IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България няма план Б, ако през декември не бъде приета в Шенген

Присъединяването на България и Румъния ще увеличи нивото на колективна сигурност, заяви зам.-председателят на ЕК Маргиритис Схинас

17:53 | 09.10.23 г. 3
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

България и Румъния очакват през декември да има положителна новина във връзка с присъединяването на двете държави към Шенгенското пространство. Това стана ясно сред среща в резиденция „Евксиноград“ край Варна, домакин на която беше българският премиер Николай Денков. В нея участваха премиерите на Румъния Йон-Марчел Чолаку и на Гърция Кириакос Мицотакис, зам.-председателят на ЕК Маргиритис Схинас и еврокомисарят по транспорта Адина Валян.

Министър-председателят Николай Денков подчерта, че България няма план Б, ако през декември не бъдем приети в Шенген, и изрази увереност, че в края на годината ще има положителна развръзка по този въпрос, пише БНР.

Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство е основен приоритет и за двете страни, които от години изпълняват всички технически критерии за членство. Това за пореден път беше признато и от Маргаритис Схинас.

„Присъединяването на България и Румъния към Шенген ще увеличи нивото на нашата колективна сигурност. Това означава по-добър контрол по външните граници, вместо да се концентрират ресурсите по вътрешните граници. Двете държави са постигнали значителен напредък по отношение на миграционния натиск, но също така са тествани и веригите на доставки в Европа. Затова се надявам, даже съм убеден, че до края на годината ще можем да вземем положително решение за Шенген и всички работим активно за постигане на тази цел“, заяви Схинас, цитиран от пресцентъра на Министерския съвет.

Основният извод от тристранната среща е, че България, Гърция и Румъния ще работят заедно за засилване на регионалната свързаност във всичките ѝ форми и ще продължат да развиват своето сътрудничество за гарантиране на регионалната и евроатлантическа сигурност в Югоизточна Европа.

Развитието на транспортната, енергийната и дигиталната свързаност между трите държави беше в основата на разговорите. „Тези проблеми днес имат изключително важен надрегионален аспект, свързан със събитията в Украйна, а от няколко дни – и в Израел. Европа повече не може да си позволи да бъде разединена и да е зависима от външни фактори“, заяви домакинът на срещата Денков.

Тримата министър-председатели приеха обща декларация. Предстои подготовката на меморандум, в който ще бъдат записани основните точки, по чието развитие ще се работи. Меморандумът ще бъде последван от договор между трите държави, с който ще бъдат формулирани конкретните ангажименти по реализацията на проектите за регионална свързаност.

По думите на Денков част от задачите са сравнително краткосрочни, като например пътищата за пренасяне на зърно от Украйна към Средиземно море и от там към Африка. „Изпълнението на други ще изисква години, тъй като става дума за много сериозни инвестиционни проекти. За да имаме резултат след няколко години обаче, трябва да започнем работа буквално от днес“, каза българският министър-председател.

Тема на разговорите днес са били още сътрудничеството в рамките на НАТО, както и развитието на проекта за петролопровод между България и Гърция. „Искаме да превърнем региона в център на международна свързаност и пренос на зелена енергия. А това изисква развитие на електропреносните мрежи на страните ни“, посочи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.

Той приветства инициативата на Европейския съюз за нов железопътен коридор от Балтийско към Черно до Егейско море. „Това е доказателство, че нашите страни могат да си сътрудничат в рамките на такива големи инфраструктурни проекти и да оползотворят повече европейски ресурси за проекти, които се отнасят до целия регион“, подчерта той.

Върху ползата от регионалната свързаност за гражданите на трите държави наблегна румънският премиер Йон-Марчел Чолаку: „Това ще доведе до по-добри услуги, по-добри цени за хората и не на последно място, южният коридор ще помогне за възстановяването на Украйна.“ Румънският гост подчерта необходимостта от нов мост над Дунав между Гюргево и Русе, както и от увеличаване на капацитета за корабоплаване по Дунав.

Еврокомисарят по транспорт Адина-Йоана Вълян обеща подкрепата на ЕС за развитие на транспортната инфраструктура в региона. „Европейският съюз има средства чрез различни инфраструктурни проекти. Искрено бих се радвала да видя трите столици свързани с високоскоростна железопътна линия и сме тук, за да ви помогнем и подкрепим за такова бъдеще“, каза Вълян.

Правителствените ръководители на България, Гърция и Румъния са единодушни за стратегическото значение на Черно море по отношение на евроатлантическата сигурност в региона, особено на фона на войната в Украйна. Те се обединиха около необходимостта от развитието на тази сигурност в рамките на НАТО.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:53 | 09.10.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 1 година
До: alex8712 колегите на север нямат намагнитени гангстери за некоалиционни партньори... тук трябва да се съобразяваш с истинските шефове!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
alex8712
преди 1 година
''Министър-председателят Николай Денков подчерта, че България няма план Б'' - плашещо и срамно е подобно твърдение да дойде от висш държавник. Съседите на север от Дунав не само че имат План Б, ами и го задействаха - закана на Австрия пред съда на ЕС, блокаж на австрийците на общи мероприятия в НАТО...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
andy
преди 1 година
Секретарката на Шиши пак е говорила нещо неразбираемо. Много я бие шефа по главата и съвсем ще я повреди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още