Стратегията на България в преговорите за прием в Шенгенското пространство е общоевропейската – нищо не е договорено, докато всичко не е договорено. Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел. Тя посочи, че преговорите с Нидерландия и Австрия по темата вървят паралелно.
„За нас това, което е важно – дори да има вариант за поетапно влизане, той да обхваща и сухопътните граници. Всички разбираме, че това, което ще облекчи бизнеса, ще намали задръстванията по границите, ще донесе реална полза на хората, на държавата, на бизнеса, е да имаме пакет от всички граници – въздушни, морски и сухопътни“, каза Габриел.
Тя цитира последния доклад на Европейската комисия от 18 октомври, според който България има ключова роля за опазването на външните граници на ЕС и разполага със силна система за управление на границите.
Проявяваме разбиране към вътрешнополитическите ситуации, но България е тази, която ще си отстоява постигнатото с много труд и добри резултати, каза Габриел.
Според нея на този етап няма риск страната да бъде разделена от Румъния за влизане в Шенген.
Относно допълнителните условия, поставяни от други държави, като ултиматума на Унгария за таксата за пренос на руски газ, Габриел посочи, че това е специфика на преговорите, които се водят на европейско ниво и беше категорична, че България също отстоява позициите си в преговорите.
Според нея става дума за доброволни мерки в името на това да покажем, че България е готова да продължава да отстоява доброто опазване на външните граници.
Преди ден президентът Румен Радев заяви, че очаква страната ни скоро да получи пълната подкрепа на Нидерландия за влизане в Шенгенското пространство, а позицията на Австрия е въпрос на убеждаване не само на политиците, но и на австрийската общественост.
Междувременно премиерът Николай Денков заяви, цитиран от БНР, че по време на среща с румънския президент Клаус Йоханис и австрийския канцлер Карл Нехамер при председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, са изяснили, че сухоземните граници са важни за нас и са направили предложение как да се подходи.
„Преговорите продължават. Както казах, ще бъдат до последния ден“, каза Денков.
Той поясни, че все още не е уточнена датата на извънредната среща на лидерите на ЕС, като се предвижда тя да се проведе в края на януари.
*Публикацията е актуализирана в 12:46 ч.
преди 1 година До: khao Те укрите отдавна са ни задминали. Най-вакуумната европейска нация. Поддодоха се на шантажа на американските фашисти и сега руснаците ги сцепват. Надявам се като приключат там, после да дойдат тук да сцепят и американските фашисти и роби като теб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Фашисткито ламено дълговрато *** прави неуспешни умствени напъни. Но тя е там където е, точно защото има огромен умствен дефицит стигащ й да се навежда на когото трябва и да изпълнява заповеди без въпроси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 да имаше такива години, но те се отърваха от техния диктатор и от руския ботуш, докато у нас има малоуууми които продължават да вярват на лъжите от лозунгари като теб и да си мислят че под руско робство ще ни е по добре.... и ето резултата, Румънците ни задминаха... глей сега как след 15 г ще ни задминат и Украинците, защото тук ще останем рууусоробски тиквиии, Минкееее! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Според нея на този етап няма риск страната да бъде разделена от Румъния за влизане в Шенген.* - Интересно, в Румъния вместо думата *риск* използват думата *шанс*?! Една река ни дели, а като че е океан. А имаше години, когато на гарата в Букурещ румънците се биеха под прозорците на влака София-Москва за дъвки *Идеал* и цигари *Стюардеса*, които просеха от пътуващите българи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар