Той напомни, че допреди година-две миграцията не беше тема за членството ни в Шенген, а корупцията и организираната престъпност важеше и за двете страни.
Според него аргументите на Австрия да не допуска Румъния и България в Шенген са свързани с миграционната обстановка – пристигането на нерегистрирани мигранти по европейската система, което пречи на страната да ги върне към държавата, която ги е приела. По думите му Австрия отбелязва факта, че явно България залавя нелегалните мигранти.
"Основният проблем на Австрия не е България, това са под 10% от мигрантите, които преминават през Австрия. Приемането на България в Шенген няма да се отрази сериозно на миграционната ситуация в Австрия. Истинските причини са вътрешнополитически, в Австрия антимиграционните настроения са големи. За обикновения гражданин приемането ни може да бъде извъртяно, че ще дойдат още българи и румънци. Това няма да се промени в скоро време, там изборите са чак догодина есента", уточни Гунев защо няма единодушие в европейската страна за влизането на България в Шенген.
Очакванията му са да се премине към двустепенно приемане в Шенген, тъй като по въздух няма опасност за навлизане на нелегални мигранти.
"В момента Шенген практически не работи. Близо 12 страни в последните две седмици са вдигнали граничния контрол. Между България и Австрия всички граници работят. В Европа моментът е труден, за първи път виждаме това разпадане на Шенген по наземните граници", разкри Филип Гунев.
Бившият зам.-министър на вътрешните работи коментира и посещението на Лаура Кьовеши у нас. Той подчерта, че страната ни е важна за европрокуратурата, която може да се докаже в работата си именно в България, тъй като у нас няма доверие в правоприлагащите органи.
"България е страната с най-много сигнали за нередности заради недоверие към институциите. Затова сигналите към ОЛАФ и европейската прокуратура са много. България е добро място да се изявят", смята Филип Гунев.
Защо се увеличават пречките пред влизането на България в Шенген и трябва ли страната ни да бъде по-агресивна в искането си? Защо не успява да заработи европейската прокуратура в нашата страна? Кога Кьовеши ще има офис в България? Защо европейският прокурор не се срещна с Борислав Сарафов?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.