Австрия ще блокира влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство, докато не види устойчиво намаление на търсещите убежище, коментира министърът на външните работи Александър Шаленберг в интервю, цитирано от Politico.
През миналата година търсещите убежище в Австрия са се утроили до около 110 хил, като в тази бройка не влизат бежанците от Украйна. Това е най-високият брой на човек от населението в ЕС. Затова и министърът очаква ясно и устойчиво намаление на бежанците, преди да даде зелена светлина на членството на двете държави в Шенген.
Шаленберг не уточнява времевата рамка за намаление на бежанците. Страната обаче продължава да отчита ръст на молбите за убежище - през януари броят им се увеличава с 60% на годишна база.
Външният министър на Австрия коментира още, че страната му е окуражена от плановете на ЕС за затягане на контрола по границите, но иска да види и реален прогрес. "Като страна в сърцето на Европа Австрия има голяма полза от Шенген и искаме да работи", допълва още той.
Основният проблем на Австрия всъщност е, че повечето страни по т.нар. Бакански път не регистрират бежанците като първата точка на влизане в ЕС. Това не позволява на Виена да върне обратно гражданите на трети страни, които търсят закрила, но не отговарят на изискванията.
През 2022 година бежанците в ЕС се увеличиха с 50% до 1 млн., като в тази бройка не влизат бежанците от Украйна.
Бежанската криза в общността започна още през 2015 година и тогава някои от страните от Шенген, сред които Австрия, Германия и Франция, за кратко върнаха граничния контрол, за да ограничат потока от мигранти.
България и Румъния от години се борят да влязат в Шенген и имат одобрението на почти всички членове в ЕС, Европейската комисия и Европейския парламент. При последното разглеждане на казуса членството им беше спънато от Нидерландия, която настоява за ясна съдебна реформа в България, и от Австрия. Страната ни се надява тази съпротива да бъде премахната през октомври.
Критици настояват двете страни да влязат в пространството, за да бъде подсилено единството на общността в граничния контрол.