IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пучдемон - потенциалният кукловод след изборите в Испания

Нито един блок отляво или отдясно не спечели достатъчно места, за да сформира мнозинство в парламента

17:23 | 24.07.23 г.
Снимка: David Ramos/Getty Images
Снимка: David Ramos/Getty Images

Лидерът на каталунците, борещи се за независимост, който се укрива от испанското правосъдие, може би държи ключа към преодоляването на политическата безизходица след парламентарните избори в неделя, пише Ройтерс.

Бившият ръководител на каталунското регионално правителство Карлес Пучдемон, който живее в самоналожено изгнание в Белгия, откакто пое ръководството на неуспешния опит за отделянето на Каталуния от Испания през 2017 г., неочаквано се оказва потенциалният кукловод, след като нито един блок отляво или отдясно не спечели достатъчно места, за да сформира мнозинство.

Един изход от лабиринта би бил социалистическият премиер Педро Санчес да си осигури глас в подкрепа или поне „въздържал се“ при парламентарен вот за съставяне на правителство от партията „Заедно за Каталуния“ на Пучдемон в замяна на допълнителни отстъпки по отношение на независимостта.

Дясноцентристката Народна партия (НП) и крайнодясната Vox спечелиха най-много места в парламента с общо 169 - по-малко от 176-те места, необходими за мнозинство и противопоставящи се на прогнозите на социологическите проучвания.

Управляващата Социалистическа партия (PSOE) и крайнолявата Sumar спечелиха 153, но имат повече възможности за преговори за подкрепа от малки баски и каталунски сепаратистки партии, както направиха след изборите през 2019 г.

Санчес може да спечели лявата сепаратистка партия „Реубликанска левица за Каталуния“ (ERC), вероятно ще се нуждае и от подкрепата на по-твърдолинейната „Заедно за Каталуния“, която не е подкрепяла Санчес през последните четири години.

Генералният секретар на „Заедно за Каталуния“ Жорди Турул каза в понеделник, че ще използва „прозореца от възможности“, създаден от безизходицата на изборите, за да постигне независимост на Каталуния.

„Държавата знае, че ако иска да преговаря с нас, има два въпроса, които са фундаментални и пораждат консенсус в Каталуния, а именно амнистия и самоопределение“, каза той в интервю за местната радиостанция RAC 1.

Турул беше сред деветте каталунски хвърлени в затвора сепаратистки лидери, помилвани от Санчес през 2021 г. за ролята им в опита за обявяване на независимост през 2017 г. Много други обаче все още са изправени пред съда, а основният е Пучдемон.

Пучдемон, който все още има значително влияние в „Заедно за Каталуния“, каза в средата на юли, че партията няма да подкрепи Санчес, защото е ненадежден. Рано в понеделник той написа в Twitter, че „Заедно за Каталуния“ е партия, която държи на думата си.

Пучдемон беше лишен от имунитета, който имаше като член на Европейския парламент, по-рано този месец, проправяйки пътя за екстрадицията му, както испанските власти поискаха през последните шест години.

Каталунците вероятно ще играят твърдо във всякакви преговори, след като изборите показаха, че сближаването с Мадрид не е работило в тяхна полза, казва Жоан Ескулис, писател и анализатор на каталунската политика.

„Движението за независимост продължава да губи гласове“, казва Ескулис. „Единственото нещо, което ги държи в заглавията в момента, е фактът, че комбинацията от места означава, че решението на „Заедно за Каталуния“ и Пучдемон... държи ключа към формирането на правителството“.

ERC и „Заедно за Каталуния“, двете основни каталунски сепаратистки партии, загубиха 550 хил. гласа на изборите в неделя в сравнение с тези през 2019 г., докато социалистите спечелиха 418 хил. гласа и са партията с най-много гласове в региона, спечелвайки седем места за тяхна сметка.

Трудна ситуация

Въпреки това, след като спечели най-много места, Народната партия ще получи първия шанс да събере достатъчно гласове в парламента, за да спечели гласуване за правителствео. Нейният съюз с крайнодясната Vox и твърдата позиция по отношение на сепаратизма обаче ще затруднят получаването на подкрепа от която и да е друга фракция.

„Ситуацията е много трудна за разрешаване“, казва представител на Vox пред Ройтерс.

Ако нито един от блоковете не успее да събере достатъчно парламентарна подкрепа за съставяне на правителство, възможен резултат са втори избори.

Преди изборите Народната партия изглеждаше готова да сключи съюз с Vox, за да управлява - резултат, който щеше да вкара твърдолинейни националисти в правителството за първи път от края на диктатурата на Франко и връщането на Испания към демокрацията през 70-те години.

Социалистите обаче се представиха по-добре, отколкото прогнозираха проучванията. Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо въпреки това обяви победа и призова другите партии да не блокират опита му за съставяне на правителство в името на стабилността в Испания.

Сепаратистки искания

Местата на баските партии също вероятно ще влязат в игра.

„След изборите имаме много, много трудна парламентарна аритметика, но изглежда, че нашите гласове отново ще бъдат решаващи“, каза Анионик Ортузар, лидер на умерената националистическа баска партия PNV, която си осигури пет места в долната камара.

Арналдо Отеги, ръководителят на баската сепаратистка партия EH Bildu, каза, че определено няма да подкрепи Народната партия и Vox за съставяне на правителство. Отеги не споменава вероятността да подкрепи лява коалиция.

Малките маржове означават, че дори едно място, получено от други регионални групи – от Канарските острови, северозападна Галисия и североизточна Навара – може да се окаже решаващо.

Законът не определя краен срок за процеса, но ако никой кандидат не осигури мнозинство в рамките на два месеца след първото гласуване за министър-председател, трябва да се проведат нови избори.

Испанските акции поевтиняха, а цените на държавните облигации се понижиха в началото на търговията в понеделник на фона на перспективата за продължителна безизходица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:23 | 24.07.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още