Гърция не трябва да бъде обременявана със задачата да управлява миграцията към Европейския съюз или да бъде обвинявана, че не спасява хора в морето, заяви премиерът Кириакос Мицотакис един месец след корабокрушение с много жертви край бреговете на Гърция, предава Ройтерс.
Гръцката брегова охрана спаси 104 души, но стотици мигранти се удавиха, след като препълнено корабче се преобърна и потъна в международни води край Пилос на 14 юни, едно от най-смъртоносните корабокрушения в Европа през последните години.
Причините за инцидента още се разследват. Оцелели заявиха, че корабчето се е преобърнало след катастрофален опит за изтегляне от гръцката брегова охрана, което Гърция отрича.
Мицотакис, който спечели изборите на 25 юни, заяви в понеделник, че страната му се намира на външната граница на „много опасен“ средиземноморски кръстопът – маршрут, който мигранти и бежанци използват все по-често за влизане в ЕС.
Според него неотдавнашното споразумение в съюза за миграцията е положителна стъпка, но не е единственото решение на проблема, който определи като „фундаментално европейски“ и допълни, че ЕС трябва да работи усилено за намиране на обхватно решение.
„Много е несправедливо страни като Гърция… да бъдат обременявани със задачата да управляват този проблем или да бъдат обвинявани, че не спасяват хора в морето, когато нашата брегова охрана прави това всеки ден“, заяви Мицотакис от Рига след среща с латвийския си колега.
„Трябва да хвърляме вината конкретно върху трафикантите и тези, които ги подпомагат. Те са единствените, които в крайна сметка са отговорни за всяка трагедия в Средиземно море“, допълни той.
Гърция е един от основните маршрути към ЕС за бежанци и мигранти от Близкия изток, Азия и Африка. Близо 1 млн. бежанци и мигранти са преминали в Турция от гръцките острови през 2015 г., но притокът намаля значително след споразумението между ЕС и Турция през март 2016 г.
Очаква се Мицотакис да се срещне с турския президент Реджеп Ердоган в кулоарите на срещата на върха на НАТО тази седмица.