„Германският консерватизъм вече е играл ролята на стреме на фашизма“, изтъква Янин Вислер, ръководител на партията на левицата, след вота. „Тогава също започва в Тюрингия“, добавя тя. „Вместо да се поучи от това, ХДС тръгва по път, който е опасен като огън“.
Лидерите на ХДС в Тюрингия отричат, че гласуването за намаляване на данъците означава, че защитната стена се разпада. Те казват, че не е имало сътрудничество с AfD преди вота (въпреки че членовете на AfD казват, че е имало дискусии между законодателите).
„Не мога да вземам добри, важни решения за държавата, които осигуряват облекчение за домакинствата и икономиката, зависими от факта, че неправилните хора могат да се съгласят“, посочва Марио Фойгт, ръководител на ХДС в Тюрингия след гласуването.
Фридрих Мерц, националният лидер на ХДС, изпрати смесени сигнали относно защитната стена - или поне какво точно означава защитната стена. Мерц казва, че ХДС няма да формира коалиции с AfD, но не беше толкова ясен дали ХДС ще работи с партията по други начини.
В телевизионно интервю през лятото той като че ли намекна, че работата с AfD на местно ниво е почти неизбежна.
„Ние, разбира се, сме длъжни да приемем демократични избори“, заяви Мерц. „И ако там бъде избран областен администратор, кмет, който принадлежи към AfD, естествено е да търсите начини след това да продължите да работите в този град“.
След последвалия шум Мерц се отказа от коментара. „Няма да има сътрудничество между ХДС и AfD на общинско ниво“, написа той в X.
След гласуването в Тюрингия Мерц застана до ръководството на ХДС в провинцията. „Ние не се подчиняваме на това кой е съгласен, а на това, което смятаме за правилно по въпроса“, обяви той.
Но някои членове на неговата партия не виждат нещата по този начин. Даниел Гюнтер, премиерът от ХДС на северната провинция Шлезвиг-Холщайн, остро разкритикува съпартийците си в Тюрингия. „Като консерватор, трябва да мога да кажа ясно и просто изречението: „Аз не образувам мнозинство с екстремисти“, обяви Гюнтер.
Това не е първият път, когато Тюрингия е в центъра на спорове относно защитната стена. През 2020 г. малко известен политик от Свободната демократическа партия, Томас Кемерих, беше избран за премиер на провинция с подкрепата на ХДС и AfD. Тогавашният канцлер Ангела Меркел нарече вота "непростим".
Впоследствие Кемерих подаде оставка, както и тогавашният ръководител на фракцията на ХДС в Тюрингия. Но като се има предвид голямото присъствие на AfD в местния парламент, въпросът изплува отново.
Проблемът далеч не се ограничава само в Германия. Основните партии са под нарастващ натиск поради възхода на радикалната десница в цяла Европа.
Във Франция партии от целия политически спектър сформираха cordon sanitaire или санитарен кордон срещу Марин льо Пен, лидер на крайнодесните Национално обединение. Но тъй като партията ѝ сега е най-голямата опозиционна група в Националното събрание, долната камара на френския парламент, кордонът става все по-труден за поддържане.
В Европейския парламент, където е издигнат подобен кордон, дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) открито ухажва европейските консерватори и реформисти, дом на полската националистическа партия "Право и справедливост" и крайнодесните "Братя италианци" на италианския премиер Джорджа Мелони.
В Тюрингия залозите са още по-големи, тъй като местният клон на AfD включва някои от най-крайните членове на партията. Разузнавателните органи на държавно ниво, натоварени с наблюдението на антиконституционни групи, характеризират местния клон на партията като екстремистки.
Лидерът на AfD в Тюрингия е Бьорн Хьоке, който трябва да бъде изправен пред съда за използване на забранена нацистка реторика. (През 2021 г. той завърши реч с фразата „ Alles für Deutschland! ” или „ Всичко за Германия! ” – лозунг, използван от нацистите.)
След гласуването на данъка върху имотите в Тюрингия Хьоке изглежцаше доволен, твърдейки, че AfD е помогнала за въвеждането на прагматична политика.
„Денят е просто добър за Тюрингия“, изтъква той.
преди 1 година Колкото по бързо изритат зелените *** навсякъде из Европа, толково повече са шансовете да се избегне разрухата дето ни докараха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: pinoccioАбе, верно си Пинокио, изобщо осмисли ли глупостите, които си написал или просто ги копи-пейстна от файлчето с опорките??! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Германия е под същия натиск както по време на Ваймарската република. Без да е задължена откъм репарации тя е с орязани територии - Източна Прусия, Судетите и Елзас, без право на армия, без достъп до суровини заради диктата на САЩ, без възможност да провежда собствена икономическа и финансова политика поради същата причина. Колко му е да дойде някой художник с творческо мислене и въображение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година КО СТАА БЕ, НЕ ЩАТ ЛИ МИЛИОНИ НИГЕРИ ТИЯ ГЕРМАНЦИ? Пък аз си мислех, че сте ги дресирали по-добре? отговор Сигнализирай за неуместен коментар