IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Могъщите блокове поставят многостранния геополитически модел в задънена улица

И ако новото столетие беше посрещнато с надежди за световен мир и съвместно решаване на предизвикателствата пред човечеството, то тази надежда отдавна изглежда като илюзия

16:23 | 14.09.23 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Mustafa Kamaci/Anadolu Agency via Getty Images
Снимка: Mustafa Kamaci/Anadolu Agency via Getty Images

Една геополитическа тенденция се откроява все по-отчетливо през последните години: многостранният подход е в задънена улица и светът се управлява от могъщи блокове. И ако началото на новото столетие беше посрещнато с много надежди за световен мир и съвместно решаване на предизвикателствата пред човечеството, то тази надежда отдавна изглежда като илюзия, пише в Николай Станоев в материал за БТА.

Прословутата прогноза от 90-те години на американския политолог от японски произход Франсис Фукуяма за "края на историята" отдавна вече не е актуална, а очакванията, че Русия на новия, млад президент Владимир Путин едва ли не ще стане част от Запада от сегашна перспектива изглеждат повече от абсурдно.

Китай, който бе подценяван и възприеман от мнозина просто като "Работилницата на света", все по-открито предявява своите геополитически амбиции. В резултат страната вече е възприемана от мнозина западни лидери като основното предизвикателство, особено в по-дългосрочен план, въпреки инвазията на Русия в Украйна.

Едва ли е спорно да се каже, че в наши дни Организацията на обединените нации (ООН) изглежда парализирана, отбелязва списание Foreign Policy. Когато има Съвет за сигурност, който дава на руския президент Владимир Путин право на вето, има проблем. Добавете факта, че Китай и Съединените щати са съгласни по много малко неща, и е налице отчайваща ситуация – дори преди да обмислите как да реформирате институция, която бе родена в различна епоха – преди 78 години, от пепелищата на Втората световна война, когато Глобалният юг се занимаваше с проблема с глада, а не със смартфони или чиста енергия, коментира авторитетното американско издание.

Други внушителни, поне на теория, институции, родени в онази следвоенна епоха, изглеждат по подобен начин недосегаеми: Световната банка (СБ) винаги е имала президент, номиниран от Съединените щати, а Международният валутен фонд (МВФ) – управляващ директор от Европа. При това положение не бива да се учудваме, когато страни като Китай, Индия, Индонезия и Нигерия, чието влияние нараства, потърсят други форуми, които да дават гласност на тяхното влияние, коментира Foreign Policy.

Месец септември, който бележи началото на сезона на политическите срещи на високо равнище – било то годишната сесия на Общото събрание на ООН или други многостранни форуми – вероятно ще покаже нагледно, че официалните международни институции са блокирани и реалните политическите решения се вземат другаде. А мултилатерализмът е просто илюзия.

Съветникът на президента на САЩ Джо Байдън по въпросите националната сигурност Джейк Съливан нарече наскоро Г-7 – групата на седемте развити западни демокрации (Съединените щати, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Канада и Япония) "управителния съвет на свободния свят". Той посочи способността на елитния клуб да осъди официално Русия за нахлуването й в Украйна и успеха му в сближаването на Япония и Южна Корея, отбелязва списанието.

Нито едно от тези развития няма да се хареса в Пекин и Москва. Американското издание отчита засилването на връзките между двете големи източни сили и предупреждава за възможно по-нататъшно укрепване на тяхното партньорство в случай на шоково развитие, например китайска инвазия в Тайван.

Не бива да се забравя и останалата част от света. Foreign Policy отчита тенденция на възход на т. нар. минилатерализъм – обединения на малки групи от държави, особено от Глобалния юг, преследващи своите цели на международната сцена.

Най-очевидният важен съюз е този, който мнозина бяха отписали само преди няколко години: НАТО, коментира Foreign Policy. Алиансът се завърна с гръм и трясък, особено след началото на войната на Русия в Украйна, но ще бъде изправен пред продължително предизвикателство от страна на Москва, но и на Пекин, в случай че продължи да хвърля поглед по-далеч на изток.

Разбира се, може да бъдат откроени и други клубове, по-конкретно Г-20 и БРИКС.

Индия изпълнява с голям ентусиазъм ролята си на ротационен председател тази година на групата на двайсетте големи икономики.

Друга тема е, че Г-20 включва както големите западни сили, така също Китай и Русия, както и набиращи сила държави от Глобалния юг. Това пролича особено ясно в заключителната декларация на срещата на върха на групата в Делхи през уикенда, която бе резултат от компромис и не осъди пряко руската инвазия в Украйна.

Групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) най-общо казано обединява незападни големи икономики. На срещата си на върха миналия месец в южноафриканския град Йоханесбург тя прие нови членове, но остава в търсене на организационни принципи и по-осезаеми резултати.

Засега светът изглежда далеч от това да се обедини, за да се справи с глобални проблеми като глада, пандемиите или климатичната криза, констатира Foreign Policy. Американското списание изразява несъгласие с бившия британски премиер Гордън Браун, който заяви наскоро, че Съединените щати трябва отново да се ангажират с ООН, Световната банка и МВФ – институциите, които те създадоха, но впоследствие изоставиха. Тогава Китай няма да има друг избор, освен да приеме това положение, за да не излезе наяве, че не е искрен в своите контакти с държави от целия свят и помощта, която им предоставя. Проблемът е много по-сложен, аргументира се Foreign Policy.

Всъщност това блоково разделение не е нещо ново. И никога не е водило до нищо добро. За справка: само през миналия век подобна конфигурация на силите води до два глобални катаклизъма. Първата световна война е била предшествана от разделението между Антантата и Централните сили и пълно господство на "правото" на силата. А преди Втората световна война международните институции, създадени след Първата, само 20 години по-рано, за да не допуснат нейното повторение, на практика спират да функционират.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:23 | 14.09.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 2
Tikva007
преди 1 година
До: Скъсана_Ушанка: Никой, никога и никъде в историята не разглежда съветско-финската война като фрагмент от ВСВ. Това ей-така, като жест от един даскал към една *** улличница с мания за място сред успелите. В интернет. Сега, кАжи баба тенкю.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 година
До: zelka00: Интересно, защо Франция и Великобританий не обявяват война и на СССР, след като обявяват война на Германия заради нахлуването в Полша? И защо СССР не воюва с никого от 1939 до 1941 г., през което време Франция и Великобритания са пребити при Дюнкерк. Но още по-необяснимо е, защо злодеят-съдружник на Хитлер, според вас с гаджето ти - Сталин, е съюзник на пребитите от Германия Франция и Великобритания? Тя историята не е като онази работа - сваляй гаащитте и се дуупи към шефа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 6
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
До: Tikva007 Митьо, тлъстугер самотен, ВСВ започва с нападението на Хитлеристка Германия и Сесесере на Полша. Хитлер и Сталин започват ВСВ ЗАЕДНО. Неук копейник лузър. А преди това ссср нападна Финландия и се настани в земите на сегашните балтийски републики. Всички копейки сте такива - неуки наглеци и най-вече лузъри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007 ... бъди точен политкомисарче лъжливо !! когато шшшшибаният ссср и Германия нападат Полша !! а не Германия напада Полша ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 година
До: evlogi: Евстати, глупче неуко, втората* започва още през 1939 г., когато Германия напада Полша, а Франция и Великобритания обявяват война на Германия. Когато СССР е нападнат и влиза във войната, вече 2 години цяло Европа е в пламъци. Няма да мирясаш, докато не отнемеш от ушшанката титлата *умник на чата*.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
evlogi
преди 1 година
До: Tikva007 Особено втората.И остъй другото ми, Съветския съюз настояваше да воюва, пък западът му пращаше оръжия, муниции, техника и продоволствие.*** безродниците.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
Хубав финал, особено аналогиите с Първата и Втората световни войни - и двете заченати и предизвикани от същия този Запад, който все не може да си раздели и подреди света като кротка ферма, която да управлява и дои както на него му е кеф.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още