Германският канцлер Олаф Шолц покани бразилския президент Лула да Силва за разговори и съвместно заседание на кабинета в Берлин през втората половина на тази година в знак за засилване на връзките между двете най-големи икономики в Европа и Южна Америка, съобщава Bloomberg.
Поканата беше отправена въпреки различните възгледи на двамата лидери за това как да подкрепят Украйна в борбата ѝ срещу нашествието на Русия и каква роля може да играе Китай в мирни усилия за прекратяване на войната.
Германско-бразилските разговори ще бъдат съсредоточени върху по-близко сътрудничество в търговията, енергетиката, суровините и опазването на климата, съобщават представители на двете страни, пожелали да останат анонимни, тъй като плановете все още не са обявени.
Т. нар. междуправителствени консултации ще бъдат първите в този формат от 2015 г. насам. Тогава президентът Дилма Русеф и 19 от нейните министри приеха канцлера Ангела Меркел с антураж от 12 министри и заместник-министри в Бразилия.
Германия полага последователни усилия да засили отношенията си с Бразилия, като президентът Франк-Валтер Щайнмайер и Шолц направиха посещение в страната в началото на годината, а вицеканцлерът Робърт Хабек ще направи визита тази седмица, докато външният министър Аналена Бербок трябва да пътува до Бразилия през юни.
Южноамериканската страна е богата на суровини и има висок дял възобновяеми източници в енергийното си производство, което я превръща в основен кандидат за производството на зелен водород – енергиен източник, на който Германия разчита, за да стане по-независима от природния газ.
Освен това Германия смята Бразилия, която също е член на Г-20, за важен геополитически партньор.
След години на обтегнати дипломатически отношения при бившия президент Жаир Болсонаро, се отвори благоприятна възможност за по-близко сътрудничество, заяви Хабек по време на германо-бразилски икономически форум в Бело Оризонте, Бразилия, в понеделник.
Но областите на разбирателство са ограничени. По време на съвместна пресконференция през януари Лула отхвърли молбата на Шолц да изпрати боеприпаси на Украйна в рамките на международни усилия за подкрепа на Киев да отблъсне руското нашествие.
Шолц се опита да събере подкрепа за Украйна по време на четиридневно посещение в Южна Америка през януари след съвместното решение със САЩ за изпращане на германски бойни танкове, бронетранспортьори и ракетни системи Patriot на Киев. Хабек каза пред репортери при посещението си, че е провел „интензивни разговори“ с бразилския вицепрезидент и външния министър за Украйна и предложенията на Германия.
Лула намекна за възможността Китай да играе ролята на посредник за прекратяване на войната на Русия в Украйна. Шолц предупреди Китай да не подкрепя Русия с оръжия и също така призова Пекин да говори не само с Русия за конфликта, а и да се вслуша в украинците.