Той е категоричен, че ако се направят промени в данъчната система, това ще доведе до "нарушаване на дългосрочната перспектива на стабилност на българския фиск".
„Парламентът ще направи всичко възможно да сведе бюджетния дефицит до минимум. Дали ще бъде под 3 на сто, или малко над 3 процента не знам, но ми се струва, че точно така ще се получи. Това не значи, че ще има стабилно правителство, но е възможно да има кабинет. Единственият вариант да има правителство е с гласовете на ГЕРБ, на ДПС, на отцепили се гласуващи по съвест от БСП и от „Възраждане““, предположи Красен Станчев и отбеляза, че това ще осигури може би стабилност до местните избори.
Доверието на международните партньори в България ерозира и няма да можем да разчитаме на "съчувствие за преработване на Плана за възстановяване и устойчивост", а чуждестранните инвестиции няма бързо да се възстановят на прилични нива. Според него никой не може да влезе в положението на страна, която не дава нормални аргументи за промени в Плана за възстановяване и устойчивост.
Той напомни, че инвестициите зависят от перспективата да има възвращаемост, да се мисли в малко по-далечен план, но смята, че този парламент не може да я осигури. „Основният риск в икономиката отдавна е държавният сектор, включително правораздаването и бюджета, публичните финанси“, посочи доц. Станчев и потвърди, че бюджетът е заложник на политическата криза.
Той подчерта, че засега "бордът функционира много добре, има достатъчно резерви". „Може да има известни промени в кредитирането, вероятно някои лихвени проценти ще отидат нагоре, но спад не очаквам. Не вярвам да има значително влошаване на необслужваните кредити, заяви икономистът, но условието е да бъде приет законът за т. нар. личен фалит. "Тогава това, което ще се случи, е, че стари кредити ще бъдат прехвърлени на индивиди, които в крайна сметка ще увеличат броя на необслужваните кредити. От този закон няма абсолютно никакъв смисъл в момента, но всички са толкова популистки настроени в парламента, че нищо чудно да го прокарат“, заяви той.
Що се отнася до събитията около главния прокурор, той е на мнение, че типът държавност, която имаме от 2009 година насам, няма перспектива и се саморазрушава. „В крайна сметка минаваме през някакъв оздравителен период, който може да се окаже положителен, очаква доц. Станчев. – Не виждам по-голямо падение на правораздавателните органи в цялата история на България, да не говорим, че това е доста рядко и в международно сравнително отношение“.
Как ще се отрази на България инвестиционният процес след войната в Украйна, когато кредитоспособността на страната ни започне да получава много въпросителни? Може ли да има деполитизация у нас при вземането на решения за подкрепа на Украйна?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.