Китай се съюзиха с Иран и разкритикуваха нападенията на Израел в ивицата Газа с цел унищожаване на подкрепяното от Техеран палестинско ислямистко движение "Хамас". Междувременно САЩ предоставиха военна помощ и дипломатическа подкрепа на Израел.
Китай, твърдят експертите, вероятно с внимание наблюдава какъв ще бъде изходът от войната в Украйна, за да получи сигнали за това как ще реагира светът, ако предприеме действия във връзка с плановете си да установи контрол върху Тайван.
И тъй като се сближават, Китай и Русия все повече координират военните си ресурси, отбелязва Business Insider.
"Руско-китайското "всеобхватно стратегическо партньорство за координация към нова ера" винаги е било свързано с военната мощ", изтъква Уорд.
През последните две години Русия и Китай започнаха съвместни военноморски учения в Японско море, Русия даде на Китай технология за подводници, която може да му осигури предимство във война със съюзниците на САЩ в Тихия океан, а лидерите им обещаха да си сътрудничат в разработването на високотехнологични оръжия, както обяви Путин през ноември.
Русия също така е продала на Китай самолети Су-25, хеликоптери Ми-17 и системи за противовъздушна отбрана С-400.
Въпреки че лидерите им не са подписали официален военен съюз, подобни стъпки трябва да предизвикват огромна загриженост у САЩ и техните съюзници, отбелязва Челс Михта в неотдавнашно проучване на Центъра за анализ на европейската политика.
"Пълномащабен съюз между Китай и Русия би представлявал за САЩ заплаха, каквато те не са срещали от края на Студената война насам", пише Михта.
Американската армия е призована да се обърне към новата заплаха
По време на Студената война Пентагонът планираше да бъде в състояние да води едновременно една голяма и две по-малки войни. Но пред лицето на променящите се заплахи той промени стратегията си, за да може да води една голяма война и да възпира други атаки.
През октомври комисията за стратегическата позиция на САЩ към Конгреса заяви, че сега страната е изправена пред заплахи, "коренно различни (от) всичко, което са изпитвали в миналото, дори в най-мрачните дни на Студената война", поради възхода на Китай и Русия.
Комисията призова Пентагона да преразгледа плановете си, за да бъде готов за възможността за война с Китай и Русия едновременно.
"Оста Русия-Китай представлява огромна заплаха за САЩ, като се има предвид, че ще трябва да се справяме със сигурността както в Европа и Азия, така и в Близкия изток с риск да бъдем разпънати, докато Пекин и Москва се координират, за да преследват съответните си регионални амбиции", посочва Уорд.
Някои експерти обаче остават скептично настроени по отношение на стабилността на руско-китайския съюз, като посочват дългогодишното напрежение между двете сили и желанието на Китай да запази тесни връзки с доходоносните западни пазари.
Но възможността за военен пакт между авторитарните им лидери е такава, за която според наблюдателите САЩ трябва да се подготвят, твърди Business Insider.
Глобалните съюзи на САЩ са изключително важни за способността им да неутрализират заплахата, която представляват съперничещите си свръхсили. Особено в Европа те трябва спешно да увеличат своя военен капацитет, смята Уорд.
преди 11 месеца неконтролируем, безпощаден , зъл, и проклет . С всеки изминат ден става по трудно предсказуем като бесен пес е готов да се нахвърля срещу всеки който счита ,че застрашава хегемонията му. Ако се разпадне като държава ще е най доброто за цялото човечество иначе има вероятността от Трета световна война която по всяка вероятност ще е последната за човечеството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца "Оста Русия-Китай представлява огромна заплаха за САЩ, като се има предвид, че ще трябва да се справяме със сигурността както в Европа и Азия, така и в Близкия изток с риск да бъдем разпънати, докато Пекин и Москва се координират, за да преследват съответните си регионални амбиции", посочва Уорд."' Тая престъпна *** е заплаха от 80 години насам особено след разпадането на СССР за цялото човечество. Това Световно зло лесно няма да се примири защото е коварен, хитър, подъл,агресивен, неконтролу отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Хитлер никого не е лъгал, просто не е имал друг избор. Четете повече! Виж от коя дата е плана за нападение на СССР. Ще ти дам жокер - Защо Румъния ни връща Южна Добруджа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца При първите сътресения или противоречия ще се изпокарат.Подобни като тия с мания за велики лидери не могат да мелят бращно дълго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца "Конгреса заяви, че сега страната е изправена пред заплахи, "коренно различни (от) всичко, което са изпитвали в миналото, дори в най-мрачните дни на Студената война", поради възхода на Китай и Русия." Аз да питам Евроатлантичетата за какъв "възход" на Русия се пише в статията, та нали са пиянки, крадци на съдомиялни, технологично изостанали, блатни, бедняци и там какви ли още не ЛЪЖИ? Пояснете, какъв е този възход, защото нищо не сме прочели от вас за това? *** веднага да се изходи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Xapoznai, точно Хитлер е излъгал Сталин и го е атакувал точно, когато най-малко са очаквали от тях като съюзници. Даже самият Сталин многократко е отхвърлял разузнавателната информация за това, като се е предоверил на нацистите. Така че моля те, недей пиши кой плюе на договорите със съюзниците си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Този съюз звучи логично, но само на първо четене. После идва проблема с доверието, а исторически факти в тази насока колкото искаш - руснаците не ги интересуват договори, плюят на тях. Някакви координирани действия са възможни, но съюз едва ли... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: khao, Не са 1000 а са 100000 на ден, контра офанзивата набира скорост и Украйна печели на всички фронтове. Ракетите на Русия свършиха и сега стреля с прашки. Призрака от Киев съществува и вече е свалил 5000 руски самолети сам. На това вие ушанчовците викате истина, а не пропаганда. "Интелектуалци" такива.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца тия дни много пропагандни статии, да не би рашистите пак да са яли дървото?? Още ли умират по 1000 на ден или намаляха? :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар