IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Опозиционер на династията Бонго е назначен за преходен премиер на Габон

Раймон Ндонг Сима е бил премиер и при сваления президент, но след това два пъти се е кандидатирал за президент като част от опозицията

22:13 | 07.09.23 г.
Автор - снимка
Създател
Привърженици на военната хунта ликуват по време на встъпването в длъжност на генерал Брис Олигуи Нгуема като временен президент. Снимка: EPA/CHRIST DARCEL
Привърженици на военната хунта ликуват по време на встъпването в длъжност на генерал Брис Олигуи Нгуема като временен президент. Снимка: EPA/CHRIST DARCEL

Дошлата на власт с преврат през миналата седмица военна хунта в Габон назначи бившия опозиционен водач Раймон Ндонг Сима за министър-председател на преходното правителство, предаде Ройтерс.

Новината беше обявена днес с указ, прочетен от военните по държавната телевизия.

Сима, 68-годишен икономист, беше изявен критик на президента Али Бонго, когото офицери от армията свалиха на 30 август. От 2012 до 2014 г. Сима беше премиер при управлението на Бонго, но впоследствие подаде оставка и се кандидатира на президентските избори през 2016 г. и още веднъж като част от опозиционна коалиция на тазгодишните избори.

Али Бонго, който управлява Габон от 2009 г., наследи на поста баща си Омар Бонго, който беше начело на богатата на петрол централноафриканска страна в продължение на 42 години. Династичното управление на семейство Бонго предизвика недоволството на широки слоеве от населението, а основното обвинение към него е, че националното богатство в страната е съсредоточено в ръцете на малка група хора, без народът да има достъп до него.

Превратът беше посрещнат със сцени на радост в столицата Либървил, след което хунтата бързо взе мерки да затвърди властта си и в понеделник като временен президент на Габон в длъжност встъпи генерал Брис Олиги Нгема. Той обеща икономически реформи и обяви, че ще организира свободни и честни избори, но не каза кога.

Вчера в Либървил с Нгема се срещна специалният представител на ООН за Централна Африка Абду Абари, който му каза, че Обединените нации ще помогнат на Габон с оглед на поемането от африканската страна по нов път.

"Веднага щом се запознаем с пътната карта, сроковете и щом бъде назначено правителство, нашите агенции ще осъществят съответните контакти и ще продължат да подкрепят Габон", каза Абари след срещата в коментар, излъчен по телевизия "Габон 24".

Превратът в Габон беше осмият в Западна и Централна Африка за последните три години, макар че той се разви по доста по-различен начин в сравнение с най-скорошния, този в Нигер. Тук нямаше изблик на антифренски и проруски настроения, а генералите, които взеха властта, изглеждат по-отворени към диалог с международните партньори, отколкото хунтата в Ниамей, отбелязва Ройтерс.

В понеделник централноафриканският регионален блок Икономическата общност на централноафриканските държави (ЕКОЦАС) замрази членството на Габон и изпрати президента на Централноафриканската република Фостен-Арканж Туадера като свой представител, за да се срещне с Нгема.

Туадера каза пред репортери, че е разговарял с Али Бонго с позволението на Нгема. Той не разкри подробности за условията, при които е държан Бонго, и за намеренията му, а единствено каза, че срещата е била ползотворна.

Бонго е под домашен арест от преврата, но вчера хунтата обяви, че е свободен да замине в чужбина за медицински прегледи, ако желае.

Междувременно стана ясно, че Пентагонът прехвърля "от съображения за сигурност" част от военните си сили и техника в Нигер на други места в африканската държава. САЩ ще изтеглят малък брой военнослужещи, натоварени с по-второстепенни задължения, съобщава Ройтерс, като се позовава на американски официални представители.

Пожелалите анонимност източници на Ройтерс не са пожелали да коментират колко точно военнослужещи ще отпътуват и колко ще бъдат предислоцирани на друго място в Нигер от военновъздушна база 101 на САЩ в столицата Ниамей и военновъздушна база 201 в Агадес.

Допреди прехвърлянето в западноафриканската страна имаше 1100 американски военни. Това е първата голяма предислокация на сили на САЩ след преврата в Нигер през юли, отбелязва Ройтерс.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:59 | 07.09.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още