Росен Желязков да бъде избран за председател на 49-ото Народно събрание, а ако парламентът работи повече от 3 месеца, е възможно да има ротация на базата на джентълменско споразумение между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. За това се договориха двете най-големи парламентарно представени политически формации след серията срещи за законодателната програма на 49-ия парламент.
Докато Росен Желязков е председател на Народното събрание, председателят на правната комисия ще е от групата на ПП-ДБ. Той ще бъде номиниран след обсъждане на ръководството на коалицията.
Ако се стигне до ротация, ще бъде сменен и председателят на правната комисия.
Двете най-големи парламентарно представени формации са изготвили общ списък със законопроекти, който ще предложат на останалите политически сили. Те касаят реформите по Плана за възстановяване и устойчивост, присъединяването на България към еврозоната и Шенген, законопроектите за промени в НПК, КПКОНПИ и защита от домашно насилие.
"Утре очакваме да има избран председател на Народното събрание, така че то да започне редовна работа. Ще бъде предложен списъкът със законопроекти като програма на тази сесия на парламента и ако той работи успешно, след три месеца ще има възможност за ротация на председателя на Народното събрание, така че заедно с председателя на Комисията по правни въпроси да работят в синхрон и да може да приемат останалите законопроекти", каза Николай Денков от ПП-ДБ, цитиран от БНТ.
Законодателната програма ще бъде представена и на останалите парламентарно представени политически сили в търсене на подкрепа, както и на конституционно мнозинство за съдебна реформа.
Преговори за правителство не са водени в рамките на работната група.
"Нашият отговор винаги е бил ясен и категоричен - на тази маса обсъждаме само законодателната ни програма, не обсъждаме съставянето на правителство. Нямаме такъв мандат, даден ни от националните ни органи, и сформирането на правителство е въпрос на разговори между лидери на партии, а не на работна група за законодателство", потвърди Денков.
Той посочи, че редовното правителство е отговорност на мандатоносителя и той трябва да реши как ще подходи. "Ние имаме решение на нашите национални съвети, че няма да подкрепим правителство с първия мандат. То не е променено. Ще го обсъдим отново, но не вярвам да има изменения в тази позиция. Въпросът е има ли друга работеща конструкция, която би могла да сработи. Днес е твърде рано да обсъждаме този въпрос", каза той.
Десислава Атанасова уточни, че тепърва предстоят лидерски разговори. Тя отново защити позицията на ГЕРБ-СДС, че без работещ кабинет не трябва да има бюджет.
"Ние сме убедени, че трябва да има редовно правителство, което да одобри свой бюджет и да провежда чрез този бюджет политиките, по които има съгласие за определен период от време", каза тя.