Възможностите за сформиране на правителство включват кабинет между първите две коалиции или експертно правителство, което ГЕРБ биха предложили. Това коментира политологът Милен Любенов в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.
Той смята, че Христо Иванов от коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" сякаш е по-склонен съм търсене на някакъв компромис, докато лидерите на „Продължаваме промяната” са по-радикално настроени, което според него може да бъде предпоставка и за някакъв тип разцепление.
„Вторият вариант с експертно правителство ми се струва по-вероятен – правителство от ГЕРБ, ДПС с някаква подкрепа от БСП или т.нар. хартиена коалиция“, посочи Любенов.
„Има такъв народ” доказаха, че са абсолютно непредсказуем играч и е рано да се каже какви очаквания може да имаме към партията. Ако сега прескочи 4-процентната бариера, ИТН ще се опита отново да артикулира темата за промяна на формата на държавно управление в посока президентска република, очаква политологът.
„Не изключвам и възможността да подкрепят експертно правителство, без да участват”, допълни гостът.
Той посочи, че ГЕРБ е победителят на изборите - партията печели втори по ред избори и то след като „Продължаваме промяната” и „Демократична България” се обединиха. „Тук символиката е много важна и чисто символично имаше значение коя от двете коалиции ще спечели“, обясни събеседникът. По негово мнение победата на ГЕРБ означава реабилитация на Бойко Борисов и ГЕРБ. Победата на ПП и ДБ щеше да покаже, че по-голямата част от българските граждани все пак искат тенденция за някаква промяна, смята той. „Сега виждаме реабилитация и реставрация на предишния модел на управление”, каза Любенов.
Според политолога ниската избирателна активност и фрагментацията на политическото пространство очевидно е проблем.
„Ниската избирателна активност вече е тенденция и показва отношението към политическия елит и политическите партии. Но ние не можем да очакваме нещо различно, при положение че се провеждат избори през три месеца”, подчерта Любенов.
За нови партии винаги има ниша, българският електорат е много отворен, много волатилен и това е доказано през последните дори 20 години – като започнем с НДСВ, след това с ГЕРБ, после с „Има такъв народ” и „Продължаваме промяната” – за 20 години четири изцяло нови партии са печелили изборите, каза още събеседникът.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.