Европейската комисия се готви да препоръча началото на преговори за членство с Украйна, предлагайки на Киев подкрепа в опита да гарантира, че съюзниците продължават да осигуряват военна и финансова подкрепа.
ЕК се очаква да препоръча започването на дългогодишния процес по приемане следващия месец – за това съобщават хора, запознати с въпроса, пред Bloomberg. Но Брюксел може да настоява за напредък в някои приоритетни области, включително корупция, посочиха още източниците, пожелали анонимност.
След като комисията направи своята препоръка, европейските лидери ще трябва да я подпишат, което най-вероятно ще стане на срещата на върха през декември. След това Украйна ще започне дългата процедура за изпълнение на реформи и съответствие с европейското законодателство в над 30 области, включително върховенство на закона и икономика.
За Европейския съюз членството на Украйна се оформя като ключов тест за капацитета на блока да приема нови страни и да адаптира процеса си по взимане на решения. Продължаващата война в Украйна – както и по-ранните заявления за членство на някои други страни, най-вече от Западните Балкани – също усложнява дебата.
Членки и кандидатки за членство в ЕС. Графика: Bloomberg LP
Всичко това става в ключов момент, когато Брюксел иска да гарантира, че източноевропейските държави остават в орбитата на влияние на Брюксел, а не на Русия или Китай.
В началото на следващия месец в Гранада, Испания, европейските лидери ще обсъдят разширяването и как да се подготвят за нови членове, включително Западните Балкани и Молдова. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС трябва да цели интеграция, докато в същото време отваря вратите си към нови кандидати, „за да ни даде геополитическата тежест и капацитет да действаме“.
Фон дер Лайен настоя, че процесът по присъединяване се основава на заслуги, но Брюксел вече е видял „големите крачки, които Украйна вече направи, откакто ѝ дадохме статут на кандидат“, през юни миналата година.
Невъзможността да се препоръча начало на преговорите за членство би било политически несъстоятелно, посочват източниците, заради трудностите, пред които е изправена Украйна.
Говорител на ЕК е отказал коментар за Bloomberg по отношение на препоръката.
Евентуалното начало на преговорите ще подсили позициите на украинския президент Володимир Зеленски и украинската контраофанзива срещу Русия, която напредва с бавен темп.
Препоръките на комисията ще бъдат обсъдени от държавите членки през декември, когато европейските лидери може да дадат благословията си за започването на присъединителните преговори с Киев, въпреки че тепърва предстои да се види каква ще е позицията на държави като Унгария, посочват още източниците.
За да започне процесът по присъединяване, Украйна трябва да постигне напредък по реформите. Комисията заяви на държавите членки по-рано през седмицата, че напредъкът зависи от някои реформи като промени в Конституционния съд, като още е необходимо и по отношение на борбата с корупцията и прането на пари, защитата на малцинствата и намаляване на влиянието на олигарсите.
Страната е завършила реформи на управлението на съдебните структури и медийния сектор.
Давид Арахамия, ръководителят на партията на Зеленски, заяви в „Телеграм“ по-рано в четвъртък, че парламентът вече е приел 99,9% от исканията на ЕС за започване на преговори и в момента се водят разговори за въвеждане на закон, който да налага по-строг контрол върху дейността на политиците, което също е сред исканията на Брюксел. По думите му се водят „много дискусии“ върху закона, но той е сигурен, че различията ще са изгладени и текстът ще бъде приет на второ четене след няколко седмица.
преди 1 година Русия срещу НАТО, имайте малко милост! Няма да изкара и месец Русийката.... Единствения и коз е ядреното оръжие и заради него я превземат отвътре... Таз година пенсионния фонд и всичките резерви, догодина започва печатната кампания и свободното падане... Газ, дърва, диаманти, минна индустрия и всичко друго дето се копа е в упадък. Остана един сериозен приход петрола и там инвестициите ги няма та след 4-5 години и многократни "доброволни" свивания на добива може и вносител да станат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007 пак врачуваш, тъъъп? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Украйна с помощта на Запада ще се възстанови и развие ( както всички държави след война ) , а пPocийката ще си бъде все така в отпадните води ! Ама те мужиците са свикнали на глад и мизерия , откакто съществуват са все в криза , и все в акита ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Каква съдба са замислили стратезите зад океана за ЕС прозира от факта, че американските кукловоди насърчават мъпетите си от ЕК да работят за приемането на воюваща страна в съюза, но забраниха в структурите на НАТО, където САЩ държат всички лостове, изобщо да се коментира евентуалното членство на украйна в блока. Без оглед на факта, че НАТО е много по-въвлечен в реалните бойни действия в украйна, отколкото ЕС във всичко останало. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година *Европейската комисия се готви да препоръча началото на преговори за членство с Украйна,* - Всеки край има своето начало. Чудесно начало на края на ЕС е приготовлението за приемането в съюза на държава, воюваща с Русия, а най-бързият път към края на ЕС е пълноправното приемане на такава държава и поемането на ангажимента по воденето на тази война вече от името на съюза. Но по-добре ужасен край, отколкото ужас без край. С такава комисия, този съюз при всички случаи е обречен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: khao Чета ви е се пръскам от смях! :-)))) Страшни клоуни и смешници! :-)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година а след разпада на Русия, въжето за Лукашенко и едно десетилетие... ще дойде и Беларус в ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар